Vasara ir īstais laiks atpūtai dabā. Pastaigas kopā ar bērnu, pikniki, izzinošas rotaļas un peldēšanās. Tomēr arī šajos brīžos svarīgi atcerēties par drošību un būt vērīgiem.
Ja vecāki nepadomās par bērnu drošību, pat visnevainīgākais pikniks dabā var beigties ar došanos uz slimnīcu. Kādas briesmas var uzglūnēt piknika laikā, un kam obligāti jāpievērš uzmanība?
Bīstamā saule
Vasarā ir viegli iegūt saules apdegumus vai pārkarst, tāpēc, dodoties piknikā, obligāti jāliek galvā cepure, jālieto saules aizsarglīdzeklis un jādzer daudz ūdens. Slimību profilakses un kontroles centrs atgādina, ka saules aizsargkrēms atkārtoti jāuzklāj ik pēc 2 stundām vai biežāk, vienlaikus jāatceras, ka aizsarglīdzekļa lietošana nav paredzēta tam, lai varētu ilgstošāk atrasties saulē. Ja ir iespēja, izvēlies piknika vietu ēnā. Ja atpūtas vietā nav koku vai krūmu, kas sniedz ēnu, piknikā līdzi ņem pludmales saulessargu.
Kukaiņi
Visticamāk, pasaulē nav neviena cilvēkam, kuram kaut reizi nebūtu iekodis kāds kukainis. Lielākoties tie nerada draudus dzīvībai un veselībai, taču ņem vērā, ka pat mazākā kukaiņa kodums mazulim var radīt diskomfortu. Šī iemesla dēļ neaizmirsti ratos lietot moskītu tīklu, savukārt lielākiem bērniņiem vari izmantot, piemēram speciālas aprocītes, kas palīdzēs aizsargāties no kukaiņiem.
Dabā kukaiņi ir it visur, jo sevišķi tad, ja piknikā mielosieties ar saldiem augļiem, ogām, lapsenes būs klāt ne sauktas, ne aicinātas. Galvenais, ko svarīgi atcerēties, - lapsenes, bites, kamenes nekad neuzbrūk tāpat vien. Skaidro to savam bērnam, māci, ka nevajag ķert, trenkāt kukaiņus.
Bīstami augi
Būtu kļūdaini domāt, ka bīstamie augi sastopami tikai dziļi Dienvidamerikā vai Āfrikā. Arī Latvijā ir pietiekami daudz augu, kas var būt bīstami cilvēka veselībai, piemēram, latvānis var radīt dzīvībai bīstamus apdegumus. Tāpēc atceries pati un arī māci bērnu, ka ne visus augus, kurus sastopam pļavā vai mežā, vajag plūkt, smaržot un aptausīt. Tas pats attiecināms arī uz ogām un sēnēm. Ievēro kādu labi zināmu noteikumu – ja augu nepazīsti, labāk to neaiztiec.
Ūdenstilpes
Ja piknika vietai tuvumā atrodas ūdenstilpes, vecākiem jābūt divtik uzmanīgiem, jo atliek bērnam vien paklupt, lai notiktu nelaime, un nekādi piepūšamie riņķi vai uzroči nav garantija bērna drošībai uz ūdens. Tas pats attiecināms arī uz baseiniem, tāpēc ūdenstilpju tuvumā bērns nekādā gadījumā nedrīkst palikt bez pieaugušo uzraudzības! Ja bērns atrodas ūdens tuvumā, noliec malā telefonu, žurnālu vai grāmatu, neieslīgsti sarunās ar citiem apkārtējiem, jo bērna drošība ir vissvarīgākais!
Grils
Neatņemama pikniku sastāvdaļa ir grils, taču uguns rada lielus riskus bērna veselībai, tāpēc nekādā gadījumā neatstāj grilu bez uzraudzības. Neļauj bērnam pietuvoties grilam, rotaļāties ar uguni, aiztikt degšķidrumu.