Ja grūtniecības laikā reibst galva

Ja grūtniecības laikā reibst galva

23. Apr 2019, 00:03 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Grūtniecības laikā reiboņi ir ierasta lieta. Bet gadās, ka šīs nepatīkamās sajūtas signalizē par topošās māmiņas veselības problēmām. Jebkurā gadījumā sievietei jāvēršas pie ārsta.

Ja reiboņi bijuši arī pirms grūtniecības, tad, visdrīzāk, tas saistīts ar kādu saslimšanu, kuras rezultātā radušies asinsrites traucējumi galvas smadzenēs. Grūtniecības laikā šāda veida simptomi var pastiprināties, jo uz saslimšanas gaitu lielu ietekmi atstāj arī sievietes organisma hormonālās izmaiņas. Tādā gadījumā topošajai māmiņai jāvēršas pie neirologa vai terapeita, kas var ieteikt fizioterapijas procedūras vai medikamentu terapiju.

Ja pirms grūtniecības nekas tamlīdzīgs ar tevi nav atgadījies, tas reiboņi ir saistīti ar mazuļa iznēsāšanas procesu. Šādā gadījumā vispirms, saprotams, par tādu faktu jāinformē savu ginekologu, kas uzstādīs diagnozi un rekomendēs pamainīt uzturu, iespējams, arī dienas režīmu, vai arī kādu preparātu lietošanu nepieciešamības gadījumā.

Pastiprināts darbs

Reiboņi parasti ir agrīnās toksikozes pavadonis. Lai izvairītos no tiem, jādara viss, kas atvieglo stāvokli toksikozes laikā. Piemēram, jāapēd kāda citrona šķēle vai jāiedzer ūdens, kam pievienota svaiga citrona sula. Pēc 12.grūtniecības nedēļas pašsajūta parasti uzlabojas, un arī reiboņi pazūd.

Pirmajā grūtniecības trimestrī reiboņus var izraisīt arī izmaiņas, kas notiek topošās māmiņas asinsritē. Palielinās kopējais asins apjoms, lai nodrošinātu to cirkulāciju, sirdij jāstrādā pastiprinātā režīmā. Grūtniecības sākumā šie mehānismi ir vēl nepilnīgi un ne vienmēr var nodrošināt organisma vajadzības pietiekoši labi. Un tieši tāpēc var pasliktināties asinsrites funkcionalitāte, var parādīties skābekļa trūkums smadzenēs, kas izpaužas kā reiboņi. Ja nekas netiek darīts, visam sekot var ģībonis jeb īslaicīgs samaņas zudums. Lai tas nenotiktu, sievietei, tiklīdz viņa sajūt reiboņus, jāapsēžas un jāatslābinās.

Reiboņi var rasties arī, ja necirkulē asinis ķermeņa apakšējā daļā. Tā gadās, ja topošā māmiņa ilgi stāv kājās, īpaši smacīgā, šaurā telpā, kur ir daudz cilvēku. Piemēram, sabiedriskajā transportā. Problēmu atrisināt var palīdzēt ne tikai apsēšanās, bet arī kompresijas veļas valkāšana.

Dažkārt galvas reibšana saistīta ar veģetatīvo distoniju. Ja krītas arī arteriālais spiediens, normalizēt to palīdzēt var augu valsts izcelsmes stimulatori, piemēram, citronzāles uzlējums. Ja spiediens strauji paaugstinās, var lietot nomierinošs preparātus, piemēram, baldriānus, piparmētru. Fitoterapijas shēmu parasti nozīmē ārsts. Viņš var ieteikt arī lietot preparātus, kas stabilizē asinsriti, piemēram, B grupas vitamīnus, kālija vai kalcija pareparātus.

Vēl reiboņi var rasties, ja krītas glikozes līmenis asinīs, tas var būt saistīts ar to, ka grūtniece ilgi nav ēdusi. Tādā gadījumā cukura līmenis asinīs strauji krītas, un tas var izraisīt galvassāpes. Pēc ēšanas cukura saturs asinīs ātri paaugstinās, un tiek izstrādāts liels insulīna daudzums. Pēc tam, kad šis hormons, kas uztur normālu glikozes līmeni organismā, nokļūst asinīs, cukura daudzums tajās pazeminās. Šīs straujās pārmaiņas arī var izraisīt galvas reibšanu.

Te problēmas risinājums ir vienkāršs: jāēd bieži nelielās porcijās. Uzturā jābūt ogļhidrātiem - maize, dārzeņi un augļi, kas nodrošina glikozes pastāvīgu, samērīgu piekļuvi asinīm. Lai tiktu galā ar lēkmi, var apēst konfekti vai nosūkāt cukura gabaliņu.

Bez straujām kustībām

Pēc 10.-12.grūtniecības nedēļas reiboņi var būt saistīti ar ķermeņa stāvokļa straujajām pārmaiņām. Piemēram, topošā māmiņa guļ uz muguras un strauji pieceļas. Šajā situācijā palielinātā dzemde var spiest uz lielajiem vēnu asinsvadiem, samazinās asins daudzums, kas piekļūst sirdij, un tātad - pasliktinās asinsrite iekšējos orgānos, pirmkārt, - galvas smadzenēs. Ķermeņa stāvoklis jāmaina pakāpeniski, sākumā lēnām jāpagriežas uz sāniem, pēc tam uzmanīgi jāizstaipa kājas, pa vienai jāizceļ tās no gultas un tad pakāpeniski vari celties arī pati.

Otrajā grūtniecības pusē reiboņi var liecināt arī par anēmijas klātbūtni jeb dzelzs trūkumu organismā, ko atklāt iespējams ar asins analīžu palīdzību. Ja hemoglobīna līmenis ir mazliet zem normas, ārsts profilaksei var ieteikt lietot dzelzs preparātus. Bez tam, viņš ieteiks uzturā lietot arī ar dzelzi bagātus produktus: liellopa gaļu, griķus, ābolus, pupiņas, zaļos dārzeņus utt.

Pēc sestā grūtniecības mēneša sievietes organismā strauji palielinās asins apjoms. Lai pazeminātu pieaugošo slodzi, sirds muskuļi periodiski atslābinās, un asinsvadi - paplašinās. Tas izraisa arteriālā spiediena pazemināšanos, un var izraisīt arī galvas reiboņus.

Svarīgi zināt

Dažām sievietēm reibst galva, kad viņas sasprindzinās klepojot, čurājot vai nokārtojoties pa lielam. Šādos gadījumos var būt straujš asinsspiediena kritums, sirdsdarbības paātrināšanās, galvas reibšana, vemšana, slikta dūša, paātrināta elpošana. Šādu reakciju var izraisīt arī sāpes, trauksme vai organisma atūdeņošanās.

Bet, pat, ja nav ģīboņu vai tādi bijuši tikai 1-2 reizes, par galvas reibšanu noteikti jāpastāsta savam ginekologam. Ņemot vērā asins analīžu, urīna analīžu rezultātus, USG apskates rezultātus, EKG, var noteikt reiboņu cēloni. Ja reiboņi ir ar ģībšanu, sievieti parasti hospitalizē. Ja ir labs veselības stāvoklis, iespējama ambulatora ārstēšana. Pie tam nav obligāti jāpaaugstina spiediens līdz normāliem skaitļiem. Pietiek vienkārši ar pašsajūtas uzlabošanos.

Pēc 28.grūtniecības nedēļas galvas reibšana var kļūt par priekšvēstnesi tādai nopietnai saslimšanai kā preeklampsija. Šādā gadījumā sievietei paaugstinās asinsspiediens, gar acīm metas raibs, un diskomfortu jūt arī mazulis. Tādā situācijā steidzīgi jāvēršas pie ārsta, kas ieteiks veikt urīna analīzes, un, iespējams, arī bioķīmiskās asins analīzes. To rezultāti tad arī būs rādītājs, pēc kura tālāk vadīsies ārsts, izvēloties sievietes hospitalizāciju vai kādu citu viņai piemērotu ārstēšanu.

Dodiet gaisu!

Neatkarīgi no tā, kurā grūtniecības nedēļā sieviete ir, no galvas reibšanas atbrīvoties palīdzēs vienkārši ieteikumi. Topošajai māmiņai būtu vēlams izvairīties no vietām, kurās sastopams liels cilvēku daudzums, biežāk jāvēdina telpas, un vairāk jāstaigā, kā arī 1-2 stundas dienā jāatpūšas, un naktī jāguļ vismaz 10 stundas. Ļoti laba ir vienmērīga fiziskā slodze, īpaši speciālās nodarbības grūtniecēm, kurās tiek trenēta arī sirds un asinsvadu sistēma. Asinsvadi ātrāk pielāgojas jaunajiem apstākļiem un uztur asinsriti normālā stāvoklī jebkurā situācijā.

Nedrīkst aizrauties ar mazkustīgu dzīvesveidu vai ilgi atrastis vienā pozā. Laiku pa laikam jāpieceļas, jāizstaipās, jāpastaigājas, jāveic nesarežģīti elpošanas vingrinājumi.

Lai nostiprinātu asinsvadus, ieteicamas ir arī ūdens procedūras: vēsa (20−22 °С) duša vai kontrastvanniņas kājām un rokām. Ūdens temperatūras maiņa īpaši labi trenē asinsvadus, padara tos elastīgākus. Ieteicamas ir arī nodarbības baseinā.

Māmiņu Klubs

Dzemdību sagatavošanas kursi

Vecāku skolas uzdevums ir iemācīt, kā atrisināt elementāras dzīves situācijas- kā sagatavoties nozīmīgajam notikumam- dzemdībām, kā apģērbt bērniņu, ko darīt, ja viņš raud jau 3. stundu, kā likt pie krūts pēc pieprasījuma vai režīma.

20130129113732-63076.jpg
 

Pavisam kopā Māmiņu Kluba vecāku skolā ir iespēja piedalīties 4 lekcijās – par veselīgu grūtniecību, dzemdībām, atsāpināšanu, elpošanu, dzemdību vietas izvēli, krūts zīdīšanu un jaundzimušā aprūpi.

SAGATAVOŠANĀS DZEMDĪBĀM I UN II DAĻA

Šajās lekcijās topošie vecāki uzzina atbildes uz jautājumiem

 • kas ir dzemdību plāns
 • Kad un kā izvēlēties dzemdību vietu
 • Vai ir nepieciešams slēgt līgumu ar vecmāti
 • Kādas pozas izvēlēties, lai dzemdību process būtu mazāk sāpīgs
 • Vai atsāpināšanas izvēlēšanās nevar radīt negatīvas sekas uz mazuli
 • Kāda ir partnera loma dzemdībās

Kā atzīst vecmātes, ir bijuši gadījumi, kad jaunie vecāki pasaka paldies, jo bez ārstu palīdzības viņu to nevarētu izdarīt. Svarīgi, lai pēc kursiem un pēc dzemdībām vecāki varētu pateikt – mēs to izdarījām.

KRŪTS ĒDINĀŠANAS LEKCIJA

Viens no svarīgākajiem notikumiem jaunajām māmiņām ir mazuļa barošana. Lai būtu pilnīga skaidrība un apziņa, ka māmiņa spēs mazuli barot ar krūti, krūts ēdināšanās speciālisti spēj daudz pastāstīt par krūts zīdīšanu un spēj minēt daudz un dažādus piemērus.

Tāpat 2 stundu ilgā lekcijā speciāliste pastāstīs par:

 • krūts zīdīšanas tehnikām,
 • mātes piena veidošanos,
 • psiholoģisko pamatojumu, lai zīdīšana noritētu veiksmīgi.
 • Turklāt pasniedzēja pastāstīs arī par zīdīšanas palīglīdzekļiem.

JAUNDZIMUŠĀ APRŪPES LEKCIJA

Savukārt kā rūpēties par mazulīti – kā viņu apkopt, cik bieži vannot, kā zināt vai viņam nekas nekaiš, ir iespēja uzzināt  jaundzimušā aprūpes lekcijās.

Lekcijas laikā uzzināsi:

 • visu par mazuļa ikdienas higiēnu
 • kā apkopt nabiņu
 • kā iztīrīt actiņas, ādas krokas, apkopt degunu
 • kā pareizi mainīt autiņbiksītes
 • cik bieži un kā vannot u.c.

Topošajām māmiņām un tētiem ir svarīgi zināt, kas ar viņiem notiks, kā mainīsies viņu dzīve pēc mazuļa ierašanās.

Dzemdību sagatavošanas kursu apmeklēšana palīdzēs sagatavoties dzemdībām, apgūt spēju atbalstīt vienam otru, gūt pārliecību gan dzemdībās, gan mazuļa pirmajās dzīves dienās un mēnešos.
Dzemdību sagatavošanas kursus Māmiņu Klubā vada Latvijā zināmi un atzīti speciālisti.

Kur notiek?

Māmiņu Kluba mājīgajās telpās Vīlandes ielā 1, 1. stāvā, ieeja no Elizabetes ielas