Pirms un pēc: pēc divu gadu ilgām pārvērtībām noslēdzas labiekārtošanas darbi krīzes centrā Mīlgrāvis

Pirms un pēc: pēc divu gadu ilgām pārvērtībām noslēdzas labiekārtošanas darbi krīzes centrā Mīlgrāvis

12. May 2022, 11:58 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Vardarbība ģimenē joprojām ir nopietna problēma Latvijā, kur sievietes biežāk nekā vidēji Eiropas Savienībā cietušas no fiziskas vardarbības sekām. Krīzes centri ir kļuvuši par drošu patvērumu un atbalsta centru sievietēm, kuras cenšas izkļūt no neveselīgām un vardarbīgām attiecībām. IKEA iniciatīvas "Pamani vardarbību" ietvaros ir pabeigusi otro un noslēdzošo krīzes centra Mīlgrāvis labiekārtošanas posmu. Kopumā centra labiekārtošanas un atjaunošanas darbos ieguldīti 30 000 eiro.

Krīzes centrs Mīlgrāvis ir nevalstiska organizācija, kas sniedz psihosociālu palīdzību krīzes situācijās nonākušām sievietēm un sievietēm ar nepilngadīgiem bērniem. Centrā sievietes var rast pagaidu mājvietu un uzturēties tur līdz pat sešiem mēnešiem, kuru laikā tiek veicināta krīzes situācijā nonākušās personas psiholoģiskās un sociālās stabilitātes atgūšana. 2021. gadā IKEA krīzes centrā Mīlgrāvis renovēja piecas dzīvojamās telpas, kurās vienlaikus var tikt izmitinātas 17 sievietes un bērni. 2022. gadā turpinājās renovācijas darbi, atjaunojot un iekārtojot virtuvi un ēdamzonu, bērnu rotaļu istabu un plašu priekšnamu. 

Ērtas telpas kā iedvesma gaišākai nākotnei 

“Mēs rūpējamies, lai ikdienā radītu labāku vidi mājās, taču tikpat svarīga tā ir arī pagaidu mājvietās. Pārveidojot krīzes centra dzīvojamās telpas, vēlējāmies tajās ienest mierīgu un komfortablu māju sajūtu – ticam, ka atbalstoša vide palīdz ātrāk atgūties un ceram, ka tā palīdzēs padarīt dienas gaišākas,” stāsta IKEA interjera dizainere Elīna Kuliša. Krīzes centra virtuves galvenā problēma bija vecā, nolietotā virtuves iekārta. Virtuve nebija tikusi atjaunota 16 gadus – kopš centra izveides. Ikdienā centrā dzīvo un uzturas daudzas sievietes, tāpēc bija nepieciešams arī lielāks ledusskapis un gaiša, funkcionāla virtuves iekārta, kur visu uzglabāt. Bieži sievietes šajā centrā ierodas ar maziem bērniem, tāpēc tikpat svarīgi bija iekārtot virtuvi, kas piemērota gan vecākiem, gan bērniem. Gaišas telpas un funkcionāls plānojums var kalpot kā iedvesma jaunai un gaišākai nākotnei ārpus krīzes centra.

"Mūsu apkārtējā vide un telpas, kurās pavadām savu ikdienu, ietekmē to, ko mēs darām, kā mēs jūtamies un kā mijiedarbojamies ar apkārtējo pasauli. Patiesībā vietas, kurās mēs pavadām lielāko daļu sava laika, ietekmē to, kas mēs esam un par ko mēs varam kļūt. Virtuve ir jebkuras mājas sirds un viena no galvenajām telpām, kurā uzturamies arī kopā viens ar otru – ar ģimeni, draugiem un citiem. Pēc pārvērtībām mūsu centra virtuve ir kļuvusi ne tikai piemērotāka ēdiena gatavošanai, bet tās viesmīlīgā vide vieno centrā dzīvojošās sievietes un rada ģimenisku sajūtu. Tas veicina kopības sajūtu, jaunu sociālo prasmju un iemaņu apgūšanu, palīdz mazināt vardarbības psiholoģiskās sekas,” uzsver krīzes centra Mīlgrāvis vadītāja Inese Tentere.

Telpas zonējums kā galvenais faktors 

Jebkuru interjera izmaiņu pamātā ir plānošana, efektīvi un pārdomāti izvērtējot, kā izmantot katru telpas kvadrātmetru. Tāpēc, rūpīgi plānojot telpas zonējumu, jādomā par funkcionalitāti, ergonomiku un ērtībām. “Virtuves iekārtu nolēmu izvietot visas sienas garumā, lai gatavojot ēst, to būtu vēl vienkāršāk lietot. Ledusskapji tika novietoti blakus, lai, piemēram, citas centrā dzīvojošās sievietes, izņemot preces no ledusskapja, varētu uzreiz sēsties pie pusdienu galda, ja viņām nekas nav jāgatavo. Arī pusdienu galds tika papildināts ar barošanas krēslu dažāda vecuma bērniem un tika iekārtota maza ēdamistabas zona bērniem ar mazāku galdiņu un krēsliņiem,” stāsta IKEA interjera dizainere E. Kuliša.

Gaišas krāsas padara telpu plašāku

Ja telpa atrodas pirmajā stāvā vai tajā iespīd mazāk dienasgaismas, ieteicams izvēlēties gaišākus krāsu salikumus gan virtuves skapīšiem, gan sienām, iesaka IKEA interjera dizainere E. Kuliša. Tomēr, ja vēlaties eksperimentēt ar košākām krāsām, tieši sienas ieteicams krāsot spilgtākas, jo tās var viegli pārkrāsot un atsvaidzināt, salīdzinot ar drosmīgās krāsās izvēlētām virtuves skapīšu fasādēm. Gaišas krāsas liks ikvienai telpai izskatīties plašākai, tāpēc krāsas telpā var “ienest”, izmantojot dažādus akcentus un dekorus. Šis ir vienkāršs risinājums, kuru var īstenot par pieņemamu cenu. Turklāt dekorus var papildināt un atsvaidzināt katru sezonu, tādējādi ātri pārveidojot atmosfēru telpā.

Nestandarta risinājumi 

Plānojot un iekārtojot virtuvi, nav jābaidās no neērtām vietām. Pastāv dažādi nestandarta risinājumi, kā iekārtot vietas pie sienām, kur, piemēram, atrodas radiatori. Šajā projektā nebija iespējams iebūvēt virtuves iekārtu nišā no vienas sienas līdz otrai sienai, jo pie vienas no sienām ir izvietots radiators. Šajā gadījumā dizainere izvēlējas pagarināt virtuves darba virsmu visas sienas garumā, izmantojot pilnīgi katru centimetru zem virsmas. Blakus radiatoram tika novietoti ratiņi uz riteņiem no vannas istabas preču nodaļas. Tajos var uzglabāt garšvielas vai izmantot tos kā vietu, kur novietot virtuves dvieļus.

Par sociālās atbildības programmu “Pamani vardarbību”

IKEA sociālās atbildības programma "Pamani vardarbību" Baltijas valstīs ir orientēta, lai pievērstu sabiedrības uzmanību un cīnītos pret vardarbību ģimenē. Programmas mērķis ir izglītot sabiedrību par vardarbību ģimenē un sniegt ieguldījumu pagaidu izmitināšanas vietu uzlabošanā ģimenes krīzes centros. Šī programma vienlaikus tiek īstenota Latvijā un Lietuvā. Palīdzība vienam no krīzes centriem – Mīlgrāvis, kas atrodas Rīgā, ir daļa no tās.

 

Rīgas Domes Labklājības departaments, Pētījums par sieviešu, kuras cietušas no vardarbības, problemātiku, 2021 https://ej.uz/RD_LD_petijums