Fiziskās aktivitātes pēc dzemdībām

Fiziskās aktivitātes pēc dzemdībām

21. Sep 2015, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Dažām atjaunojas ātrāk muskuļu tonuss, ātrāk saraujas muskuļi, dažām vēlāk. Palīdzēt tam notikt ātrāk varam sākot ar pirmo mēnesi. Par to vairāk pastāstīs fizioterapeite Kristīne Stalīdzāne.

„Mēs pēc dzemdībām nedrīkstam prasīt no ķermeņa, lai viņš ātri atjaunojas, jo slodze grūtniecības laikā un dzemdībās ir pamatīga!” uzsver Kristīne Stalīdzāne.

Slodzi pēc dzemdībām neatsāciet agri!

"Slodze jāpalielina pakāpeniski. Ja pārforsē ar slodzi, mammas piena garša mainās. Vispār apmēram 4-6 nedēļas pēc dzemdībām jāļauj organismam adaptēties un var veikt minimumu – sākt var ar elpošanu, muskuļu sasprindzināšanu," stāsta fizioterapeite."Pirms slodzes atsākšanas jāpārbauda, vai kāds vēdera muskulis nav plīsis. Dažreiz ir muskulis vājš un elastīgs, dažreiz spēcīgs un paveras vaļā.

20121031144718-69391.jpg

Kā pakāpeniski sākt vingrināt ķermeni

Sākam ar elpošanu! Diafragmas muskuļu šķiedras mijas kopā ar pēdu muskuļu šķiedrām. Sanāk, ka neapzināts treniņš ir visu laiku."

"Elpojam līdz 10 reizēm vienā piegājienā. Neko nepārspīlējam, sākam elpot, sajūtam savas ribas, ieelpas laikā ribas virzās uz sāniem, ir aizliegts elpot ar pleciem. Kad uztraucamies, elpošana aiziet augšā, bet mierīgā veidā elpojot – ieelpai jābūt minimālai. Izelpas laikā savu nabu velkam pie mugurkaula. Vēders tā kā iesūcas iekšā. Izelpai jābūt maigai, plūstošai," par pareizu elpošanu stāsta speciāliste. "Elpošana jāsāk ar vēderu, kad māmiņa sajutusi teju ikvienu savu ķermeņa daļu, pēdas, jostasvietu, iegurni ieskaitot."

20121031144331-97435.jpg

Lai justos ērtāk

Svarīgs ir pēdu balsts, pretējā gadījumā zūd stabilitātes sajūta. Arī dzemdībās un pēcdzemdību procesā, lai muskuļi ātrāk atgrieztos formā, ir jāsajūt pēdu balsts.

„Dzīvē ir divas svarīgākās kustības: stumt un vilkt. Respektīvi, kad ir pēdu balsts, arī dzemdību procesā ir vieglāk. Un arī zīdaiņiem ir svarīgs pēdu balsts," stāsta fizioterapeite."Ja reibst galva, ir svarīga šī sajūta – es stingri stāvu uz zemes, ne tikai fiziski, bet arī  - psiholoģiski." 

"Jākustina ir kājas, rokas – viss, kas saistīts ar sīko muskulatūru, pēc iespējas vairāk. Ja ir bijusi anestēzija, pēc iespējas vairāk jāatjauno asinsrite."

Tas, ko speciāliste iesaka darīt, ir - "Saliekt, iztaisnot kājas. Tās ir kustības, kas vajadzīgas vispār, lai sāktu kustēties. Tikai – netaisiet ritentiņus utml., jo tā ir pārāk liela slodze. Drīkst veikt vienkāršas kustības."

"Dibens un vēders ir pāris – bieži vien, ja vāji ir vēdera muskuļi, vāji ir arī dibena muskuļi, tāpēc jāvingrina arī tie – kaut vai mainot bērnam autiņbiksītes paceļam uz augšu pašas savu dibenu." iesaka fizioterapeite."Ja pēc dzemdībām ļauj celties augšā, jāceļas caur sānu. Var likt arī kājas kopā un jāatceras par pēdu balstu. Ja viss kārtībā un starpenē nav izteiktas sāpes, jūs varēsiet pagriezties, apsēsties." uzsver speciāliste.

Pēc dabiskām dzemdībām var būt grūti sēdēt, tad – jūs drīkstat griesties ar dibenu pa priekšu, līdzīgi kā četrāpus pozīcijā.

Kustieties caur velšanos!

Fiziskas sāpes pēc dzemdībām

"Kad pirmo reizi ejat čurāt, tas var būt grūti plīsumu, griezumu dēļ, tāpēc visērtāk to var būt nekautrējoties darīt dušā. Nespiežat, citādāk var rasties problēmas ar urīna nesaturēšanu," iesaka speciāliste.

"Jums būs fantastiska iespēja – augt līdzi bērnam!" iedvesmojoši stāstījumu beidz fizioterapeite Kristīne Stalīdzāne.

Māmiņu Klubs