Mazuļa enciklopēdija: Kā pareizi iepilināt zāles degunā un ausīs?

07. Dec 2022, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Vispārzināms ir fakts, ka medikamenti sniedz gaidīto efektivitāti vien tad, ja tie tiek pareizi lietoti. Tāpēc LOR klīnikas otolaringologam Kristapam Dambergam vaicājam pēc padoma, kā pareizi pilināt bērnam degunā un ausīs medikamentus?

Ja bērna deguns ir aizlikts ar izdalījumiem un gļotām, sākotnēji, pirms pilināt zāles, ir svarīgi degunu izskalot. To dara ar jūras ūdeni, pēc tam izdalījumus atsūcot vai arī, ja bērns to prot pats izdarīt, izšņaucot. Deguna šņaukšana gan jāveic saudzīgi nevis ar spēku, sākotnēji aizspiežot vienu nāsi un izšņaucot otru, pēc tam to atkārtojot ar otru nāsi.

Tikai tad, kad deguns ir atbrīvots no izdalījumiem, var ievadīt medikamentus. To dara iepūšot/ iepilinot zāles, pudelīti pagriežot uz sānu, proti, acu virzienā, jo, pretējā gadījumā, ja medikaments netiks ievadīts pareizi, samazināsies tā iedarbība. Otolaringologs Kristaps Dambergs uzsver, ka sākotnēji degunā iepilina/ iepūš tūsku mazinošos medikamentus, un tikai pēc 10-15 minūtēm citas ārsta nozīmētās ārstējošās zāles.

Svarīgi medikamentus, lai panāktu to efektīvāku iedarbību, pareizi ievadīt ne tikai degunā, bet arī kaklā. Tas nozīmē, ka, izmantojot kakla aerosolu, ir svarīgi medikamentus uzpūst uz rīkles mugurējās sienas.

Visbiežāk ausu pilienus, lai saglabātu to efektivitāti, nepieciešams uzglabāt ledusskapī, tāpēc, pirms pilināt tos ausī, pirms tam 5 – 10 minūtes medikamenta pudelīte jāpatur rokās, lai to sasildītu.

Pilinot ausu pilienus, bērnu nogulda uz sāna un nedaudz uz aizmuguri pavelk bērna austiņu. Pēc medikamenta iepilināšanas bērnam jāpaguļ uz sāna mierīgi vēl 2 – 3 minūtes, lai zāles ietecētu ausī.