Pēdējo reizi Turaidas muzeju-rezervātu apmeklēju pirms bērnu piedzimšanas, un te nu atkal esmu, ir pienācis laiks atgādināt sev par šo vietu un parādīt bērniem. Pēc mašīnas novietošanas stāvvietā, pārcēlāmies pēc biļetēm.
Nopirkuši ģimenes biļeti, saņēmuši rokassprādzes, iekrājuši automātā kafiju un devušies pastaigā.
Turaidas muzejrezervāta teritorija bagāta ar arheoloģijas, arhitektūras, vēstures un mākslas pieminekļiem, kuri stāsta par notikumiem vairāk nekā 1000 gadu garumā, sākot ar 10. gadsimtu.
Turaidas vārds cēlies no lībiešu valodas, tā nozīme - "Dievu dārzs". Šeit ir patiesi dievišķi skaisti.
/no interneta/
Turaidas pils ir viena no senākajām vēl tagad apskatāmajām viduslaiku pilīm Latvijā, tā celta 1214.gadā.
Pils paceļas virs ap 80 metrus augstas zemes mēles un no tās 27 metrus augstā torņa paveras brīnišķīgs skats uz mežiem klāto Gaujas ieleju.
Turaidas stāsta senākā daļa saistīta ar Latvijas otras pamattautas – lībiešu – vēsturi. Līdz 13. gadsimta sākumam Turaida bijusi ievērojams Gaujas lībiešu centrs. Senās pagātnes liecības skatāmas Gaujas lībiešiem veltītajā ekspozīcijā.
Līdz 16. gadsimta beigām tā kalpoja par zemes valdnieku Rīgas arhibīskapu rezidenci. Gadsimtu gaitā pils pilnveidota un pārbūvēta.
Šeit var redzēt virtuālu pils rekonstrukciju.
Kopš 1776.gada pils vairs nav apdzīvota un pakāpeniski pārvērtās drupās, līdz 20. gadsimta otrā pusē tika uzsākta tās atjaunošana tūrisma un kultūrizglītības mērķiem.
Mūsdienās Turaidas pils komplekss pieder pie interesantākajiem un iespaidīgākajiem Latvijas kultūras pieminekļiem, tas uzskatāms arī par arheoloģiski vislabāk pētīto viduslaiku pili Baltijas valstīs.
Blakus mūra pilij Baznīckalnā atrodas Turaidas luterāņu draudzes vajadzībām 1750. gadā būvētā koka baznīca, kas ir viena no vecākajām koka baznīcām Latvijā.
Pie baznīcas simtgadīgas liepas pakājē iekārtota piemiņas vieta Maijai – Turaidas Rozei, kura dzīvojusi Turaidā 17. gadsimta sākumā. Viņas dzīves stāsts un traģiskā nāve pāraugusi romantiskā leģendā par mīlestību, drosmi un uzticību.
Cilvēka roku un dabas veidotā harmonija atklājas Dainu kalnā – vietā, kas veltīta latviešu tautasdziesmai. Tēlnieka Induļa Rankas veidotās 26 granīta skulptūras simboliski atspoguļo tautasdziesmās iekodēto dzīvesziņu un vērtības.
Turaidas muzejs piedāvā daudzveidīgas programmas, ar tām var iepazīties te.
Aizraujošas ainavas un skati, iegrimšana vēsturē un brīnišķīga pastaiga noteikti ieteicu apmeklēt.