Aprūpe ir brīnišķīgs brīdis, kuru bērns pavada kopā ar pieaugušo. Kā uzsver Māmiņu Kluba Vecāku skolas fizioterapeite Klaudija Hēla, aprūpei var būt dažādas pieejas, taču svarīgākais ir raudzīties uz savu bērnu un darīt visu no sirds.
Fizioterapeite Klaudija Hēla skaidro, ka bērna aprūpei nekad nevajadzētu būt skumīgam brīdim. “Nekad nevajag teikt, ka manam bērnam nepatīk aprūpe! Ja to pārvēršam par patīkamu brīdi, bērns to ļoti gaidīs, jo tas būs kopīgi pavadītais laiks,” saka viņa, uzsverot, ka nav vienas pareizās aprūpes, jo ir dažādas pieejas, taču galvenais ir raudzīties uz savu bērnu un visu darīt no sirds. “Mēs nevaram neko izdarīt nepareizi, ja reaģējam uz bērna signāliem, atspoguļojam viņa darbības un stāstām, ko darām. Galvenais ir skatīties, kā bērns reaģē uz jūsu pieskārieniem,” mudina fizioterapeite Klaudija Hēla.
Cieņpilna aprūpe nav nekas sarežģīts, lai gan to cenšamies tādu dažkārt padarīt, vēloties visu izdarīt ļoti pareizi. Tāpēc K. Hēla atgādina, ka cieņpilna aprūpe sākas no brīža, kad ieraugām savu bērnu un pieņemam viņu tādu, kāds viņš ir. Kāds bērns ir raudulīgāks, cits, savukārt, smaidīgs. Viens bērniņš būs mierīgāks, bet otrs – ļoti aktīvs. Katrs bērns ir individuāls, kas nozīmē, ka vecākiem vajag atbilstoši reaģēt, mierīgākam bērniņam nodrošinot lēnāku aprūpi, bet ātrākam un kustīgākam – aktīvāku. “Tas bērnam dod drošību, pašapziņu un labo sajūtu, ka viņš ir īpašs un arī pats spēj daudz izdarīt,” skaidro fizioterapeite, sakot, ka labas un kvalitatīvas aprūpes gadījumā neiztrūks mazuļa brīvās kustības un brīvā spēlēšanās, kā tas varētu nebūt gadījumā, kad bērns ir saspringts, jo vecāki visu dara ļoti strauji, neveido psihoemocionālo kontaktu.
Klaudija Hēla atgādina arī, ka svarīgs ne tikai fiziskais un psihoemocionālais aspekts, bet arī bērna fizioloģisko vajadzību aprūpēšana. “Ja cilvēks nav izgulējies, paēdis, viņš nespēlēsies, nekustēsies. Ja esam izbadējušies, esam kašķīgāki, domājam par ēšanu un esam nepacietīgi. Kā pieaugušie varam to analizēt, bet mazs bērns to nespēj, jo viņš nevar gaidīt,” uzsver fizioterapeite.
Kādi 4 svarīgi aspekti jāņem vērā, lai veidotu cieņpilnu aprūpi?
Sarunājies ar bērnu! Dari to nevis automātiski, bet gan seko līdzi tam, kā bērns uz to reaģē. Tādējādi bērns iemācīsies un saredzēs, ka vecāks par viņu patiesi interesējas.
Paskaidro izmantojot lietas! Paskaidro bērnam, parādi, ļauj izvēlēties, piemēram, autiņbiksītes vai zeķes, un respektē viņa izvēli!
Dod bērnam laiku! Svarīgi sniegt bērnam pietiekami daudz laika, lai viņš saprastu un varētu sagatavoties nākamajai darbībai. Tāpēc ir svarīgi sagaidīt bērna reakciju, lai viņš apzinātos, ka tiek saredzēts. Lieto vārdus “lūdzu” un “paldies”!
Seko līdzi savu kustību kvalitātei! Aprūpes laikā tu vari smaidīt, taču vienlaikus tavas rokas var nebūt maigas un siltas. Bērns visu sajūt!
KLAUDIJA HĒLA MĀMIŅU KLUBA VECĀKU SKOLĀ