7 ieteikumi, kā palīdzēt bērniem pārvarēt bailes no potēm

7 ieteikumi, kā palīdzēt bērniem pārvarēt bailes no potēm

05. Nov 2015, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Vakcinācija var pasargāt bērnu no dažādām saslimšanām, bet pats potēšanas process var būt visai sāpīgs. Vai Tavs bērns baidās no potēm? Samazini šīs bailes, ieklausoties pediatres Annas Birkas ieteikumos! 

Pasaki taisnību

„Ja bērns jautā, vai jūs dosieties pie ārsta pēc potes, nenoliedz to,ja patiešām tā būs,” iesaka pediatre Anna Birka. „Paskaidro, ka pote ir kaut kas, kas viņu aizsargā un paskaidro, ka tas nav sods, bet veids, kā viņu pasargāt.”

Tāpat nesaki: „Tas nesāpēs!”, jo sāpes vienalga būs, jo bērns mācās no Tevis, ka Tu mānies, tāpēc vari zaudēt bērna uzticēšanos. Tā vietā labāk godīgi saki: „Jā, tas sāpēs, bet tikai dažas sekundes.” Kad procedūra ir galā, parādi, ka esi priecīga, ka beidzot viss ir galā.

Nestāsti par gaidāmo notikumu pāragri

Ja vizīte pie ārsta ir paredzēta pēc nedēļas, muļķīgi būtu nedēļu iepriekš bērnam stāstīt par gaidāmo poti. „Pasakot par došanos pie ārsta pārāk ātri, bērns, iespējams, visu nedēļu būs nemierīgs,” novērojumos dalās pediatre.

Turklāt jāatceras, ka ne katrā ārsta vizītē nepieciešmas veikt vakcināciju, tāpēc ja īsti nezini,vai šajā reizē gaidāma pote vai nē, vari atklāti pateikt par savu neziņu arī bērnam. Atceries: runājot pārāk daudz par potēm, bērns sāks baidīties no ārsta vizītēm, pat ja tā būtu tikai profilaktiska apskate.

Novērs fiziskas sāpes

Pediatre ir dzirdējusi ieteikumus arī par atsāpinošu līdzekļu lietošanu pirms potes, kas var novērst sāpes potes vietā, tāpēc noteikti vari pavaicāt savam ārstam par šādu iespēju. „Lai bērnam vakcinācijas ilgums būtu pēc iespējas īsāks, turi mazuļa rociņu, izmanto grabulīti, pastāsti kādu joku vai rādi smieklīgas mīmikas,” ieteikumos dalās Anna Birka.

Zini īsto laiku, kad aiziet

Ir mammas, kuras ļoti saasināti uztver ikvienu ārsta pārbaudi vai vakcināciju, tāpēc reizumis māmiņa savu bērnu uztic māsiņai vai ārstam, kamēr tiek veikta vakcinācija vai mamma atrodas ārsta kabineta kādā no stūriem, uzturot acu kontaktu ar mazuli. Šeit noteikti arī darbosies teiciens- ja māmiņa ir mierīga, arī mazulis būs mierīgāks.

Sniedz tūlītēju mierinājumu

Pēc potes ieteicams uzreiz paņemt bērnu klēpī uz pāris minūtēm un nomierināt, sevišķi, ja bērns potes laikā sācis histēriski raudāt.

Pārdomā, kā atlīdzināt bērnam

Eksperti ir vienisprātis- reizēm pat neliela dāvaniņa (konfekte vai suliņa) var mazināt sāpes.Tā uzskata arī pediatre Anna Birka: „Nelielas veltes saņemšana uzreiz pēc vakcīnas novirza bērna domas un jau pēc brīža viņš jau sāk smaidīt.”

Vēro, kādas ir potes blakusparādības

Pēc vakcīnas veikšanas apjautājies ārstam vai medmāsai par iespējām blaknēm pēc vakcinācijas. Parasti pie blakusparādībām pieskaita nelielu drudzi, sāpes, jutīgumu potes vietā, taču, ja bērnam  novēro kādu retu, bet nopietnu blakusparādību, piemēram, alerģisku reakciju, grūtības elpot, krampjus, nekavējoties zvani ātrajai medicīniskajai palīdzībai.

Māmiņu Klubs

Kā Tu savam bērnam palīdzi pārvarēt bailes no potēm?