Grūtniecības kalendārs: Otrais trimestris

10. Oct 2022, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Māmiņu Kluba raidījuma rubrikā “Grūtniecības kalendārs” turpinām sekot līdzi izmaiņām sievietes ķermenī gaidību laikā, kā arī skaidrojam grūtniecības laikā veicamās pārbaudes.

Līdz ar gaidību 14. nedēļu sākas arī grūtniecības otrais trimestris, taču vēl pirms tam, 1. trimestra beigās, ir jāveic ļoti svarīgs izmeklējums – 1. trimestra skrīnings. “Tas ietver USG izmeklējumu, kā arī asins analīzes. Analizējot kopīgi abu izmeklējumu rezultātus, tiek aprēķināts risks biežākajām ģenētiskajām pataloģijām,” skaidro ginekoloģe, dzemdību speciāliste Alise Vigule.

Grūtniecības 12. nedēļā mazulis ir aptuveni 7-8 cm garš un sver 40-50g, taču, sākoties 2. trimestrim, viņš ir sasniedzis jau 10cm garumu. 

Ritot grūtniecībai uz priekšu un augot mazulim mammas puncī, mainās arī grūtnieces sajūtas. Gaidību 2. trimestrī dzemde aug lielāka un nedaudz izvirzās no iegurņa. “Māmiņas atzīmē, ka grūtniecības 2. trimestrī būtiski uzlabojas pašsajūta, jo dzemde vairs nespiež uz urīnpūsli, tāpēc arī nav nepieciešams vairs tik bieži urinēt. Nobriestot placentai un sākoties tās pilnīgai funkcionēšanai, samazinās arī sliktā dūša. Tāpat arī var mazināties krūšu jutīgums,” skaidro ginekoloģe Alise Vigule.

Šajā grūtniecības posmā var parādīties velkoša sajūta vēdera lejasdaļā. Tas saistīts ar saišu izstiepšanos, jo, augot dzemdei, līdzi stiepjas arī saites, kas var radīt diskomfortu. Tas var izpausties arī guļot, kad, pagriežoties uz sāniem, var sajust asākas sāpes.

Ginekoloģe, dzemdību speciāliste Alise Vigule norāda, ka grūtniecības 2. trimestrī topošās māmiņas sāk justies labāk, jo ir mazinājusies toksikoze, līdz ar to arī uzlabojas apetīte. “Lai arī mazulis strauji aug, jāatceras, ka nav jāēd par diviem! Jāēd tikai par sevi, ievērojot veselīga uztura pamatprincipus,” uzsver ārste.