D vitamīns jālieto katru dienu gan bērniem, gan pieaugušajiem, taču vai ziemā tas jālieto lielākā devā nekā vasarā? Kādas ir ieteicamās dienas devas dažādos vecumos? Vaicājam speciālistam.
D vitamīns palīdz organismam absorbēt kalciju un fosforu, kas ir būtiski stipriem kauliem un zobiem, līdz ar to īpaši svarīgi augošam organismam.
Pediatre, bērnu endokrinoloģe Eva Pērle stāsta, ka visiem bērniem, kuriem nav citu hronisku saslimšanu, ikdienā jālieto profilaktiska D vitamīna deva, kas ir 400 – 800 darbības vienības. Par to, vai jālieto lielāka D vitamīna deva, lemj ārsts. “Ja tiek dota lielāka deva nekā profilaktiskā, pēc trīs mēnešiem ir jānodod analīzes un deva jāpārskata. Ja tas netiek darīts un devas ir krietni lielākas nekā bērnam nepieciešams, D vitamīns var būt pārāk augsts,” uzsver Eva Pērle. Ja D vitamīna līmenis pārsniedz 100 vai pat 150 ng/ml robežu, tas var iztaisīt komplikācijas, kad paaugstināta D vitamīna līmeņa dēļ paaugstinās arī kalcija līmenis un bērnam var būt pārdozēšana. Tas var izpausties kā vemšana, aizcietējumi, paaugstināts asinsspiediens, lēna auguma un svara dinamika, kā arī svara zudums. “Drošs D vitamīna līmenis ir no 20 līdz 50 ng/ml,” teic pediatre, bērnu endokrinoloģe Eva Pērle.
Mūsdienās pieejamas dažādas D vitamīna formas, taču, kā norāda ārste, formas izvēle ir gaumes lieta, jo nav pierādīts, ka kāds no veidiem uzsūktos sliktāk. “Ja bērnam ir uzsūkšanās traucējumi, tad būtu jāpārrunā ar ārstu, kuru no veidiem labāk izvēlēties,” saka ārste. Viņa rekomendē D vitamīnu lietot katru dienu. Lai būtu vieglāk atcerēties par tā uzņemšanu, labāk D vitamīnu ik dienu uzņemt vienā laikā.