Svētes ezers un Elkus kalns

Svētes ezers un Elkus kalns

14. Jun 2021, 16:38 Cielavinna Cielavinna

Turpinām tālāk apceļot Latvijas pilskalnus, šoreiz Zemgales pusē, jo kopš seniem laikiem Zemgales vārds saistās ar valdnieku diženumu un zemgaļu tautas stingro un rūdīto raksturu.

Pilskalnu ierīkošanai izvēlēti zemes paaugstinājumi upju tuvumā, tie nocietināti ar vaļņiem līdz pat astoņu metru augstumam.

Pilskalnos un tos aptverošajās apmetnēs jeb senpilsētās varēja dzīvot pat vairāk nekā 500 cilvēku. Šī pilskalna apmeklējums radīja nedaudz rūgtu garšu, jo līdz tam bija jādodas labu gabalu kājām pa dubļainu, slapju zemes ceļu, pluss nācās piedzīvot odu uzbrukumu, kuru tur tiešām ir daudz, vārdu sakot ar bērniem labāk nedoties uz turieni. Uzkāpot Elkus kalnā, zāle līdz ceļiem, pļauts nav nemaz.

Īstenībā nez vai šāda veida tūrisma apskates objektus kāds apkopj? Mēs tādi dulli un ar bērniem pievaram visu. Šoreiz devāmies lūkoties Elkus kalnu kurš atrodas pie Svētes ezera.

Svētes ezeru un tam blakus esošo Elkus kalnu var uzskatīt par vienu no ievērojamākajām zemgaļu kulta vietām. Elkus kalns atrodas starp Zebrus un Svētes ezeriem, un kā nostāsti vēsta, no tā uz Ezerlūķu pilskalnu caur Zebrus ezeru vedis slepens no plienakmeņiem izlikts ceļš, saukts par Dievu vai Priesteru ceļu.

Kā ezers, tā kalns atrodas mežiem un purviem ieskautā vietā, kur aizvēstures periodā atradās zemgaļu svētvieta. Svētes ezeru un Elkus kalnu var atrast Zebrenes pagastā, Dobeles novadā.