Maksts mikrofloras izmaiņas grūtniecības laikā

Maksts mikrofloras izmaiņas grūtniecības laikā

01. Oct 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Hormonālās izmaiņas jau kopš paša grūtniecības sākuma ietekmē maksts gļotādu un mikrofloru, tāpēc nereti kā pirmās grūtniecības pazīmes tiek uztvertas nieze un biezpienveida izdalījumi, kas ir piena sēnes simptomi, ar kuru nākas saskarties līdz pat 80% sievietēm grūtniecības periodā. 

"Kandida albikans" - tāds skaists vārds ir piena sēnei. Tāda sēne nelielā daudzumā mīt katras sievietes makstī, bet grūtniecības laika izmaiņu iespaidā sēne sāk vairoties un izjūk balanss starp "labajām" pienskābes baktērijām (Lactobacillus) un "sliktajām" baktērijām un sēnēm.

Par labām vai sliktām šīs baktērijas var dēvēt tikai nosacīti, patiesībā viss slēpjas baktēriju skaitā.

Ja lactobacillus baktēriju ir pārāk maz, sāk vairoties citas baktērijas, kas paver ceļu bakteriālās vaginozes vai kandidozes attīstībai.

Savukārt, ja šo baktēriju ir pārāk daudz - ir iespēja iegūt citolītisko vaginozi, bet, jāatzīst, ka tāda pataloģija iespējama ļoti retos gadījumos.

Ja maksts mikrofloras traucējumi bijuši jau pirms grūtniecības, šo traucējumu parādīšanās risks grūtniecības laikā pieaug.

Zem mikroskopa acs "Kandida" izskatās kā sportas - apaļi "burbulīši", kas slēpjas zem kapsulas, un "pseidogifi" - sēne, gluži kā mežā sastopamās sēnes, kā tīkls izplatās zem zemes un rada arvien jaunas un jaunas sēnes. 

Diagnoze - piena sēne tiek uzstādīta pēc maksts iztriepes mikroskopiskas apskates bez kontrastvielas.

Otrs variants - iztriepe tiek nosūtīta uz laboratoriju, kur tā tomēr tiek iekrāsota un tiek noteikts mikrofloras sastāvs.

Trešais variants - uzsējums, kuram pateicoties tiek noteikts ne tikai kandida baktēriju skaits, bet arī to veids, kas vairumā gadījumu ir "albikans", bet iespējami arī citi šo baktēriju veidi, tāpat ar uzsējuma palīdzību tiek noteikts šo baktēriju jūtīgums pret preparātiem, kas palīdz cīņā ar piena sēni.

Cits maksts mikrofloras traucējums ir bakteriālā vaginoze, kuras gadījumā mikroskopiskā apskatē redzamas tā sauktās "atslēgu šūnas", kas ir ar gardnerellām un citām baktērijām aplipis epitēlijs.

Ārsts nosaka arī skābes līmeni makstī, kas visdrīzāk būs pazemināts, jo būs par maz pienskābes un vēl viens raksturīgs simptoms tādā gadījumā ir izdalījumu aromāts, kurš pastiprinās pēc kontakta ar sārmainu vidi - spermu, ziepēm.

Kā lai ārstē maksts mikrofloras traucējumus grūtniecības laikā, ja daudzi preparāti šajā laikā nav ieteicami?

Pirmkārt, var mierīgi uzņemt pienskābās baktērijas ar produktiem, kas tās satur: skābpiena produkti, jogurti, "dzīvo" baktēriju kefīrs, kā arī var lietot vaginālās svecītes un gēlus, kas paredzēti intīmai higiēnai un galvenais - to sastāvā ir pienskābe.

Otrkārt, var apmazgāties ar kumelīšu novārījumu vai ūdeni, kam klāt piejaukta soda. Dažreiz ir pilnīgi pietiekami ar to, un nav pat jāuzņem nekādi preparāti.

Ja tomēr šīs metodes nepalīdz, ginekologs noteikti ieteiks speciālās svecītes, kas ir drošas lietošanai arī grūtniecēm!

Veselību Jums un Jūsu tuviniekiem!

Oksana Babula, ginekoloģe