AS "Sadales tīkls" apkopotā informācija norāda, ka katru gadu elektrotraumas gūst gan bērni un jaunieši, gan pieaugušie, kuras izraisa neuzmanīga rīcība ar sadzīves elektroierīcēm. Elektrodrošības noteikumu neievērošana var radīt neprognozējamas un traģiskas sekas, ietekmējot gan bērnu un jauniešu, gan pieaugušo turpmāko dzīvi. Visbiežāk cilvēki gūst elektrotraumas sadzīvē, kad tiek izmantotas savu laiku jau nokalpojušas elektroierīces vai tās tiek lietotas neatbilstoši instrukcijai.
Kopumā 2013. gadā elektrotraumas guvuši 72 cilvēki, tajā skaitā 24 bērni un jaunieši līdz 18 gadu vecumam. Šogad reģistrēto elektrotraumu skaits sasniedz 23 gadījumus un sešos no tiem cietušie ir tieši bērni. Nelaimes gadījumi pārsvarā ir saistīti ar sadzīves elektroiekārtu (elektrisko zāles pļāvēju, ūdens sūkņu un citu elektroinstrumentu) nepareizu lietošanu vai arī elektrodrošības prasību un ražotāja norādījumu neievērošanu.
Kā pasargāt sevi no bīstamām situācijām?
- NEKAD NEKĀP elektropārvades līniju balstos, transformatoru un sadales punktos;
- NEATVER transformatoru apakšstacijas elektrosadales durvis vai vārtus un NEIZMANTO tās par rotaļu vietām;
- NELAID gaisa pūķus, lidaparātu sporta modeļus un citus lidojošus priekšmetus tuvu esošām elektropārvades līnijām;
- NEMAKŠĶERĒ gaisvadu elektrolīniju tuvumā;
- NEMET dažādus priekšmetus uz gaisvadu elektropārvades līniju vadiem;
- NEDAUZI gaisvadu līniju izolatorus, ielu apgaismojuma spuldzes;
- NEROTAĻĀJIES un NESTRĀDĀ elektropārvades līniju tuvumā;
- NEZĀĢĒ kokus elektropārvades līniju tuvumā, kuru augstums lielāks par attālumu līdz līnijas vadiem;
- NEKĀP kokos, kuru zari ir tuvu elektropārvades līnijai;
- NETUVOJIES un NEPIESKARIES pārtrūkušiem elektrolīniju vadiem;
- Sadzīves elektroierīces, kas paredzētas darbam telpās, NEKAD NELIETO ārā un NELIETO tās ar bojātu apvalku vai vadu izolāciju;
- NEPIESKARIES bojātai rozetei un NESPRAUD rozetē bojātu kontaktdakšu;
- NEPIESKARIES elektrības slēdzim ar slapjām rokām;
- NEREMONTĒ elektrotīklam pieslēgtas elektroierīces;
- NEMAINI spuldzes un NETĪRI gaismekļus, ja nav atslēgts spriegums;
- NELIETO pagalmā vai dārzā elektrotīklam pieslēgtas sadzīves elektroierīces, kuras nav paredzētas lietošanai ārpus telpām;
- NELIETO zāles pļāvēju mitrā laikā laikā un pievērs pastiprinātu uzmanību zāles pļāvēja vadam;
- NEDZEN naglas un NEURB caurumus sienās un griestos, nepārbaudot, vai tur nav elektroinstalāciju vadu.
Elektrība nav bīstama tikai tad, ja paši esam īpaši uzmanīgi. Ikvienam jārīkojas atbildīgi elektroietaišu tuvumā un tikai katra zināšanas pasargās no nelaimes. Tāpat kā svarīgas ir zināšanas par bīstamām vietām, būtiski ir zināt, kā rīkoties bīstamās situācijās. Iegādājoties jaunu elektroierīci, obligāti jāizlasa tās lietošanas instrukcija - tā domāta, lai ar ierīci varētu rīkoties droši.
Kas var notikt?
Elektriskā strāva atkarībā no tās stipruma uz katru iedarbojas dažādi – var gūt vieglas vai ļoti smagas, pat nāvējošas traumas. Nonākot saskarē ar elektrību, cilvēks ir pakļauts strāvas triecienam, kā rezultātā notiek vieglāka vai stiprāka muskuļu saraušanās, kas līdzinās krampjiem, samaņas zaudēšana, traucējumi sirdsdarbībā vai elpošanā, paralīzes vai nāves iestāšanās.
Neuzmanīga rīcība ar elektroierīcēm var radīt arī cita veida traumas:
- apdegumus – no sīkām tulznām līdz pat plašiem ādas bojājumiem, kas var novest pie roku un kāju amputācijas vai pat nāves;
- neatgriezenisku ādas bojāšanu, kad strāvas iedarbībā ādā nonāk sīkas metāla daļiņas vai tvaiki;
- acu traumas, kuras var izraisīt acu iekaisumu vai pat aklumu;
- kaulu lūzumus un sasitumus, kas var rasties strāvas trieciena laikā krītot no augstuma.
Kas jādara, ja kādu ir skārusi nelaime?
Ja kādu ir skāris elektriskās strāvas trieciens, tad -
- Nekavējoties jācenšas pārraukt strāvas iedarbību, izslēdzot drošinātājus. Ja tas nav iespējams, nekādā gadījumā nedrīkst aiztikt cietušo ar rokām, bet jāmēģina viņu atbrīvot no strāvas iedarbības ar kādu sausa koka vai gumijas priekšmetu.
- Jāuzrunā cietušais un jāskatās, kāda ir atbilde.
- Ja cietušais neatbild un nereaģē, tad uzreiz jāzvana Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam pa tālruni 112 vai jāziņo pieaugušajiem.
- Kamēr atbrauc Neatliekamā medicīniskā palīdzība, rūpīgi jāseko, vai cietušajam nav pazudusi sirdsdarbība vai elpošana. Ir labi, ja ir apgūta pirmās palīdzības sniegšana, nepieciešamības gadījumā var veikt mākslīgo elpināšanu un sirds masāžu.
Līdztekus elektrodrošības noteikumu ievērošanai iekārtās, būtiska nozīme ir arī sabiedrības informētībai un iedzīvotāju atbildībai, ievērojot vienkāršas drošības prasības un savlaicīgi ziņojot, ja tiek pamanīti kādi defekti vai bīstama situācija, zvanot uz AS "Sadales tīkls" Klientu servisa tālruni 80200404.