Vecmāte Inese Kampusa par dzemdībām:  Jāieklausās savā ķermenī, jo tas pateiks priekšā pareizi

Vecmāte Inese Kampusa par dzemdībām: Jāieklausās savā ķermenī, jo tas pateiks priekšā pareizi

17. May 2021, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Inese Kampusa ir vecmāte, kura ar savu pieredzi un zināšanām ikvienā ģimenē, kas gaida pasaulē ierodamies bērniņu, ienes mieru un pārliecību. Sarunā ar Māmiņu Klubu viņa atzīst, ka galvenais gan sievietei ir ieklausīties savā ķermenī, jo tas visu pateiks priekšā.

Covid-19 pandēmija ienesusi ierobežojumus daudzās dzīves jomās, un izņēmums nav arī dzemdniecība, nosakot, ka dzemdībās sievietei nevar blakus atrasties partneris. Vecmāte Inese Kampusa atzīst, ka topošās māmiņas par to pārdzīvo, jo rodas jautājumi, kā gan viņas vienas ar visu tiks galā, tāpēc vecmātēm ir svarīgi visu sakārtot tā, lai sievietes nedomātu, ka ir atstātas vienas. “Jebkurā situācijā viņas nav vienas, viņas ir kopā ar mazuli, tikai jāmēģina iestāstīt, ka jāstrādā ar mazuli savādākā sistēmā, varbūt mazliet ierobežotāk, jo tētis nav blakus,” saka Inese Kampusa, piebilstot, ka laikā, kad viņai pašai pasaulē nāca bērni, tēti vispār nedrīkstēja atrasties blakus, tāpēc, braucot uz stacionāru, bija jātic tur strādājošajam personālam. Tiesa, Ineses kolēģes novērojušas, ka situācijās, kad tētu nav blakus, topošās māmiņas ir divreiz uzmanīgākas, divreiz vairāk ieklausās vecmātes teiktajā. 

Situācijās, ka dzemdībās partneris sievietei nevar atrasties blakus, Inese Kampusa iesaka jau ģimenes ietvaros iepriekš izdomāt, kas viņai ir svarīgi. “Vai es ļoti ātri varu adaptēties svešu cilvēku vidū un ātri pārslēgtos, ja uz maiņu atnāktu jauna vecmāte, kas ar mani strādās, vai arī man ir būtiski, ka ar mani ir viens konkrēts cilvēks,” vecmāte mudina topošās māmiņas savlaicīgi atbildēt uz šiem jautājumiem. Tāpat arī Inese Kampusa iesaka iepriekš izvērtēt dzemdību iestādi, uz kuru plānots braukt, pievēršot uzmanību jauninājumiem, jo pandēmijas apstākļos prasības un nosacījumi katrā dzemdību iestādē var mainīties ļoti strauji. Inese Kampusa: “Ir jāpastrādā ar A, B variantiem. Pats galvenais ir ticēt sev, ticēt vietai, uz kuru dodies, un uzticēties medicīnai, jo citu ceļu nav.”

SKATIES VISU SARUNU ŠEIT

Dzemdību sagatavošanās nodarbības palīdz dzemdības piedzīvot drošāk un mierīgāk

Inesi Kampusi daudzi iepazinuši no nodarbībām Māmiņu Kluba Vecāku skolā, tiesa, arī šajā jomā pandēmija ienesusi pārmaiņas un nodarbības notiek attālināti. “Protams, tas nav tas [kas iepriekš, kad nodarbības notika klātienē], taču tā ir iespēja neizejot no mājas un neapdraudot ne sevi, ne pārējos, tomēr saņemt informāciju, kā sagatavoties dzemdību procesam,” saka vecmāte Inese Kampusa. Akcentējot to, kāpēc būtu svarīgi apmeklēt dzemdību sagatavošanas kurus arī šobrīd, kad tie notiek attālināti, viņa norāda, ka lektori nodarbībās liek akcentu uz to, kas ir aktuāls tieši šajā brīdī un kam vajadzētu pievērst uzmanību.

“Sagatavošanās nodarbības dzemdībām nav obligātas, taču, ja kaut ko zini, tad skats ir mierīgāks un drošāks,” vēl vienu iemeslu, kāpēc nodarbības būtu ieteicams apmeklēt, min Inese Kampusa, piebilstot, ka speciālists nevar aprakstīt sajūtas, kuras tiks piedzīvotas dzemdībās, taču var izskaidrot tehniskās lietas.

Ir jāieklausās sevī

Inese Kampusa, vaicāta par biežākajām kļūdām, kuras topošās māmiņas piedzīvo dzemdībās, atzīst, ka dzemdētājām nav kļūdu. “Ir jāieklausās sevī! Galvenais ir ticēt sev, jo pat tad, kad šķiet, ka nesanāk, sanāk ļoti labi,” iedrošina vecmāte, norādot, ka sievietei ir jāieklausās savā ķermenī, jo tas pateiks priekšā visu pareizi.

Viņa norāda, ka dubultu slodzi sievietei dzemdībās rada lielais sasprindzinājums, neuzticēšanās un sevis saturēšana, jo situācijās, ja esi sasprindzis, arī bērnam jāiet cauri divreiz. “Tā ir kā cīņa – jo vairāk nevari atbrīvoties, jo vairāk ir nepatīkamo sajūtu. Diemžēl, tas ir kā aplis – tev sāp, tu saspringsti, tu nevari sevi atlaist. Tas iet pa apli,” saka Inese Kampusa.

SKATIES VISU SARUNU ŠEIT