Krūts barošanu ne vienmēr izdodas uzsākt viegli, tāpēc nebaidies lūgt palīdzību

07. Jun 2023, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Lai arī līdz šim “Veselīga grūtniecība” rubrikas ietvaros vairāk runājām par izaicinājumiem, ar kuriem topošajai māmiņai nākas saskarties gaidību laikā, ne mazāk izaicinošs ir arī trešais trimestris jeb periods pēc dzemdībām. Arī šajā laikā jaunā māmiņa var saskarties ar dažādām problēmām un izaicinājumiem, no kuriem biežākais ir krūts barošana.

Krūts barošanas laikā mazulis ar pienu saņem pilnvērtīgu uzturu, pietiekamu šķidruma daudzumu, kā arī dažādas aizsardzības vielas, kas pasargā viņu no infekcijām un alerģijām. Tāpat arī mazulis krūts zīdīšanai pateicoties attīstās gan garīgi, gan fiziski. “Ne mazāk svarīgi, ka zīdīšanas laikā veidojas spēcīga saikne starp mammu un bērnu,” saka ginekoloģe Alise Vigule.

Zīdīšana sniedz ieguvumus ne tikai mazulim, bet arī māmiņai. “Zīdīšanas laikā uzreiz pēc dzemdībām izdalās oksitocīns, kas palīdz sarauties dzemdei, pēcdzemdību periodā veicina asiņošanas samazināšanos, tāpat arī mazulītis zīžot patērē māmiņas kalorijas, tāpēc sievietei ir vieglāk atgriezties savā pirmsdzemdību svarā,” stāsta ginekoloģe. Viņa norāda, ka pierādīts, ka krūts barošana arī samazina dažādu onkoloģisko saslimšanu risku, mazāk attīstās pēcdzemdību depresija, jo, izdaloties oksitocīnam, veidojas saikne starp mazuli un mammu.

Krūts barošanas uzsākšana ne vienmēr ir vienkārša, jo sevišķi tad, ja māmiņa sagaidījusi savu pirmo bērniņu, tāpēc nevajag kautrēties lūgt palīdzību. “Pirms dzemdībām iesaku grūtniecēm palasīt par krūts barošanu, būtu vērtīgi apmeklēt arī zīdīšanas kursus, lai iemācītos un apjaustu, kā pareizi likt bērniņu pie krūts un veidot ēdināšanas režīmu,” stāsta ginekoloģe Alise Vigule. Viņa uzsver, ka gadījumos, kad māmiņai zīdīšana nevedas, svarīgi lūgt palīdzību. Šādos gadījumos palīdzēt var zīdīšanas konsultanti.

Piena veicināšanai un sastāva uzlabošanai vērtīgi pēc dzemdībām turpināt lietot vitamīnus. Jo īpaši ieteicams lietot vitamīnus, kas paredzēti speciāli barojošām māmiņām.

Ārste atgādina, ka zīdīšanā strādā fenomens, kad pieprasījums vairo piedāvājumu. “Jo biežāk bērniņu liks pie krūts, jo vairāk piena veidosies, tāpēc nevajag satraukties, ka pašā sākumā piena ir pavisam maz, jo mazulim vienā ēdienreizē pietiek arī ar dažiem mililitriem piena,” uzsver A. Vigule. 

Pirmajās 10 – 14 dienās pēc dzemdībām māmiņai veidojas pirmpiens, kas ir ļoti bagāts ar vitamīniem un palīdz mazulim iegūt imunitāti, savukārt pēc tam veidojas pastāvīgais piens, kas ir treknāks, tajā ir vairāk laktozes un kaloriju, palīdzot mazulim augt, attīstīties un pieņemties svarā.