Mēdz teikt, ka rūpes par suni ir labs izmēģinājums pārim pirms bērna ienākšanas ģimenē, lai mācītos sadalīt atbildību. Tomēr nereti, kad jaunie vecāki pārbrauc mājās no slimnīcas jau trijatā, prieku nomaina raizes par sadzīvošanu, drošību, alerģijām un visiem citiem jautājumiem, zem viena jumta dzīvojot jaundzimušajam un mājdzīvniekam.
Jaunā māmiņa Lāsma, kura nesen sagaidīja savu pirmdzimto, bērna ratiņus, gultiņu un drēbītes iegādājās jau laicīgi, telefonā atskaņoja bērna raudāšanu un ierādīja sunim jaunās dzīves kārtību. Lāsma stāsta: “Mēs arī mācījām sunim, ka tas ir Zojas paklājiņš, kur nedrīkstēs kāpt un gulēt, tāpēc tagad ir vienkārši – viņš zina, ka tur noliekam bebīti un tur nedrīkst kāpt, tādējādi nav pārdzīvojums, ka viss iegādāts tikai mazulītei. Mēs nekad neatstājam Zoju uz paklājiņa bez uzraudzības, jo, lai arī viņš zina, ka tur nedrīkst kāpt, drošība vienmēr pirmajā vietā.”
Ģimenes ārstes Zandas Mundeciemas ieskatā pirmajai komunikācijai bērnam ar mājdzīvnieku jābūt ļoti neuzspiestai un piesardzīgai. “Viens no galvenajiem drošības noteikumiem ir neatstāt jaundzimušo bez pieskatīšanas, lai arī cik draudzīgs kaķis vai suns iepriekš ir bijis,” atgādina ģimenes ārste. Viņa uzsver, ka bīstamākais periods mazuļa un mājdzīvnieka sadarbībā sākas brīdī, kad mazais sāk kustēties un pārvietoties pa dzīvesvietu. Lai arī šajā brīdī mājdzīvnieks lielākoties jau ir adaptējies bērna klātbūtnei, šajā posmā parādās jaunas lietas, jo mazais sāk kustēties, tvert un, iespējams, arī plēst.
“Mājdzīvniekam ir jābūt savai drošajai zonai, kurā viņš var būt pasargāts. Jāmāca bērnam, ka šajā vietā suns vai kaķis atpūšas, tāpēc viņu nedrīkst aiztikt. Tieši tāpat arī svarīgi mazulim jau no mazotnes mācīt, kā uzvesties, kamēr suns ēd,” uzsver Zanda Mundeciema.
Suņu uzvedības speciāliste Liāna Bērziņa atgādina, ka ne mazāk svarīga arī ikdienas rutīna, jo tā palīdzēs sunim saglabāt mieru un drošību. “Suņa pirmā pamatvajadzība ir justies droši. Zināma ikdienas rutīna palīdzēs mājdzīvniekam labāk pieņemt visas ar zīdaini saistītās lietas,” ar padomu dalās Liāna Bērziņa. Ne mazāk svarīgs, protams, ir arī menedžments, piemēram, kurš dosies ar suni pastaigā, ja mamma to nevarēs izdarīt. “Vēlētos, lai cilvēki gatavojas jau pirms mazuļa ienākšanas mājās,” uzsver speciāliste.