Krīzes ietekmi uz iedzīvotāju reproduktīvo veselību varēs sākt izvērtēt tikai nākamā gada otrajā pusē, taču jau tagad tiek prognozēts, ka noteikti pieaugs abortu un nevēlamu grūtniecību skaits, jo iedzīvotāji zemās pirktspējas rezultātā mazāk izvēlēsies iegādāties kontracepcijas līdzekļus.
To aģentūrai LETA atzina organizācijas "Papardes zieds" valdes priekšsēdētāja un konferences "Ieguldījums seksuālajā un reproduktīvajā veselībā un tiesībās ekonomikas krīzes laikā" viena no organizētājām Iveta Ķelle.
Ķelle uzskata, ka Latvijā iedzīvotāji īpaši nedomā par savas ģimenes plānošanu un vēl joprojām šī tēma ir diezgan reti izdiskutēta plašākās sabiedrības aprindās, tāpēc īpaši krīzes situācijā, kad samazināsies iedzīvotāju ieņēmumi un, iespējams, mazāk cilvēku izvēlēsies iegādāties kontracepcijas līdzekļus, nevēlamu grūtniecību skaits pieaugs, un līdz ar to pieaugs arī veikto abortu skaits.
Ķelle uzskata, ka nav pareiza situācija Latvijā, kur lieli līdzekļi tiek ieguldīti ārstniecībā, taču netiek domāts par prevenciju, piemēram, par jauniešu izglītošanu un riska grupu apzināšanu, kā arī par nepieciešamību pilnveidot veselības apmācību vispārizglītojošās skolās un arodskolās.
Attīstītajās valstīs pat ir riska grupas, kurām par kontracepciju nav jāmaksā, kā arī tiek aktīvi domāts par gados jauno cilvēku izglītošanu reproduktīvās veselības jomā.
"Papardes zieda" pārstāve uzskata: ja gribam veselu sabiedrību, veselus vecākus, veselus bērnus un laimīgas ģimenes, tad politika reproduktīvās veselības jomā ir jāpilnveido. Tāpēc "Papardes zieds" savu iespēju robežās turpinās darbu ar politiķiem, aicinot skatīties nākotnes sabiedrības veselībā.
Statistika rāda, ka pasaulē ik gadus notiek ap 20 miljoniem abortu, kas tiek veikti antisanitāros apstākļos un ir dzīvībai bīstami, lielākā daļa no tiem notiek nabadzīgās valstīs. Ap 70 000 sieviešu un meiteņu šo abortu rezultātā mirst, bet liela daļa no viņām iegūst neārstējamas reproduktīvās sistēmas slimības vai neatgriezeniskus veselības bojājumus.
Ilze Mežniece
LETA