Sapņi un realitāte. Jā – stāsts par miegu. Un to miegu, kuru tik ļoti sakārtotu un regulāru vēlas redzēt ikviena mazulīša vecāki! Ir bērniņi, kuri jau piedzimstot iepriecina vecākus ar kārtīgu gulēšanu, taču ir bēbīši, kuriem nav nekāda miega režīma un to dienas kārtība un vajadzības, vecākiem ir grūti izprotama.
Pirmajās sešās līdz astoņās nedēļās, mazulis paliks nomodā aptuveni 2 stundas. Svarīgi, lai šajā vecumā nomodā pavadītais laiks nebūtu ilgāks. Mazulis, lielākoties attīstās miegā, savukārt, esot nomodā, patērē ļoti daudz enerģijas, kuru ir nepieciešams atjaunot!
Palikšana nomodā ilgāk par divām stundām parasti noslēdzas ar to, ka mazulītis ir pārguris un viņu nolikt gulēt ir krietni, krietni grūtāk!
Kā zināt, ka mazais ir miegains un gatavs nosnausties?
- Mazulītis berzē acis
- Mazulītis ar rociņām spiež austiņas
- Šņukstēšana un raudāšana (ja teiksiet, ka viņš raud visu laiku, tad ticiet man, pēc nedēļas/divām būsiet apguvuši bērna raudāšanas veidus un tā brīža vajadzības)
- Stingrs, ieciklējies skaties kaut kur tālumā
- Žāvājas un staipās
- Zaudē interesi par apkārt esošajiem cilvēkiem un rotaļlietām
- Paliek mierīgs un kluss
Kad mazulis vēlas gulēt, tad viņš savu vēlēšanos var izrādīt arī pagriežot savu galviņu prom no kustīgiem objektiem vai, ja mazulītis atrodas Jums klēpī, viņš spiež savu galviņu pie Jūsu krūtīm.
Ja pamanāt kādu no šīm pazīmēm, tad mazulis ir gatavs miegam. Tikai Jums ir jānoliek mazulīti gultiņā vai šūpulīti tā, lai tā miegs netiktu iztraucēts.
Bērna miedziņam ir vairākas fāzes – dziļais jeb lēnais miegs un sapņu jeb ātrais miegs, kas izskaidro, kāpēc daļu nakts mazulis čuč mierīgi, taču ir brīži, kad bērniņš mostas. Dziļajā miegā visi fizioloģiskie procesi kļūst lēnāki – elpošana un sirdsdarbība palēninās, muskuļu tonuss un asinsspiediens pazeminās.
Mazuļa miegs ir ārkārtīgi būtisks! Augšana un attīstība notiek, lielākoties miegā!
Palīdziet mazulītim iemigt, ņemot vērā:
- Mazuļu miega paradumus un īpatnības dažādos vecumposmos;
- Mammas saistību ar bērna miegu
- Miega režīmu
- Izkopjot pirms miega rituālus
- Atšķirības starp dienas un nakts miedziņu
- Nakts ēšanas un gulēšanas paradumus
- Mazulīša spēju iemigt patstāvīgi!
Sevišķi grūts šis uzdevums sākumā šķiet jaunajiem vecākiem ar pirmo bērniņu, kā arī topošajām māmiņām pēdējos grūtniecības mēnešos, jo pēc dzemdībām – miegs ir būtisks ne tikai mazuļiem, bet arī mammām!
Mazuļa miega režīms ir jāsakārto, citādāk - tiek traucēts ne tikai tavs miegs, bet pat tavas attiecības ar otro pusīti un pat mazuli.