Kad zobi šķiļas, mazulis kļūst ļoti nemierīgs: viņš slikti guļ, nelabprāt ēd un niķojas. Viņam nepieciešams palīdzēt! Negaidiet, kad zobiņi parādīsies un mazais nomierināsies. Šobrīd Starptautiskā bērnu zobārstniecības asociācija iestājas pret gēliem ar lidokaīnu, taču to vietā jau sen nākuši droši gēli, kuru sastāvā ir tikai dabiskas komponentes. Ja jūsu mazulim ir visas zobu šķilšanās pazīmes, izmantojiet Dentinale Natura gēlu. Šis bērnu smaganu gēls zobu šķilšanās gadījumā satur tikai dabiskus ekstraktus un efektīvi bloķē sāpes. Tam ir patīkama garša un mazuļi labprāt piekrīt smaganu masāžai. Dabīgais sastāvs ļauj šo itāļu gēlu lietot līdz pat 5 reizēm diennaktī.
Kāpēc ir jātīra zobi
Zobārsti brīdina, ka pastāvīgo zobu stāvoklis lielā mērā atkarīgs no tā, kā tika kopti piena zobi. Nevajag lolot cerības, ka piena zobi ir vien laika jautājums un sabojājušos zobus var vienkārši izraut. Šajā jautājumā ir daudz nianšu, tāpēc ir svarīgi organizēt prasmīgu aprūpi jau no paša pirmā zobiņa.
• Uz plānas un neaizsargātas piena zoba emaljas ātrāk nekā uz pastāvīgiem zobiem attīstās kariess. Kariess ir infekcijas avots, kas var izplatīties visā organismā.
• Kad netiek pielietota pat visvienkāršākā mutes dobuma kopšana, tur arī var izplatīties infekcija. Ja mazuli tikai ar krūti vai tiek izmantota mākslīgā zīdīšana, tas neizslēdz mutes dobuma kopšanu.
• Kariesa attīstība mazuļiem ir strauja. Lai mazulis nesaskartos ar zobu sāpēm, svarīgi rūpīgi sekot pirmajiem zobiem.
Kad jāsāk tīrīt zobi
Zobu tīrīšana ir nepieciešama jau no to šķilšanās brīža, bet pieradināt mazuli pie šīs procedūras var uzsākt jau no pašas dzimšanas. Šobrīd ir liela grabulīšu un zobgraužņu izvēle zobu suku veidā. Lai mazulis neatteiktos tīrīt zobus, radiniet viņu pie birstes taktilitātes jau kopš dzimšanas. Pārdošanā ir arī silikona uzpirksteņi. Tie nav īsti piemēroti zobu kopšanai, bet pieradināšanai pie zobu tīrīšanas būs gana noderīgi.
Kādu zobu birsti un pastu izvēlēties
Pašus pirmos zobus zobārsti atļauj tīrīt ar silikona uzpirksteni. It īpaši, ja bērns pie tā jau ir pieradis. Bet sākot ar 5-6 zobiņiem, ir īstais laiks pāriet uz pašu mīkstāko zobu birsti 0+. Obligāti jāizmanto pastas, kas ir atļautas jau kopš dzimšanas. Tās nesatur fluoru un ir drošas, ja tiek norītas.
Zobu pastas ir divu veidu: želejveida ar neitrālu garšu un pastas ar augļu garšu. Pirmās derēs mazuļiem, kuri nav pazīstami ar piebarošanu. Otrās var izmantot ar ēdienu pazīstamus mazuļus bez krūts piena vai maisījuma.
Ceļā ņemiet līdzi antiseptiskās salvetes ar ksilītu. Tās palīdzēs droši attīrīt mazuļa zobiņus bez birstes un pastas. Vien jānotīra viņa zobus. Salvetes nedrīkst lietot pastāvīgi — zobiem svarīga ir pilnvērtīga kopšana.
Kā pareizi jātīra zobi
Radiniet mazuli tīrīt zobus vannas istabā vai pie izlietnes. Var paņemt krēslu un iesēdināt mazuli sev klēpī vai ielikt vannā ar seju pret sevi. Maigi, bez straujām kustībām sāciet kustināt birsti pa zobiem. Kustības ir līdzīgas “slaucīšanai”. Sāciet ar augšējiem zobiem un pārejiet pie apakšējiem. No smaganas līdz zoba malai, no iekšpuses – uz āru.
Zobu tīrīšana nevar būt caur spēku un asarām. Spēlējieties, smaidiet, ņemiet mazuli rokās, kad tīriet zobus sev.
Visi zinām likumu — zobi jātīra 2 minūtes. Pat elektroniskās zobu birstes tam ir ieprogrammētas. Taču šis noteikums neattiecas uz jaundzimušajiem. Tīriet tik, cik mazais jums dos. Ieturiet pauzi un turpiniet. 10-20 sekunžu tīrīšana ir labāka nekā nekopt zobus it nemaz.