Psihoterapeits, psihiatrs Andris Veselovskis sarunā ar Māmiņu Klubu teic, ka dzīves sākumā esam gluži kā mazas ābelītes, kuras, ar laiku pieaugot, sāk dot ābolus. Tas nozīmē, ka sākumā ir jāuzkrāj, lai pēc tam varētu ražot un dalīties.
Andris Veselovskis uzsver, ka bērna piedzimšana pieprasa daudz enerģijas un uzmanības, kas ievērojami izmaina līdzšinējo dzīvi – garastāvokli, enerģiju un arī to, vai ir vēlme pēc seksa. “Viss ir atkarīgs no tā, cik liela iepriekš ābelīte bija izaugusi, cik daudz kapacitātes ir cilvēkam,” saka psihiatrs, norādot, ka tam ir milzīga ietekme. Viņš iesaka pārim jau iepriekš parūpēties par atbalstu, kas nepieciešamības gadījumā jaunajiem vecākiem sniegtu palīdzību, jo nekad iepriekš nevar paredzēt, kāda izvērtīsies dzīve pēc mazuļa piedzimšanas.
Gadījumā, ja jaunajiem vecākiem pašiem bērnībā trūcis atbalsta, situācijā, kad viņu mazulis raudās, jaunajam tētim vai māmiņai ieslēgsies sajūtas, kuras piedzīvotas bērnībā. “Mazuļi ātri ieved regresijā,” secina Andris Veselovskis.
Viņa uzskatā darbs ar bērnu ir grūtāks nekā nekā darba stundas birojā, tāpēc par bērnu būtu jārūpējas abiem vecākiem. “Lai nenotiktu tā, ka bērns ar mammu veido tuvāku sakni, bet tētis ir ārpusē. Tam ir jābūt trīsstūrim, jo arī tētim šī pieredze ir ļoti svarīga un bagātinoša,” skaidro speciālists, piebilstot, ka tad, ja mamma naktī baro bērniņu, tētim būtu jāmaina autiņbiksītes. “Ir jābūt kopā darīšanai, jo tad, ja sieviete būs atpūtusies, var būt arī seksuālas attiecības. Tas, protams, atkarīgs no tā, vai tam enerģija ir abiem,” secina viņš.
Gadījumā, ja pēc bērniņa piedzimšanas seksualitāte atšķiras no tās, kas bijusi iepriekš, par to nevajadzētu pārdzīvot. “Tas nenozīmē, ka otrs nemīl. Vīriešiem var šķist, ka tad, ja sieva nevēlas seksu, viņa nemīl. Tā nav! Tā ir tāda situācija, kad daudz enerģijas paņem bērns. Gan tas atnāks atpakaļ, bet ir svarīgi, lai palielinās kopābūšanas laiks,” teic Andris Veselovskis, mudinot jaunos vecākus biežāk iet uz randiņiem.