Ūdens - palīgs skaistuma un aktīva, veselīga dzīvesveida uzturēšanai

Ūdens - palīgs skaistuma un aktīva, veselīga dzīvesveida uzturēšanai

01. Aug 2022, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Ūdens ir visas dzīvības pamatā. Ja organismā nav pietiekami daudz ūdens, vispirms reaģē āda. Tā kļūst nespodra, sausa, parādās izteiktākas krunciņas. Tomēr skaista āda nebūt nav vienīgais iemesls, kāpēc svarīgi ikdienā sekot līdzi izdzertā ūdens daudzumam.

Mūsdienu sievietei, kuras ikdiena ir saplānota līdz pēdējai minūtei, ūdens ir svarīgs palīgs skaistuma un aktīva, veselīga dzīvesveida uzturēšanai. 

Neskatoties uz to, ka ūdens veido 50 – 75% no ķermeņa masas, ir tomēr cilvēki, kuri arī pieaugušā vecumā nav iedraudzējušies ar ūdens dzeršanu. Tā vietā priekšroku dodot kafijai, tējai, sulām vai cukurotiem dzērieniem. Lai gan arī visu iepriekšminēto sastāvā ir ūdens, šie dzērieni nespēj paveikt to, ko spēj ūdens. 

Kāpēc ūdens ieņem tik svarīgu lomu mūsu veselībā un skaistumā?

Ādas veselība

Ikdienā uzņemot pietiekami daudz ūdens, tiek no organisma izskalotas visas kaitīgās vielas. Ja ūdens netiek dzerts pietiekamā daudzumā, līdz ar to no ādas netiek izvadīti toksīni, var veidoties pūtītes, āda kļūst pelēcīgāka un sagurusi. Ūdens nodrošina arī ādas mitrināšanu un novērš blaugznu veidošanos. 

Ādas elastība

Ja, raugoties uz sevi spogulī, ievēro zem acīm tumšus lokus, maisiņus, iespējams, ikdienā tu izdzer pārlieku maz ūdens. Izdzerot ikdienā ieteicamo ūdens daudzumu, āda saglabās tonusu un elastību. Īpaši svarīgi tas situācijās, ja tu centies samazināt svaru, jo līdz ar svara kritumu sarūk arī zemādas tauku slānis un āda vairs nav tik tvirta.

Figūras slaidums

Runājot par svara zaudēšanu, arī šajā ziņā ūdenim varam teikt lielu paldies. Kāpēc? Nereti sajaucam slāpju sajūtu ar izsalkumu, ķeroties uzreiz pie ēšanas, lai gan patiesībā organisms vien lūdz pēc pāris malkiem ūdens. Tādējādi uzņemam liekas kalorijas. Lai no tā izvairītos, nākamreiz, kad pārņem izsalkuma sajūta, iesākumā izdzer glāzi ūdens. Iespējams, pēc brīža izsalkums būs pazudis.

Bez iepriekšminētā ūdens ieņem arī svarīgu lomu zarnu veselības uzlabošanā. 

Sāpju mazināšana

Reizēm iemesls tam, ka piemeklējušas galvassāpes, ir tieši nepietiekami uzņemts ūdens. Organisms teju vai tādējādi protestē, jo tam trūkst ūdens. Bez tā, ka ūdens dzeršana palīdz mazināt galvassāpes, regulāra ūdens dzeršana ļoti bieži mazina arī pirmsmenstruālās sāpes.

Kustību brīvībai

Muskuļi labi strādā vien tad, ja ūdens organismā ir optimālā līmenī, jo ūdens ir tikpat svarīgs tavam skaistumam, kā arī muskuļu šūnu darbībai. Starp citu, vēl viens signāls, kas var liecināt par pārlieku maz uzņemtu ūdeni, ir locītavu sāpes, jo skrimšļi ir elastīgs materiāls, kuru sastāvā līdz pat 85% ir ūdens.

Lai tu justos enerģiska un vesela, svarīgi uzņemt arī ikdienā nepieciešamās minerālvielas – kalciju, magniju, kāliju. Šim nolūkam priekšroku dod dabīgam minerālūdenim, jo tas veicinās gremošanas sitēmas darbību, tāpat arī stiprinās kaulus un regulēs asinsrites sistēmu.

Cik daudz ūdens dienā jāizdzer?

Ikdienā ieteicamais ūdens daudzums ir atkarīgs no vairākiem faktoriem – gan tava svara, gan arī aktivitāšu līmeņa, kā arī no ārējiem faktoriem, piemēram, no tā, cik karsta diena pagadījusies.

Tavs svars. Jo lielāks svars, jo vairāk ūdens ik dienu nepieciešamas izdzert, jo vīrietim, kas sver 150 kg būs jāizdzer daudz vairāk nekā sievietei, kuras svars ir 50kg.

30 ml uz katru kilogramu. Universāla formula, pēc kuras aprēķināt, cik daudz ūdens dienas laikā jāizdzer, ir reizinot savu svaru ar 30ml. Piemēram, ja tu sver 65 kg, tad dienas laikā vajadzētu izdzert 1,95l ūdens. 

Aktivitātes līmenis. Iepriekš iegūto skaitli ieteicams pielāgot ikdienas aktivitāšu līmenim – jo fiziski aktīvāka tu esi, jo vairāk ūdens jāuzņem. Treniņu laikā šķidrums sviedru veidā no organisma izdalās daudz aktīvāk nekā parasti, tāpēc ieteicams papildus jau iepriekš aprēķinātajam uzņemamā ūdens daudzumam, pievienot vēl 500 – 600 ml. 

Papildu faktori, kas jāņem vērā, rēķinot dienas laikā uzņemamo ūdens daudzumu:

  • Laikapstākļi. Ja ārā ir karsts, tev jāuzņem vairāk ūdens, lai kompensētu sviedros zaudēto organisma šķidruma daudzumu.
  • Zīdīšanas laikā vajadzētu dzert vairāk nekā parasti, vidēji tie varētu būt pat 600ml dienā.
  • Grūtniecības laikā jāizdzer par 300ml ūdens vairāk, jo bērniņu ieskauj ūdeņi, tāpēc ir ļoti svarīgi, lai tavam organismam netrūktu šķidruma. 

Kādu ūdeni izvēlēties?

Ieteicams vismaz pusi no diennakts laikā uzņemamā šķidruma daudzuma uzņemt ar tīru, dabīgu ūdeni. Tas nozīmē, ka svarīgi izpētīt uz ūdens iepakojuma etiķetes norādīto informāciju, pievēršot uzmanību nitrātu un nitrītu daudzumam, kā arī ūdens sārmainumam.

Jo mazāk nitrītu (NO ⁻ ₂) un nitrātu (NO ⁻ ₃) jonu, jo tīrāks ir ūdens. Nitrātu un nitrītu saturs litrā augstākās tīrības kategorijas ūdens nedrīkst pārsniegt 1 mg/l. Viens no zināmākajiem dabiskajiem minerālūdeņiem Lietuvā ir „Akvilė”, tas tiek filtrēts caur pazemes iežu un smilšu slāņiem Dzūkijas Nacionālajā parkā. Unikālās izcelsmes dēļ „Akvilė” ir viens no retajiem ūdeņiem pasaulē, kurā nav ne nitrātu, ne nitrītu, līdz ar to tas ir piemērots ne tikai pieaugušajiem, bet arī mazuļiem.

Izvēloties dzeramo ūdeni, jāpievērš uzmanība arī tā sārmainības (pH) indeksam – jo augstāks tas ir, jo ātrāk ķermenis neitralizē skābumu, kas veicina ķermeņa novecošanos. Ūdens tiek saukts par sārmainu, ja tā pH ir 7,8–10. Jau pieminētā „Akvilė” ūdens pH ir 8 – tas ir dabiski sārmains.