7 iemesli, kāpēc atteikt draugiem, kuri vēlas apciemot jaundzimušo

7 iemesli, kāpēc atteikt draugiem, kuri vēlas apciemot jaundzimušo

11. Nov 2021, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Tu gatavojies kļūt par mazulīša māmiņu, un jau esi iztēlojusies, cik idilliska būs jūsu ģimenes ikdiena, cik ātri atgūsi savas iepriekšējās ķermeņa aprises un ar smaidīgu mazuli rokās uzņemsi ciemos viesus. 

Neskatoties uz to, ka tūlīt pēc dzemdībām tu saņem neskaitāmus zvanus un ziņas ar sirsnīgiem apsveikumiem un solījumiem drīzumā ierasties raudzībās, tev vajadzētu rūpīgi apdomāt, vai to patiesi vēlies. Iespējams, nevajag steigties ar ciemiņu aicināšanu? Protams, kā laba meita, radiniece un draudzene tu jutīsies nelāgi un egoistiski, ka atsaki viesiem, kuri tā vien alkst jūs apciemot, taču apdomājies, pirms visiem radiem un draugiem saki “jā”.

Covid-19. Šobrīd šis ir viens no galvenajiem aspektiem, kas vedina aizdomāties par to, vai uzņemt viesus savās mājās, kad tikko piedzimis mazulītis. Iespējams, gan tu, gan viesi ir vakcinējušies, taču papildu piesardzība laikā, kad mazulītis vien pirms dažām dienām vai nedēļas ieraudzījis dienasgaismu, nenāks par skādi. Vēl jo vairāk tāpēc, ka Covid-19 izplatība Latvijā ir ļoti plaša, un arī vakcinētie mēdz gan pārnēsāt, gan saslimt ar šo slimību.

Pēcdzemdību hormonālās vētras. Lai arī cik ļoti tu esi gatavojies dzemdībām, pirmajiem mēnešiem ar bērniņu, ir tikai normāli, ka tevi šajā laikā pavada asi emocionāli uzliesmojumi, kad pēc eiforiska un svētlaimīga noskaņojuma dažu minūšu laikā tu vari sākt raudāt.

Jaundzimušā pielāgošanās jaunajai pasaulei. Ne tikai Covid-19 ir iemesls, kāpēc uzreiz pēc bērniņa piedzimšanas nevajadzētu uzņemt viesus, bet arī apstāklis, ka mazuļa imūnsistēma vēl tikai sāk pielāgoties ārpasaulei.

Zīdīšana. Pirmajās nedēļās jūs ar mazulīti iepazīstaties un arī izveidojat savu dienas režīmu, rituālus. Bērniņam ir nepieciešams miers, nesteidzīga māmiņa, kura bez satraukuma viņu pēc pieprasījuma pabaro, apmīļo, tādējādi nomierinot un liekot justies aizsargātam svešajā pasaulē. Kamēr jūs vēl tikai iepazīstaties, dienas režīms vēl ir neprognozējams, iespējams, tev būs grūti būt viesmīlīgajai namamātei, kura ar smaidu uz lūpām uztur sarunas ar viesiem, ja paralēli domāsi par to, ka tūliņ vajadzētu būt mazulīša zīdīšanas laikam.

Nevajadzīgie padomi. Diemžēl, viesi ne vienmēr ir taktiski, tāpēc mīļuprāt dalās ar savu pieredzi un padomiem, uzskatot, ka ir pieredzējušāki, jo savus bērnus laiduši pasaulē jau pirms vairākiem gadiem. Iespējams, tev patiesi ir vajadzīgs savas mammas, vīramātes, māsas vai draudzenes padoms, taču tam jāseko vien tad, ja tu pēc tāda lūdz, nevis jābūt kā pārmetumam vai pamācībai, kā darīt labāk. Mūsuprāt, nelūgti aizrādījumi, ka zīdot nepareizi turi mazuli, padomi, kā bērnu labāk pārtīt vai vislabāk vakarā mazuli iemidzināt, ir pēdējais, ko tu vēlies dzirdēt tagad, brīdī, kad esi kļuvusi par māmiņu. 

Jaundzimušā emocionālais stāvoklis. Bērns ļoti labi izjūt māmiņas noskaņojumu un pārņem viņas uztraukumu, tāpēc visi mazie un lielie stresi, kas tevi pārņems, kad gatavosies viesu uzņemšanai, nonāks arī pie mazuļa, tādējādi viņu tikai lieki satraucot. Tāpēc nebrīnies, ja bērniņš, kurš visas iepriekšējās dienas bija mierīgs, labi gulēja un ēda, pēkšņi kļūs nervozs un raudulīgs. Tas tāpēc, ka viņš būs uzņēmis māmiņas stresu.

Gatavošanās viesu uzņemšanai. Tagad, kad esat mazulīša vecāki, jūs mācāties pielāgot savu dienas ritmu, ieviest rutīnu un, ko tur liegties, ne visu iecerēto vienmēr arī var pagūt. Uzņemot viesus, tā vietā, lai parūpētos par bērniņu, tu uztrauksies, ka mājoklis nav uzposts, nav sagatavotas uzkodas un pati neesi paguvusi saposties. Noteikti ir vērts pārdomāt, vai šis patiesi ir tas, kas tev šobrīd nepieciešams.