Veselīga grūtniecība: Mazuļa plānošana

18. Jan 2023, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Liela daļa mazuļu piesakās tos īpaši neplānojot, taču grūtniecībai būtu ieteicams iepriekš gatavoties laicīgi. Ko svarīgi ņemt vērā, gatavojoties grūtniecībai? To vaicājām ginekoloģei, dzemdību speciālistei Alisei Vigulei.

Lai plānotu grūtniecību, sākotnēji svarīgi, lai mazuli vēlētos abi partneri – gan māmiņa, gan tētis. Tas ir pirmais solis ģimenes kopīgajam plānam.

Piesakies pirmsgrūtniecības vizītei!

Lai saprastu, kā rīkoties un kā plānot grūtniecību, ieteicams ar savu ginekologu norunāt pirmsgrūtniecības vizīti. Šīs vizītes laikā var izrunāt visus jautājumus un pārrunāt, kā gatavoties grūtniecībai. “Jāsāk būtu ar vispārējā veselības stāvokļa pārbaudi, jāpievērš uzmanība hroniskajām slimībām, ja tādas ir, kā arī ar ginekologu jāpārrunā ikdienas paradumi. Ja māmiņa vai tētis smēķē, šis paradums būtu jāatmet, tāpat arī pārmērīga alkohola lietošana grūtniecības plānošanas periodā nav ieteicama,” stāsta ginekoloģe Alise Vigule. Viņa  norāda, ka grūtniecības plānošanu var ietekmēt arī stresains dzīvesveids, nepietiekams miegs.

Pārdomā savu uzturu!

Plānojot grūtniecību, svarīgs jautājums ir arī svars, jo gan palielināts, gan arī samazināts svars var ietekmēt auglību. Ginekoloģe atgādina, ka ikdienā jāievēro sabalansēts uzturs ar pietiekamu uzturvielu daudzumu, savukārt gadījumā, ja tiek ievērotas specifiskas diētas vai arī ir kādas alerģijas, kuru dēļ nevar uzņemt konkrētus uzturproduktus, tas jāpārrunā ar savu ginekologu vai ģimenes ārstu. Speciālists izvērtēs, kuri mikroelementi un vitamīni šādā gadījumā jāuzņem papildus.

Vitamīni – gan topošajai māmiņai, gan tētim

Vaicāta par vitamīniem un mikroelementiem, kas ir svarīgi topošās māmiņas veselībai, Alise Vigule uzsver D vitamīna, folskābes, kā arī Omega3 taukskābju nozīmi. “Tos var uzņemt atsevišķi, taču ļoti ērti ir tos lietot komplekso vitamīnu veidā, tāpēc svarīgi ar savu ginekologu izrunāt, kurš no komplekso vitamīnu veidiem topošajai māmiņai ir vispiemērotākais”.

Viņa atgādina, ka ne mazāk svarīgi, lai arī topošais tētis ievērotu veselīgu dzīvesveidu un uztura paradumus, kā arī jau 3 mēnešus pirms bērniņa plānošanas sāktu lietot speciālus vitamīnus, kas palīdzēs uzlabot auglības rādītājus.

Pasaulē pieņemts, ka veselai sievietei un veselam vīrietim vecumā līdz 35 gadiem, dzīvojot pastāvīgu dzimumdzīvi un neizsargājoties, grūtniecībai jāiestājas viena gada laikā. Ja sievietes vecums pārsniedz 35 gadus, grūtniecībai jāiestājas pus gada laikā. Ja šajā periodā grūtniecība nav iestājusies, jāvēršas pie ginekologa vai neauglības ārstēšanas speciālista pēc palīdzības.