Izglītības ministrijas šā brīža plāns ir, ka skolas gaitas būs jāuzsāk no sešu gadu vecuma. Vecāki varēs izvērtēt, vai sūtīt gadu vēlāk bērnu skolā, bet nevarēs sūtīt gadu ātrāk. Pārejas posms sāktos no 2018/ 19. mācību gada.
"Jau tagad, veidojot jauno saturu, ir skaidrs, ka tā nevar būt klases nodarbība 40 minūšu garumā, diena būs citādi strukturēta," par gaidāmajām pārmaiņām atklāj Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāve Evija Papule.
Skolotājas un pirmskolas izglītības iestādes pārstāves viedoklis par šādu ideju ir šaubīgs. Līvija Baļčūne vērtē, ka lielā skola ir mazajam bērnam nedroša vide un un iemest viņu tas ir noziegums pret bērnu. Domā par visu, ne par bērna veselību. Tāpēc viņa aicina rūpīgi pārdomāt, kā šo lēmumu īstenot, jo ir pirmskolnieka un skolēna vecums bērniem.
"Ja gribam skolu iebīdīt pirmskolas vecumā, skolai jādara viss, lai veicinātu pirmskolnieka vecuma attīstību," atzīst Baļčūne.
Līga Āboltiņa atzīst, ka nav svarīga vieta - pirmskola vai skolā, bet apkārtējie apstākļi un vide, sešgadniekam tas nevar būt tradicionālais mācību process ar 40 minūšu stundām, svarīga ir rotaļu darbība. Turklāt viņai bažas rada, cik gatavi pārmaiņām ir skolas pedagogi, jo pilnībā jāmaina mācīšanās pieeja.
Priekšlikums, ka skolā būtu jāsāk iet agrāk nekā pašlaik, no izglītības politikas pārstāvjiem Latvijā izskan regulāri. Par to, kam bērni sešu gadu vecumā ir vai nav gatavi un kā sešgadīgo pirmās klases mācību saturam būtu jāatšķiras no tā satura, kas jau tagad sešgadniekiem tiek mācīts pirmskolas programmās. Ģimenes studijā diskutē Izglītības un zinātnes ministrijas valsts sekretāra vietniece, Izglītības departamenta direktore Evija Papule, Rīgas 13. pirmskolas izglītības "Ābecītis" vadītājas vietniece Līvija Baļčūne, Rīgas Teikas vidusskolas skolotāja un Latvijas Universitātes Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātes docente Līga Āboltiņa un vecāku pārstāve Inga Akmentiņa-Smildziņa.
Avots: lsm.lv