Kas veicina gāzu veidošanos vēderā?

Kas veicina gāzu veidošanos vēderā?

15. Jul 2022, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Ļoti iespējams, ka arī tu grūtniecības laikā esi pieredzējusi nepatīkamo sajūtu – gāzes vēderā. Uzzini, kādēļ tās veidojas un kad to dēļ būtu jāmeklē speciālista palīdzība! Konsultē gastroenteroloģe Jeļena Derova. 

Ja gaidot bērniņu, vēderā veidojas gāzes, topošajai māmiņai jāizvērtē sava ēdienkarte un jācenšas noteikt, kurš no produktiem tam varētu būt par iemeslu.

„Grūtniecei uzmanīgi jāizvēlas produktus, ko viņa lieto uzturā, un vislabāk no tiem, kuri varētu veicināt gāzu rašanos, uz laiku atteikties,” iesaka Jeļena Derova. Kā apgalvo speciāliste, tradicionāli gāzes vēderā veidojas no svaigiem, nenomizotiem augļiem, visbiežāk – āboliem, un arī kāpostiem.  

Ja gāzu veidošanās iemesls ir dārzeņi vai augļi, tos nevajadzētu ēst svaigus un nemizotus! Dārzeņus ieteicams lietot vārītā vai tvaicētā veidā, bet augļus – savārītus kompotā.

Vēl topošajām māmiņām jābūt piesardzīgām ar piena produktu lietošanu uzturā. Arī tie dažkārt varētu veicināt gāzu veidošanos.

Tāpat šīs problēmas cēlonis varētu būt arī graudu maize vai rupjmaize.

„Ja gāzes vēderā rodas grūtniecības sākumā, ļoti iespējams, ka izveidojusies kāda produkta nepanesība. Savukārt, ja šādas problēmas parādās grūtniecības otrajā vai trešajā trimestrī, kad auglis jau ir liels, tā iemesls varētu būt topošās māmiņas, nedaudz piespiestais zarnu trakts,” skaidro gastroenteroloģe.

Tātad, lai atbrīvotos no gāzu veidošanās vēderā, vispirms grūtniecei būtu rūpīgi jāpārskata sava ēdienkarte un jāizvairās no to produktu lietošanas, kas varētu būs šīs problēmas cēlonis, bet gadījumā, ja nepatīkamā sajūta ir ilgstoša, ļoti mokoša, un nepāriet aptuveni divu nedēļu laikā, vajadzētu meklēt speciālista palīdzību.

Māmiņu Klubs

Kā tu atbrīvojies no gāzu veidošanās vēderā?  

Dzemdību sagatavošanas kursi

Vecāku skolas uzdevums ir iemācīt, kā atrisināt elementāras dzīves situācijas- kā sagatavoties nozīmīgajam notikumam- dzemdībām, kā apģērbt bērniņu, ko darīt, ja viņš raud jau 3. stundu, kā likt pie krūts pēc pieprasījuma vai režīma.

20130129113732-63076.jpg
 

Pavisam kopā Māmiņu Kluba vecāku skolā ir iespēja piedalīties 4 lekcijās – par veselīgu grūtniecību, dzemdībām, atsāpināšanu, elpošanu, dzemdību vietas izvēli, krūts zīdīšanu un jaundzimušā aprūpi.

SAGATAVOŠANĀS DZEMDĪBĀM I UN II DAĻA

Šajās lekcijās topošie vecāki uzzina atbildes uz jautājumiem

 • kas ir dzemdību plāns
 • Kad un kā izvēlēties dzemdību vietu
 • Vai ir nepieciešams slēgt līgumu ar vecmāti
 • Kādas pozas izvēlēties, lai dzemdību process būtu mazāk sāpīgs
 • Vai atsāpināšanas izvēlēšanās nevar radīt negatīvas sekas uz mazuli
 • Kāda ir partnera loma dzemdībās

Kā atzīst vecmātes, ir bijuši gadījumi, kad jaunie vecāki pasaka paldies, jo bez ārstu palīdzības viņu to nevarētu izdarīt. Svarīgi, lai pēc kursiem un pēc dzemdībām vecāki varētu pateikt – mēs to izdarījām.

KRŪTS ĒDINĀŠANAS LEKCIJA

Viens no svarīgākajiem notikumiem jaunajām māmiņām ir mazuļa barošana. Lai būtu pilnīga skaidrība un apziņa, ka māmiņa spēs mazuli barot ar krūti, krūts ēdināšanās speciālisti spēj daudz pastāstīt par krūts zīdīšanu un spēj minēt daudz un dažādus piemērus.

Tāpat 2 stundu ilgā lekcijā speciāliste pastāstīs par:

 • krūts zīdīšanas tehnikām,
 • mātes piena veidošanos,
 • psiholoģisko pamatojumu, lai zīdīšana noritētu veiksmīgi.
 • Turklāt pasniedzēja pastāstīs arī par zīdīšanas palīglīdzekļiem.

JAUNDZIMUŠĀ APRŪPES LEKCIJA

Savukārt kā rūpēties par mazulīti – kā viņu apkopt, cik bieži vannot, kā zināt vai viņam nekas nekaiš, ir iespēja uzzināt  jaundzimušā aprūpes lekcijās.

Lekcijas laikā uzzināsi:

 • visu par mazuļa ikdienas higiēnu
 • kā apkopt nabiņu
 • kā iztīrīt actiņas, ādas krokas, apkopt degunu
 • kā pareizi mainīt autiņbiksītes
 • cik bieži un kā vannot u.c.

Topošajām māmiņām un tētiem ir svarīgi zināt, kas ar viņiem notiks, kā mainīsies viņu dzīve pēc mazuļa ierašanās.

Dzemdību sagatavošanas kursu apmeklēšana palīdzēs sagatavoties dzemdībām, apgūt spēju atbalstīt vienam otru, gūt pārliecību gan dzemdībās, gan mazuļa pirmajās dzīves dienās un mēnešos.
Dzemdību sagatavošanas kursus Māmiņu Klubā vada Latvijā zināmi un atzīti speciālisti.