Vēlas celt pabalstus vecākiem

Vēlas celt pabalstus vecākiem

21. Feb 19:14 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Labklājības ministrija rosinās nākamgad palielināt bērna piedzimšanas pabalstu, ģimenes valsts pabalstu un bērnu kopšanas pabalstu. Kā pabalstu izmaiņas izdosies realizēt nākamā gada valsts budžetā, pagaidām gan nav prognozējams, taču demogrāfijas jautājumus aicinās iekļaut valdības galveno prioritāšu sarakstā.  Vienlaikus ministriju mudina domāt, kā ļaut jaunajām māmiņām strādāt bērna kopšanas atvaļinājuma laikā un kā veicināt alimentu nomaksu.

Vairāk nekā 14 000 Latvijas pilsoņu kolektīvajā iesniegumā bija prasījuši nekavējoties līdz 600 eiro palielināt bērna piedzimšanas pabalstu un kopšanas pabalstu, kas nav mainījies vairāk nekā 10 gadu, savukārt vairāk nekā 10 000 parakstu savākti arī par rosinājumu izmaksu kopējā pieauguma apstākļos palielināt ģimenes valsts pabalstu.

Atbildot arī uz šiem kolektīvajiem iesniegumiem, Labklājības ministrija sagatavojusi izmaiņas vairāku pabalstu aprēķinos, ko aizstāvēs apspriedēs par nākamo gadu valsts budžetu.

Bērna kopšanas pabalstu pašlaik var saņemt pusotru vai divus gadus, vidējais pabalsts – 132 eiro. Ministrija to piedāvā no nākamā gada noteikt uz pusotru gadu un summu celt līdz 377 eiro. Bērnu piedzimšanas vienreizējo pabalstu rosinās palielināt no 421 līdz 730 eiro.

Ģimenes valsts pabalstu rosina maksāt bērniem no 16 līdz 20 gadu vecumam, neatkarīgi no tā, kādu izglītību bērns iegūst. Šobrīd to maksā par bērnu, kurš mācās vidējās vai profesionālās izglītības iestādēs, bet par tiem bērniem, kuri agrāk sākuši iegūt augstāko izglītību, ģimenes valsts pabalstu neiegūst.

Otrs priekšlikums ir ģimenes valsts pabalstu par pirmo bērnu divkāršot no 25 līdz 50 eiro. Cits variants – ģimenes valsts pabalstu par pirmo bērnu palielināt līdz 30 eiro, un pakāpeniski palielināt par katru nākamo bērnu: par diviem – no 100 līdz 120 eiro, par trim bērniem – no 225 līdz 270 eiro. Šie plāni budžetā prasītu 35 līdz 41 miljonu eiro.

Tāpat ministrija piedāvās celt arī pabalstus aizbildnim bērna uzturēšanai, atlīdzību aizbildņiem un audžuģimenēm, kā arī atlīdzību par bērna adopciju un adoptējamā bērna aprūpi.

Avots: Lsm.lv