Fiziskas pārmaiņas pēcdzemdību periodā

Fiziskas pārmaiņas pēcdzemdību periodā

24. Feb 2010, 13:31 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Dzemdības ir smags un nogurdinošs darbs, pēc kura jūsu ķermenis var justies izmocīts un noguris.

 

Pēcdzemdību periods

 

Dzemdības ir smags un nogurdinošs darbs, pēc kura jūsu ķermenis var justies izmocīts un noguris. Liekas, ka sāpes ir ikkatrā jūsu ķermeņa muskulī, orgānā un locītavā. Nav brīnums, ka pirmajās pēcdzemdību stundās pārmaiņas izjutīsiet visā ķermenī no galvas līdz pat papēžiem.

 

Pēc intensīvas spiešanās dzemdību laikā, iespējams, būs plīsis kāds neliels asinsvadiņš uz sejas vai acī, tas atgādinās tādu kā nelielu zirneklīti, taču uztraukumam nav pamata, jo šie asinis izplūdumi parasti izzudīs pāris nedēļu laikā.

 

Pirmajās dienās pēc dzemdībām var saglabāties nespēks un galvas reiboņi, īpaši strauji pieceļoties no gultas sēdus vai stāvus, tādēļ tas jādara lēnām. Staigājot var būt neliela grīļošanās. Šīs pārmaiņas ir saistītas ar straujām cirkulējošā šķidruma izmaiņām organismā, tādēļ paies dažas dienas līdz sirds un asinsvadu sistēma varēs adoptēties jaunajiem apstākļiem.

 

Tūlīt pēc dzemdībām daudzas sievietes izjūt drebuļus, kas var pāriet pat visa ķermeņa trīcē, kas saistīts ar pastiprināto enerģijas un siltuma atdevi dzemdību laikā. Šie drebuļi pāries dažas stundas pēc dzemdībām, tādēļ centieties atpūsties un palūdziet, lai jūs sasedz ar siltu segu.

 

Dzemdes saraušanās

 

Pēcdzemdību periodā dzemde saraujas , lai atgrieztos iepriekšējos izmēros, kādi tie ir bijuši pirmsdzemdību laikā. Aptuveni 10 dienas pēc dzemdībām vairs nav iespējams sataustīt dzemdes pamatu, kā to varēja izdarīt grūtniecības laikā.

 

Pēc dzemdībām pirmās menstruācijas parasti parādās pēc 3-8 nedēļām, vai arī aptuveni pēc pieciem mēnešiem vai pat vēlāk, ja barojat mazuli ar krūti.

 

!!! Šajā laika posmā ir svarīgi atcerēties, ka olšūnas nobriešana un ovulācija norit neatkarīgi no tā vai ir sākusies menstruālā asiņošana vai nē, tādēļ pastāv iespēja veiksmīgai olšūnas apaugļošanai un jaunai grūtniecībai. Neaizmirstiet šajā laikā par aizsardzības metodēm! Jautājiet savam ginekologam, kura būtu jums vispiemērotākā kontacepcijas metode.

 

Lohia

 

Par lohiu sauc vaginālos izdalījumus, kas novērojami 4-6 nedēļas pēc dzemdībām. To krāsa mainās: pirmajās dienās izdalījumi ir sarkani, tad kļūst rozīgi un vēlāk dzeltenīgi balti. Iespējams, ka izdalījumi būs vairāk no rīta, jo pa nakti guļot tie uzkrājas makstī, savukārt, no rīta pieceļoties un staigājot tie sāk izdalīties.

 

Gadījumi, kad vajadzētu uztraukties par pēcdzemdību asiņošanu un griezties pēc palīdzības pie ārsta:

 

- Ja saglabājas spēcīga asiņošana (izdalās koši sarkanas asinis) un pēc pirmajām pēcdzemdību dienām higiēniskā pakete ir jāmaina katru stundu, vismaz četras stundas pēc kārtas, tad konsultējaties ar savu ārstu, lai noskaidrotu asiņošanas iemeslus. Jāatceras, ka ar katru pēcdzemdību dienu, asiņainie izdalījumi samazinās un kļūst arvien gaišāki.

 

- Ja pēc pirmās pēcdzemdību perioda nedēļās, kas asiņainie izdalījumi ir pakāpeniski mazinājušies, atsākas spēcīga asiņošana.

 

- Ja izdalās asins recekļi golfa bumbiņas lielumā (asins recekļi vīnogas lielumā ir normāla parādība pirmajā pēcdzemdību perioda dienās).

 

- Ja lohia izdala nepatīkamu smaku. Parasti lohia izdalījumiem pēc smaržas ir līdzīgi menstruālajiem izdalījumiem.

 

- Ja jūs izjūtat pieaugošu nespēku, aukstumu, kļūstat bāla, ģībstat vai izjūtat paātrinātu sirdsdarbību.

 

- Ja jūs uztrauc jūsu asiņainie izdalījumi, konsultējaties ar savu ārstu, lai kliedētu neziņu.

 

Ja jums ir aizdomas par spēcīgu iekšēju asiņošanu, nekavējoties izsauciet ātro medicīnisko palīdzību, noguļieties un uzlieciet aukstu, ledus paku uz vēdera tieši virs kaunuma kaula, vai arī epiziotomijas rētas vietā. Gaidiet mediķu ierašanos!

 

Parasti, biežākais asiņošanas cēlonis ir infekcija, placentas atlieku fragmenti dzemdes dobumā vai traucēta dzemdes saraušanās.

 

Atsāpes

 

Atsāpes ir saistītas ar pakāpenisku dzemdes saraušanos pēc dzemdībām. Pēc pirmajām dzemdībām atsāpes var nebūt tik izteiktas, taču ar katrām nākamajām dzemdībām tās var pastiprināties. Lai mazinātu atsāpes, palīdzēs ūdens procedūras, relaksācijas vingrojumi, ko izmantoji dzemdību laikā un bērniņa barošana ar krūti, kas veicina īpašu hormonu izdali un dzemdes saraušanos.

 

Daži padomi kā tūlīt pēc dzemdībām normalizēt urīnizvadsistēmas darbību:

 

· Uzņemiet daudz šķidruma, dzeriet vismaz 6-8 glāzes ūdens, sulas vai tējas dienā

· Atslābiniet iegurņa un starpenes muskuļus.

· Kustieties, piecelieties vai staigājiet, ļaujiet gravitācijas spēkam palīdzēt jums.

· Urinācijas laikā mēģiniet atslābināt starpenes un iegurņa muskuļus. Mēģiniet atslābināt visu ķermeni.

· Varat izmēģināt siltas sēžas vanniņas, kas palīdzēs atslābt starpenes muskuļiem.

 

Aizcietējumi

 

Ļoti daudzām sievietēm grūtniecības laikā un pēcdzemdību periodā ir izteiktas sūdzības par kūtrāku zarnu darbību. Īpaši uztraukumi rodas pēcdzemdību periodā māmiņām, kurām dzemdību laikā ir radušies starpenes plīsumu vai ir veikta epiziotomija, kas rada papildus psiholoģiskas bailes par iespējamām sāpēm un šuvju plīsumiem. Lai arī tas nav viegli, taču jācenšas pārvarēt šī baiļu sajūta.

Te būs daži padomi, kā ātrāk „iekustināt” kūtrās zarnas un justies labi:

 

· Staigājiet. Kustinot ķermeni, jūs kustināt arī savas zarnas, veicinot to darbību.

· Uzņemiet daudz šķidruma.

· Ēdiet un dzeriet dabiskos vēdera mīkstinātājus (žāvētas plūmes, bumbierus, aprikozes utt.), ēdiet daudz svaigu augļu, dārzeņu un graudaugu produktus. Izvairieties no kofeīnu saturošiem dzērieniem un ēdieniem.

· Rekomendējami arī fermentizētie piena produkti, kas satur labvēlīgas baktēriju kultūras (bio jogurti, kā piemēram, Actimel utml.).

· Atpūtieties un centieties neuztraukties par to, ka vēdera izeja varētu pārraut jūsu šuves vai izveidot plīsumus.

 

Kāds bija Tavs pēcdzemdību periods?

11. Jan 2011, 12:58

Es atkal dabūju pārmetumus no māsiņām dzemdību nodaļā, ka skrienu pa gaiteni uz dušu😃 Man bērniņš viens palātā palika kā tad es neskriešu. Atceros viena tēva reakciju, kad ieraudzija mani skrienam ātri uz dušu , kamēr viņš pavada savu sievu uz palātu, jo viņa knapi kust😃 Katrai jau savādāk😉 Māsiņa tik pateica nesatraucieties pasēdēšu ar mazo tik nekrieniet tik traki!😃

11. Jan 2011, 10:44

runājot par šampūniem, man ļoti patīk un palīdz Weledas kosmetikas rozmarīna šampūns. Pēc smaržas gan nav no tiem jaukakajiem, bet pierod un nav tik traki. Galvenais ka ir rezultāts 😀

11. Jan 2011, 10:43

paldies, vērtīga informācija topošajām māmiņām! 😉

taschinka taschinka 11. Jan 2011, 10:38

Man tas viss bija mazliet savādāk,jo biju pēc ķeizera.bet ilgi kamēr atguvos.
Jā,mati arī man krita ārā,bet tas nesākās uzreiz pēc dzemdībām,tas sākās,kad dēlam bija ap gadinu.Un joprojām ar to cīnos,dēlam jau 3,3 gadi.izrakstīja man D vitamīnu to pašu ko bērniem Vigantol un pargāju uz dabīgiem šampūniem un balzāmiem un nu jau pagājusi 2 mēneši,mati krīt minimāli,friziere teica,ka ļoti spīdīgi un atdzīvojusies.

11. Jan 2011, 10:32

Atceros pirmo vizīti pie ginekoloģes pēc dzemdībām, ui, tas bija kkas nepatīkams. Jo viss vēl apakšā sāpēja,brrr..... 😀

11. Jan 2011, 10:29

Man ar bija lieli plīsumi un šuves kādus 2 mēnešus lika par sevi manīt. Sākumā bija grūti pastaigāt, jo viss sāpēja. Mjā, arī aizcietējumi bija. Ar tiem diezgan ilgi cīnījos līdz viss atkal bija nostabilizējies. No kāda 2. mēneša sāka izkrist mati, vienu brīdi likās ka vispār bez matiem palikšu, jo krita tiešām daudz. Sāku lietot matiem visādus dabīgos šampūnus, kas veicina matu augšanu un uzlabo struktūru. Beidzot ir redzams un jūtams rezultāts. Mati kļuvuši biezāki un nekrīt āra 😀

11. Jan 2011, 09:47

Man gan nebija ne aizcietējumi, ne krūtis saprēgājušas, ne sastrēgumi😉 Laikam man paveicās

11. Jan 2011, 09:45

Man nekur neko nevilka un jutos lieliski. 😃 Jā samelojos man astes kauls sāpēja , jo man tas ir traumēts spridzināts. Bet ta sbija tik 3 dienas. Pēdējā dienā , pirms izrakstīšanās gāju uz pārbaudi. Pēc kuras tiešām sajutos kā dzemdētāja. Atceros vecmāte saka dod roku sāpēs! Jā sāpēja gan tad gan no pārbaudes krēsla norāpos un uz palātu gāju gandrīz četrāpus. Vai tā tiešām bija jādara nu nezinu😉 Bet pēc dienas jau jutos labi!
Man šuves nebija un plīsumi nebija. Pēc dzemdībām jutos enerģijas pilna man nebija ilgas dzemdības tik 3h un 42 min. Ja būtu bijušas ilgāk noteikti nebūtu enerģijas pilna😃