Vasara ir laiks, kad īpašu uzmanību jāpievērš uzņemtā šķidruma daudzumam, jo pārlieku liela šķidruma zuduma rezultātā iespējama atūdeņošanās, kas ir īpaši bīstama bērniem.
Vasarā vairāk svīst gan pieaugušie, gan bērni, karstais laiks stimulē šķidruma izvadīšanos no organisma, tāpēc, atrodoties ārā laikā, kad gaisu silda karsta saulīte, jādara viss iespējamais, lai izvairītos no atūdeņošanās.
Pediatre Anna Birka brīdina, ka atūdeņošanās var noritēt vairākās formās: tā var būt gan neliela, gan arī tāda, kas bīstama dzīvībai.
Šīs pazīmes norāda uz atūdeņošanos sākuma stadijā:
- mazulis nav čurājis vairāk kā 6 stundas,
- urīns ir tumšā krāsā un ar izteiktu aromātu,
- mazulis ir miegains, apātisks,
- mazulim ir sausa mute un lūpas,
- mazulis raud bez asarām.
Šīs pazīmes norāda uz nopietnām problēmām:
- iekritušās acis,
- vēsas, miklas rokas un kājas,
- pārmērīga miegainība,
- iekrities avotiņš uz mazuļa galvas.
Ja pamani savam bērnam ko līdzīgu, obligāti sazinies ar pediatru. Ja tev šķiet, ka situācija ir nopietna, dodies uz tuvāko slimnīcu. Parasti šādos gadījumos bērnam tiek ievadīts šķidrums caur katetru.
Vislabāk tomēr vienmēr ir ievērot profilaktiskos pasākumus, lai nepieļautu atūdeņošanos.
- Pārliecinies par to, ka bērns dzer daudz šķidruma.
Pediatre Irēna Putniņa apgalvo, ka šķidrums bērnam jādod bieži, neatkarīgi no bērna vecuma. "Ja runājam par zīdaini, kurš uzturā lieto vien mammas pienu, tad viņam pietiks pilnībā tikai ar šo pienu. Jo vecāks bērniņš, jo lielāks šķidruma daudzums viņam jāuzņem, bet arī tas atkarīgs nokonkrētā bērna", - paskaidro ārste.
Vidēji nepieciešamais šķidruma daudzums bērnam vecumā no 4 līdz 8 gadiem ir 1.3 litri dienā. Karstā laikā bērnam jāpiedāvā padzerties pēc iespējas biežāk ūdeni.
- Ja bērns dzer sulu, nepalielini sulas daudzumu, bet gan atšķaidi to ar ūdeni.
- Nedod bērnam dzert gāzētos dzērienus, jo tie rosinās bērna apetīti, kā arī - tie ir kaitīgi bērna zobiem.
Lai skaista vasara!
Māmiņu Klubs