Vasaras gids: Postojnas ala

Vasaras gids: Postojnas ala

19. Aug 2023, 22:42 Banija Banija

Dodoties uz Slovēniju, bieži viens no populārākajiem apskates objektiem ir Postojnas ala. Savulaik te būts gan bez bērniem, gan ar mazuli vēl brīdi pirms bērnudārza gaitām, taču tagad, kad abas atvases ir paaugušās, dodamies uz alu atkal, lai bērni šo piedzīvojumu izdzīvotu jau apzinīgākā vecumā. 

Lai nepiedzīvotu nepatīkamu pārsteigumu, ka, atbraucot uz Postojnu, nākas vairākas stundas gaidīt līdz brīdim, kad varēs doties alā, rekomendēju biļetes iegādāties savlaicīgi jau internetā, izvēloties sev ērtāko apmeklējuma dienu un laiku. Ņem vērā, ka pie ieejas alu sistēmā jāierodas savlaicīgi, jo 15 minūtes pirms "starta" laika darbinieki uzsāk biļešu pārbaudi un sadala visus apmeklētājus pa grupām. Kāpēc? Lai sadalītu visus pa valodām, kādās runā gidi. Mēs dodamies pie angļu valodā runājošās gides, bet, ja jums tuvāka ir vācu vai itāļu valoda, nekādu problēmu!

Vēl svarīgi, kad gatavojaties doties uz Postojnas alu, ir paņemt līdzi siltāku apģērbu, jo alā būs vien aptuveni 10 grādi, savukārt, braucot ar vilcieniņu, brīžiem šķitīs vēl vēsāks. 

Bet nu par visu pēc kārtas! Postojnā ierodamies laikus, atstājot savu auto stāvvietā (par to pie izbraukšanas būs jāsamaksā vēl papildu 6 EUR). Turpat stāvvietā pārvelkam apavus (Daži alā dodas arī ar iešļūcenēm un šortos. Protams, izdzīvo! Tomēr foršāk, ja ekskursiju vari izbaudīt klausoties gidu un vērojot skatus, nevis domājot, kad viss ātrāk beigsies, jo ir ļoti auksti) un dodamies uz ieeju. 

Dodoties uz ieeju, protams, nākas paiet garām vairākiem suvenīru veikaliem un viens tāds, starp citu, izveidots arī pašā alā pie izejas, tāpēc vecākiem jānodrošinās ar stiprākiem nerviem, lai mazākie ar savām vēlmēm atvest visus iespējamos suvenīrus nepatukšotu maku.

Gaidot, kad sāksies biļešu pārbaude, iepazīstamies ar informatīvo stendu, kurā plaša informācija par kustonīti "baby dragon", kas dzīvo Postojnas alā. Tiesa, staigājot pa alu, jums ir 0% varbūtība viņu satikt, jo dzīvnieciņam nepatīk troksnis un gaisma, tāpēc viņš dzīvo alas daļā, kuru neapmeklē tūristi. Tomēr mazo kustonīti redzēt savām acīm jums būs iespēja ekskursijas noslēgumā, kur atrodas speciāli izveidota ekspozīcija ar mazajām radībiņām. 

Jau pati Postojnas ala ar iespaidīgajiem stalaktītiem ir vesels piedzīvojums, bet vēl papildu bonusa punktus piedzīvojumam sniedz brauciens alā ar vilcieniņu. Jā, jau gadiem ilgi tūristus alā ieved/ izved vilcieniņš. Traucas tas ar vērā ņemamu ātrumu aptuveni 10 minūšu ilgā braucienā, ļaujot jau pa ceļam vērot fantastiskus skatus. 

Postojnas alu sistēma sniedzas vairāk nekā 20 km dziļumā, ļaujot ikvienam tūristam vērot un savām acīm redzēt fantastiskus skatus, kā daudzu gadu garumā izveidojušies fantastiski stalaktīti dažādās krāsās un formās. Personīgi es centos visu vairāk vērot ar acīm, mazāk iemūžināt fotogrāfijās, jo to skaistumu ne aprakstīt, ne nobildēt. Jā, ja par fotografēšanu, tad jāņem vērā, ka alā nekādā gadījumā nedrīkst bildēt ar zibspuldzi. Tāpat kā vēl viens noteikums ir neko neaiztikt ar rokām. Vai to visi ievēro? Protams, ka nē. Bravūrīgākie uzskata par savu obligātu pienākumu visu apčamdīt. Protams, žēl par to.

Ja domā, vai Postojnas alas apmeklējums bērniem nebūs pārāk garlaicīgs, tad droši varu teikt, ka nebūs gan! Mūsu sešgadniece, ejot pa alu, vēroja visu mirdzošām acīm un teica: "Man te tik ļoti patīk!" Gan viņai, gan arī teju piektklasniekam bija daudz jautājumu un vēlme izzināt - kas, kad, kāpēc? Starp nopietno izdomājām arī savu leģendu, ka šajā alā pavisam noteikti varētu dzīvot septiņi rūķīši! Mēs pat ieraudzījām vietu, kas izskatījās gluži kā viņu kalnu raktuves. 

Ekskursijas kopējais ilgums ir aptuveni 1,5 stunda. Ja vēlies piedzīvojumu Postojnā paildzināt, tas ir iespējams! Iegādājoties biļeti uz alu, tiek piedāvāta iespēja komplektā nopirkt biļetes arī pils, Vivariuma apmeklējumam. Ja vēlaties, varat arī pēc atgriešanās no alas izstaigāt apkārtni, jo tā ir gaumīgi iekopta un tā vien vedina uzkavēties mirkli ilgāk.

Biļetes internetā: https://www.postojnska-jama.eu/en/tickets/ 

Biļešu cenas: alas apmeklējums pieaugušajam - 29,90 EUR, bērniem līdz 5 gadu vecumam (ieskaitot) - bez maksas, 6-15 gadus veciem bērniem - 17,90 EUR

Adrese: Jamska cesta 30, Postojna