Vasaras gids: Kyseľ - Ferrata Slovākijā

Vasaras gids: Kyseľ - Ferrata Slovākijā

28. Jun 2022, 00:00 Banija Banija

Es esmu no tiem, kuriem ir ļoti, ļoti lielas bailes no augstuma. Nu, tik ļoti lielas, ka nespēju pat bērnu Mežakaķa trasīti iziet. Tāpēc Jāņu brīvdienu izbrauciens līdz Polijai un Slovākijai man bija prātam netverams piedzīvojums, kurā pārvarēt pašai sevi.

Ne velti kāds mans paziņa teica, ka tad, ja neko nedarīsi, tad arī fobija nemazināsies.

Pērn mēs ar bērniem devāmies pastaigāties pa Tatriem, taču šoreiz ceļā devāmies jau bez bērniem, pieķerot klāt arī pāris pastaigu takas netālu (aptuveni 1,5 h brauciena attālumā) esošajā Slovākijā.

Ja ieplānots ceļojums, kurā kopā ar bērniem vēlaties izstaigāt skaistas dabas takas, tad Kyseľ - Ferrata nebūs jūsu izvēle, taču turpat ir arī citas, ģimenēm draudzīgākas pastaigu vietas.

Slovākijas Nacionālajā Paradīzes dabas parkā esošā Kyseľ – Ferrata taka ir īsts adrenalīna piepildījums tiem, kuriem ar vienkāršu pastaigu ir par īsu. Lai nonāktu līdz finišam, šeit nepieciešams speciāls ekipējums, kuru tuvējā apkārtnē var iznomāt vairākās vietās, taču mēs to par salīdzinoši draudzīgu cenu (5 eur par personu) aizņēmāmies info centrā. 

Papildu tam, pie autostāvvietas nāksies katram šķirties arī no 1,5 EUR par ieeju parkā, savukārt info centrā samaksāt vēl 5 EUR no katra par Kyseľ – Ferrata takas iziešanu. Ja kāds domā, ka pa kluso varēs iešmaukt trasē nesamaksājis un bez ekipējuma, tad pabrīdināšu, ka īsi pirms dullākā posma, kurā jātērpj ekipējums, meža vidū sastapsiet parka darbinieku, kurš gan pārbaudīs, vai esat nopirkuši biļeti, gan arī to, vai ir vajadzīgais ekipējums. Nezinu, ar ko es biju izpelnījusies to godu, bet man kungs pat palīdzēja savilkt visas jostas un satērpties, lai tālāk varu doties drošu sirdi.

Dullais kāpiens ved cauri aizai, ir jāpārvar vairākas augstas kāpnes, jāpārvietojas pa dzelzs stāvvadiem. Brīžiem labāk uz leju neskatīties un nedomāt par to, kas gan notiks, ja nokristu. Domā par finišu un priecājies par piedzīvojumu.

Vai Kyseľ – Ferrata posma iziešanai nepieciešama īpaša sagatavošanās? Hm, esmu skrējēja, kura regulāri trenējas, tāpēc grūti teikt, kā būtu tiem, kuri ikdienā ar sportu ir uz jūs, vien tik, cik no dīvāna aiziet līdz ledusskapim. Pieļauju domu, ka nākamajā dienā sāpētu kājas, rokas un viss pārējais, ja vien tiktu līdz finišam. Jānorāda, ka gan pie ieejas, gan arī trases laikā vairākkārt ir info ar glābēju tālruni, kā arī bildes ar glābēju helihopteru. Apjaušu, ka tas varētu būt ellīgi dārgs pasākums, ja nāktos kādam lidot pakaļ ar helihopteru, tāpēc labāk pirms tam tomēr padomāt par savu fizisko formu un nepārvērtēt savas spējas un varēšanu.

Šādas trepes būs jāpārvar vairākas

Kā jau sākumā minēju, man ir zvērīgas bailes no augstuma, tāpēc biju vēl jo vairāk lepna par sevi, ka nevienā mirklī pārējiem nebija uz mani jāgaida, es nesāku raudāt vai arī nepaziņoju, ka tālāk nu gan savu kāju nesperšu. Tas bija izcils piedzīvojums, kādu Latvijā nepiedzīvot.

Un skati – perfekti! Jāteic, ka trasē devāmies agri no rīta, tiklīdz sāk strādāt info centrs (7.00 no rīta), tāpēc izvairījāmies no cilvēku burzmām un varējām kāpienu izbaudīt no sirds.

Ja jums patīk piedzīvojumi, tad Kyseľ – Ferrata būs īstā izvēle, kā piepildīt savu atvaļinājumu.

Kopā trasē pavadījām nedaudz vairāk nekā 5h, kopā noejot teju 19 km. Protams, maršrutu var arī saīsināt, neejot pirms tam tādu lociņu, kādu gājām mēs, taču, tā būs lieliska iesildīšanās pirms interesantā un aizraujošā kāpiena.

Jānorāda, ka mūsu straukumam par to, ka karstajā un saules pielietajā dienā savā pastaigā izcepsimies, nebija nekāda pamata, jo pastaiga cauri aizai lielākoties ved pa ēnu.

Saudzējot dabu, Kyseľ – Ferrata ir apmeklētājiem pieejama no 15. jūnija līdz 31. oktobrim.

Maršrutu meklē ŠEIT.

lauvinja lauvinja 28. Jun 2022, 08:38

Šādi piedzīvojumi uzdzen adrenalīnu un ir tik forši, ja izdodas to izdarīt!
Par palīdzēšanu sakātrot ekipējumu - jēga no ekipējuma ir tikai tad, ja tas uzlikts/uzvilkts pareizi.