Tiesībsargs: Ja vecāks nepiekrīt bērna vakcinācijai, ārsts var vērsties bāriņtiesā

Tiesībsargs: Ja vecāks nepiekrīt bērna vakcinācijai, ārsts var vērsties bāriņtiesā

18. Sep 06:14 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Gadījumos, kad ārsts uzskata, ka vakcinācija ir bērna interesēs, bet vecāki nepiekrīt bērna vakcinācijai, ārstam jāvēršas ar motivētu iesniegumu bāriņtiesā, kura var dot piekrišanu vecāku vietā, norāda  tiesībsargs Juris Jansons. "Izmantojot šo iespēju, var nodrošināt bērna tiesības uz veselības un dzīvības aizsardzību," viņš piebilst.

Šis jautājums aktualizējies pēc tam, kad iestādes ziņoja: Latvijā ir nevakcinēti bērni un pieaugušie, sācies lokāls difterijas uzliesmojums. Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā nonākuši četri bērni ar šo slimību. Neviens no šiem bērniem nebija vakcinēts, trīs ir vienas ģimenes bērni no Vidzemes reģiona. Viens no viņiem pirmdien, 16. septembrī, nomira.

Tiesībsarga birojs atgādina, ka jautājumus, kas skar cilvēku, tai skaitā bērnu, ārstniecību, regulē Ārstniecības likums un Pacientu tiesību likums. Latvijā bērni ir obligāti vakcinējami pret 14 infekcijas slimībām – pret tuberkulozi, difteriju, stingumkrampjiem, garo klepu, poliomielītu, masalām, masaliņām, epidēmisko parotītu, b tipa Haemophilus influenzae infekciju, B hepatītu, vējbakām, pneimokoku infekciju, rotavīrusu infekciju, cilvēka papilomas vīrusa infekciju.

Kaut gan vakcinācija pret šīm slimībām bērniem ir noteikta kā obligāta, saskaņā ar Vakcinācijas noteikumu 28. punktu vecākiem vai citam likumiskajam pārstāvim ir tiesības atteikties no bērna vakcinācijas. 

"Ja normatīvie akti pieļauj atteikšanos no bērna vakcinācijas, vecāks (vai cits likumiskais pārstāvis) ir rīkojies tiesiskā regulējuma ietvaros saskaņā ar savu pārliecību. Bērna nevakcinēšana nav prettiesiska, vainojama rīcība (bezdarbība), par kuru likumā paredzēta atbildība (par savu tiesību izmantošanu nevar sodīt).

Vakcinācijas obligātumu ir iespējams nodrošināt citā veidā – saņemot bāriņtiesas atļauju bērna vakcinācijai vecāku (vai cita likumiskā pārstāvja) piekrišanas vietā," skaidro tiesībsargs.

Proti, atļauju ārstniecībai, pamatojoties uz ārsta motivētu iesniegumu, triju darbdienu laikā pēc šā ārsta motivēta iesnieguma saņemšanas var dot bāriņtiesa. Piekritība, kurā bāriņtiesā ārstniecības personai ir jāvēršas, noteikta Pacientu tiesību likumā.

Avots: LSM.LV