Mācam bērnam patstāvību

Mācam bērnam patstāvību

17. Dec 2015, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Jaunais mācību gads jau rit pilnā sparā, bet daudziem pirmklasnieku vecākiem joprojām ir aktuāli jautājumi- kā bērnam iemācīt patstāvību? kā garantēt, ka visi uzdotie mājas darbi tiks izpildīti? Uz šiem jautājumiem atbild psiholoģe Sanita Aišpure.

Mājas darbu pildīšana

Šeit palīdz skaidri izplānots dienas režīms, ar konkrētu laiku, kas atvēlēts mājas darbu sagatavei. Vislabāk, ja lielāko mājas darbu daļu bērns jau ir sagatavojis skolas pagarinātajā grupā un mājās atliek vien „astītes”.

Nekad neatlieciet mājas darbu pildīšanu uz vēlu vakaru. Tas prasīs Jums un bērnam 2 x vairāk laika, būs daudz neuzmanības kļūdas, ātrāk iestāsies nogurums, uzmanības izsīkums, sastrīdēsieties un neizpaliks asaras.

Radiniet bērnu pie tā, ka mājas darbi ir viņa patstāvīgs uzdevums, kur Jūsu loma ir konsultēt, bet ne bērna vietā tos pildīt. Kad bērns ir izlasījis instrukciju, pārjautājiet, vai un ko viņš ir sapratis? Un pa solīšiem pajautājiet – ko viņš plāno darīt? Tad arī Jums būs skaidrs, ko ir sapratis bērns – un kur tieši ir vajadzīga Jūsu palīdzība.

Nefokusējieties tikai uz kļūdām, vienmēr paslavējiet bērnu par to, kas viņam ir sanācis, kā arī par centienu (pat, ja kļūdainu, bet patstāvīgu) – paslavējiet, jo bērns nedrīkst zaudēt ticību saviem spēkiem, mācību motivāciju un sajūtu, ka var bez bailēm Jums pavaicāt padomu, nesaņemot tikai kritiku.

Neuzstādiet visiem bērniem vienmēr visaugstākās prasību „latiņas”, it visos mācību priekšmetos, paturot prātā, ka katram ir savs „stiprās” un „vājās puses”.

Kā bērnam iemācīt patstāvību?

Patstāvību bērns apgūst ļoti ciešā mērā no tā, kā tiek audzināts mājās, kādi? Kad? vai – viņam tiek uzticēti mājas darbiņi, savi pienākumi (piemēram, sakārtot mantas, apliet puķes, pabarot jūras cūciņu u.c.).Ja bērns aug hiper aprūpējošiem vecākiem, kas visu izdara viņa vietā, tad diez vai lielu patstāvību – būs apguvis.

Ja vecāki uzskata, ka bērns līdz skolai ir „maziņš”, tad viņš tāds arī būs un pats par sevi nekļūs „liels”.

Pie patstāvības radina pakāpeniski ļaujot bērnam darīt to, ko viņš pats jau var izdarīt, pārlieku nelutinot (pat, ja bērnam nesanāk tik gludi un ātri).

Dodiet laiku bērnam izveidot jaunās iemaņas! un radiniet pie tām.

Kā Tu savam bērnam iemāci patstāvību?