Imunitātei svarīgs labs miegs, veselīgs uzturs, normāls svars, kā arī higiēna, tostarp, regulāra roku mazgāšana. Papildus tam, būtisks veids, kā pasargāt sevi no dažādām slimībām, ir arī vakcinācija, Māmiņu Kluba Vecāku skolas organizētajā Grūtnieču dienā atgādināja Latvijas Ginekologu un dzemdību asociācijas vadītāja, ginekoloģe Vija Veisa, norādot, ka vakcinācija ir ļoti svarīgs instruments mūsu visu drošībai.
Vakcinācijas procesā cilvēka organisms veido imūnās sistēmas atbildi, izstrādājot antivielas. “Ja kādreiz organismā nonāks īstais vīruss, organisms jau būs izstrādājis antivielas, kas gluži kā sargs vīrusu atpazīs un neitralizēs,” skaidro Vija Veisa, norādot, ka tas, savukārt, neļaus attīstīties smagai slimības gaitai. Gadījumā, ja cilvēks nav vakcinēts, saslimstības gaitu nevaram kontrolēt, kā arī nav zināms, kā uz saslimšanu reaģēs grūtnieces organisms, kādas sekas tas atstās uz bērniņu. “Par vakcināciju varam būt droši, ka tas slimību neizraisa,” mītu kliedē ārste.
Grūtniecības laikā nerekomendē “dzīvās” vakcīnas
Grūtniecības laikā sievietēm nerekomendē dzīvās, novājinātās vakcīnas, kāda, piemēram, ir masaliņu vakcīna. “Lai arī ir ārkārtīgi niecīgs risks, ka dzīvā, novājinātā vakcīna varētu izraisīt grūtnieces organismā slimībai līdzīgu reakciju, lai to tomēr novērstu, šādas vakcīnas netiek rekomendētas,” uzsver ginekoloģe. Viņa norāda, ka masaliņu vakcīnu rekomendē tikai tām sievietēm, kuras plāno grūtniecību, bet šo slimību nav pārslimojušas vai arī bērnībā nav pret to vakcinētas. Pēc masaliņu vakcīnas saņemšanas ieteicams turpmākās četras nedēļas atturēties no bērniņa plānošanas, taču, ja grūtniecība tomēr ir iestājusies, ārste uzsver, ka risks ir niecīgs.
“Pārējās vakcīnas, kas saistītas ar imūnās sistēmas aktivitātes veicināšanu, grūtniecēm ir pat ļoti rekomendējamas, jo var pasargāt gan pašu sievieti no smagas un bīstamas saslimšanas, gan arī bērniņu,” skaidro ārste, piebilstot, ka grūtniecības laikā tiek rekomendētas gripas, garā klepus vakcīnas, kā arī vakcinēšanās pret Covid-19.
Topošajām māmiņām ieteicams vakcinēties pret Covid-19
Ja Covid-19 pandēmijas sākumā tika apgalvots, ka grūtnieces neatrodas lielākā riska grupā kā citi cilvēki viņu vecumā, tad pašreizējie dati rāda, ka topošās māmiņas tomēr ar koronavīrusu Covid-19 slimo smagāk. “Grūtniecēm ir risks nokļūt intensīvajā terapijā, var būt nepieciešamība pēc plaušu ventilācijas, ir arī lielāks mirstības risks, augstāks priekšlaicīgu dzemdību, augļa bojāejas, spontānā aborta risks,” uzsver ārste. Gadījumā, ja sievietei ir arī kādi hroniski veselības sarežģījumi, piemēram, paaugstināts asinsspiediens, liekais svars vai bronhiālā astma, riski ir vēl augstāki.
Māmiņu Kluba organizētajā aptaujā par grūtnieču vakcināciju, kurā piedalījās 398 sievietes, ceturtā daļa respondentu norādīja, ka neplāno vakcinēties pret Covid-19 vispār. Teju tikpat liels aptaujāto skaits sniedza atbildi, ka gadījumā, ja tomēr izlems par labu vakcinācijai pret Covid-19, to darīs tikai pēc dzemdībām. No teju 400 aptaujātajām sievietēm 17% apzinušas, ka ir jau vakcinējušās pret Covid-19. Starp aptaujātajām sievietēm ir atšķirīgs viedoklis par vakcināciju pret Covid-19 zīdīšanas periodā. Kamēr daļa topošo māmiņu norādījušas, ka vēlas uzreiz pēc dzemdībām vakcinēties, lai arī mazulis caur māmiņas pienu saņemtu antivielas, aptaujāto vidū pastāv arī viedoklis, ka vakcinēsies tikai tad, kad būs pārstājušas zīdīt mazuli.
Šī iemesla dēļ grūtnieces ir īpaši aizsargājama sabiedrības daļa, un topošajām māmiņām vajadzētu vakcinēties pret Covid-19, lai pasargātu gan savu, gan mazuļa veselību. Vija Veisa uzsver, ka arī krūts barošana nav iemesls, lai atliktu vakcinēšanos pret Covid-19, jo tuvojas rudens, kad atgriezīsimies telpās, līdz ar to gaidāms slimības uzliesmojums. Tāpat arī nav ierobežojumu vakcinācijai grūtniecības pēdējās nedēļās, tiesa, jāņem vērā, ka pēc otrās vakcīnas topošajai māmiņai varētu būt lielāks nogurums, tāpēc, ja šis laiks sakritīs ar dzemdību dienu, organismam būs dubulta slodze.
Gadījumā, ja topošā māmiņa jau ir izslimojusi Covid-19, jāatceras, ka drošība pret atkārtotu saslimšanas risku saglabājas noteiktu laiku, tāpēc tiek uzskatīts, ka vakcinēties var arī neskatoties uz izslimošanu. “Ja sieviete jūtas drošāk nevakcinējoties, viņa var paļauties zināmu laiku uz pārslimošanas imunitāti, taču, ja sieviete apzinās, ka saslimšanas risks ir augsts, viņa ir sociāli aktīva, vakcinācija būs drošāks lēmums,” saka ārste.
Vija Veisa norāda, ka ASV ir apkopoti plaši dati par grūtnieču vakcināciju pret Covid-19, analizējot, vai vakcinācija ir sarežģījusi grūtniecības gaitu vai arī atstājusi uz to negatīvas sekas. Šobrīd pētījumi neuzrāda, ka vakcinācija pret Covid-19 gaidību laikā pakļautu topošo māmiņu vai viņas bērniņu kādam riskam. Speciāliste piebilst, ka visvairāk grūtnieču vakcinēšanā pētītas Pfizer un Moderna vakcīnas, kas visplašāk pieejamas arī vakcinācijai Latvijā.
Blakusparādības pēc vakcinācijas pret Covid-19
Ir pētītas blakusparādības, kuras izpaužas grūtniecēm pēc vakcinācijas pret Covid-19, un secināts, ka tās nav atšķirīgas no tām, kādas ir pārējiem cilvēkiem. Tas nozīmē, ka topošajai māmiņai pēc vakcinācijas arī var būt paaugstināta temperatūra, nogurums, sāpes injekcijas vietā. Tāpēc gadījumos, ja temperatūra pēc vakcinācijas paaugstinājusies virs 38, tā mērķtiecīgi jāsamazina, izvēloties paracetamolu, jo pretējā gadījumā paaugstināta temperatūra rada stresu ne tikai sievietes ķermenim, bet arī paātrina mazuļa sirdsdarbību.
Covid-19 ietekme uz mazuļa veselību
Lai gan vieglas saslimšanas ar Covid-19 novērotas biežāk, ginekoloģe Vija Veisa zina teikt, ka arī Latvijā, diemžēl, Covid-19 dēļ sievietēm ir bijušas gan priekšlaicīgas dzemdības, gan arī gadījumi, kad bērniņš ir gājis bojā.
Maldīgs ir uzskats, ka Covid-19 infekcija ir iemesls ķeizargrieziena veikšanai. Tiesa, saslimšana var novest līdz ķeizargriezienam, jo smaga slimības gaita, kad sieviete tiek ventilēta un ir bez samaņas, bērna distresa gadījumā var izsaukt priekšlaicīgas dzemdības.
Šī iemesla dēļ ir svarīgi neatlikt vakcinēšanos, lai pasargātu gan savu, gan mazuļa veselību un dzīvību, savukārt, gadījumā, ja māc bažas par vakcinēšanos, ārste iesaka vērsties pēc padoma pie speciālista.
Mazuļa aprūpe un zīdīšana gadījumā, ja māmiņai ir Covid-19
Ja sievietei ir atklāts Covid-19, taču viņa spēj parūpēties par mazuli un viņas vispārējais veselības stāvoklis nav smags, mazuli no mammas nav jāatšķir. Šādos gadījumos svarīgi ievērot higiēnu, dezinfekciju, savukārt zīdīšanas laikā lietot FFP2 masku, jo tā ir ar augstāku aizsardzības efektivitāti. Saslimšana ar Covid-19 neierobežo krūts barošanu.
Grūtnieču vakcinācija pret gripu
Atšķirībā no vienkāršas saaukstēšanās, gripai ir izteikti vairāki specifiski simptomi, tostarp, galvassāpes, strauja temperatūras celšanās, drudzis, aukstuma sajūta, lauzoša sajūta kaulos un locītavās, kā arī sauss klepus.
Eiropā vakcinācija grūtniecības laikā, neatkarīgi no trimestra, ir kļuvusi par rutīnas vakcināciju, lai pasargātu topošās māmiņas un viņu mazuļus. Tāpat arī vakcinēties pret gripu rekomendē grūtniecības plānošanas sākumā. Ginekoloģe Vija Veisa uzsver, ka slimojot ar gripu, grūtnieces daudz biežāk nonāk intensīvajā terapijā, jo ir nepieciešama mākslīgā plaušu ventilācija, kas, savukārt, izsauc priekšlaicīgas dzemdības. Viņa norāda, ka vakcinēties pret gripu drīkst ne tikai grūtniecības, bet arī zīdīšanas laikā, jo, pretējā gadījumā, saslimstot ar gripu smagi, māmiņas spējas aprūpēt zīdainīti būs daudz ierobežotākas.
Gadījumā, ja topošā māmiņa nolēmusi vakcinēties gan pret Covid-19, gan pret gripu, ārste iesaka starp vakcīnām nogaidīt 2 – 4 nedēļas.
Vakcināciju pret gripu grūtniecēm Latvijā kopš 2019.gada apmaksā valsts.
Grūtnieču vakcinācija pret garo klepu
Vakcinācijai pret garo klepu galvenais mērķis ir dzīves pirmajos mēnešos pasargāt mazuli, jo šī slimība noris ar ilgstoši smagu gaitu, bojā plaušu audus, jo īpaši smagi slimība noris zīdaiņiem.
“Teju 10 gadus pasaules lielākās valstis šo vakcināciju realizē kā ierastu praksi, rutīnas veidā vakcinējot grūtnieces, jo piefiksēts, ka parādās garā klepus uzplaiksnījumi. Saslimšana var būt iemesls pat zīdaiņa bojāejai,” skaidro ārste. Māmiņas vakcinācija un viņas bērniņam nodotās antivielas grūtniecības laikā var pasargāt mazuli pirmajos dzīves mēnešos līdz brīdim, kamēr viņš pat saņem pilno vakcinācijas kursu.
Topošās māmiņas vakcinācija pret ērču encefalītu
Gadījumā, ja grūtniecības laikā topošajai māmiņai nepieciešama ērču encefalīta revakcinācijas pote, Vija Veisa uzsver: “Iespējams, mammai antivielas, kas viņu var pasargāt, ir jau pietiekamā daudzumā, tāpēc sieviete var nogaidīt līdz brīdim, kad mazulis būs piedzimis. Ja nepieciešams noslēgt primāro vakcinācijas kurus, to var darīt arī grūtniecības laikā, jo ērču encefalīta vakcīna nav tā dēvētā “dzīvā vakcīna”.”