Ko darīt, ja grūtniecības laikā rodas kāju vēnu problēmas?

05. Nov 2019, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Grūtniecības laikā mainās sievietes ķermenis un dažkārt līdz ar izmaiņām piemeklē kāju vēnu problēmas. Tāpēc devāmies uz My Clinic Riga pie ginekoloģes un dzemdību speciālistes Dr. Natālijas Bērzas, lai noskaidrotu, kā šajos gadījumos rīkoties.

Grūtniecības laikā izdalās daudzi hormoni, no kuriem viens ir progesterons. Tā galvenais uzdevums ir atslābināt gludo muskulatūru, tostarp gan to, kas atrodas dzemdē, gan arī asinsvados esošo, tāpēc veidojas vēnu paplašinājumi. 

Ārste atzīst, ka vēnu varikoze ir diezgan aktuāla problēma grūtniecības laikā, kuru, diemžēl, nav iespējams ārstēt, taču to ir iespējams aizkavēt, lai nerastos sūdzības un simptomi. 

Dr. Natālija Bērza norāda, ka kājās ir ļoti plašs vēnu tīkls: "Ir dziļās, lielās vēnas, kuras nav redzamas, un arī mazais kapilāru tīkls, ko arī redzam kā paplašinātās vēnas uz kājām." Speciāliste piebilst, ka mazais kapitālu tīkls ir “slinks” un tajā saplūst ļoti daudz asiņu, kuras no tā neattīrās.

Vēnu varikozes gadījumā vēnas var sāpēt, veidoties kāju tūska un apsārtums un tās var arī iekaist. Lai līdz tam nenonāktu, jāveic profilakse.

Visvienkāršākais profilakses veids grūtniecības laikā ir kompresijas zeķu valkāšana, kas ir medicīnisks līdzeklis, radīts tieši šīm kāju problēmām. "Zeķes nodrošina, ka no mazajām vēnām tiek izspiestas asinis un nogādātas lielajās vēnās, tā uzlabojot asinsriti kājās un samazinot varikozo vēnu simptomus," norāda ārste, piebilstot, ka gadījumos, ja tiek konstatētas šādas kāju problēmas, kompresijas zeķes ieteicams valkāt visu grūtniecības laiku.

Kompresijas zeķes pieejamas dažādās krāsās, tāpēc topošā māmiņa tās var pielāgot savam apģērbam, kā arī pieejami dažādi zeķu garumi, tostarp pat zeķbikses, kas būs piemērotākā izvēle gada aukstākajā periodā.

Iegādājoties kompresijas zeķes, ārste atgādina par kādu svarīgu lietu, - pirms iegādes jāveic kāju mērījumi, lai nopirktās zeķes neizrādītos par lielu vai par mazu.