Pirmā reize pie ginekologa: kādā vecumā un kas notiek vizītes laikā?

Pirmā reize pie ginekologa: kādā vecumā un kas notiek vizītes laikā?

30. Mar 2017, 00:02 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Ir vairākas saslimšanas, kuras ir ļoti svarīgi savlaicīgi diagnosticēt, lai uzsāktu nekavējoties ārstēšanu, jo tikai tā tālākā nākotnē var izvairīties no problēmām ar grūtniecības iznēsāšanu. Tāpēc, pat, ja meitene vēl nav uzsākusi dzimumdzīvi, ir ļoti svarīgi konsultēties ar ginekologu, lai pārliecinātos par to, ka viss kārtībā.

Sīkāk pastāstīs bērnu un pusaudžu ginekoloģe ar starptautisku sertifikātu - Ilona Auziņa, kas vada arī bērnu un pusaudžu ginekologu nodarbības Latvijas ginekologu un vecmāšu asociācijā.

6 - 7 gadu vecums - labs vecums, lai iepazītos ar ginekologu

Pirmo reizi pie ginekologa būtu vēlams doties pirms skolas gaitu uzsākšanas. Tā būs vienkārši vizuāla apskate, lai ārsts pārliecinātos par to, ka visi orgāni ir izveidojušies kā nākas un strādā pareizi. Ja viss ir kārtībā, tad nākošajai vizītei jābūt ir pusaudžu vecumā.

Meitenēm nav jābaidās uzdot jautājumus!

Vizītei pie ginekologa jāpārvēršas par draudzīgu sarunu starp meitenei un speciālistu. Meitenēm nevajadzētu kautrēties jautāt par tēmām, kas viņas interesē. Skolās vairs nav veselības mācības, un tas fakts, pavisam noteikti ir jāņem vērā. Ginekologs izjautās meiteni par to, vai viņai ir kādas sūdzības par krūtīm, mēnešreižu sākšanos vai nesākšanos, sāpēm vēderā utt., kā arī - jautās par bērnībā pārciestām slimībām, pat par angīnu vai citām imūnsistēmas saslimšanām. Viss augstākminētais var izraisīt arī nepareizu dzimumorgānu attīstību.

Tāpat ginekologam jāzina par sieviešu līnijas iedzimtību. Meitenēm jājautā savām mammām, vecākajām māsām par dažādām sieviešu līnijas slimībām: jāzina, vai ir kādas problēmas bijušas, saslimšanas, jāzina arī par to, kā noritējusi grūtniecība, dzemdības, un vai mammai, vecmāmiņai un citām tuvākajām dzimtas sievietēm bijis viegli palikt stāvoklī.

Svaīgi ir noskaidrot arī par ģenētiskajām un endokrinoloģiskajām saslimšanām, kā, piemēram, cukura diabēts. Jo vairāk informācijas, jo labāk. Ideālā gadījumā pie ginekologa jādodas kopā ar mammu.

Vizītes laikā meiteni arī nomērīs un nosvērs. Tāda ir lietu kārtība.

Un, ja visi dzimumorgāni attīstas normāli, ginekologs uz krēsla meiteni var pat nesēdināt. Ja ārsts atklāj kaut kādas novirzes orgānu attīstībā, tad ir vajadzīga tomēr papildus, rūpīgāka apskate. Vispirms ultrasonogrāfiska un tad, ja nepieciešams, var tikt veikta pārbaude jeb apskate caur anālo atveri. Bet tādi gadījumi ir ļoti, ļoti reti.

Māmiņu Klubs