Mērķis – olimpiāde. Latvijas pusaudze ar Dauna sindromu kļuvusi par talantīgu daiļslidotāju

Mērķis – olimpiāde. Latvijas pusaudze ar Dauna sindromu kļuvusi par talantīgu daiļslidotāju

04. Aug 2023, 09:17 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Autors – Kristīna Blaua

Foto – no privātā arhīva

Foto paraksts galvenajai bildei: Ornella Dančenko sacensībās Somijā.

Foto paraksts bildei ar treneri: Latvijas daiļslidotājas Ornella un Agata kopa ar treneri.

Piecpadsmit gadus vecā Ornella Dančenko, kurai mazotnē ārsti apšaubīja iespēju pat iemācīties braukt ar riteni, šobrīd apgūst lēcienus daiļslidošanā. Meitene pat kļuvusi par vienu no divām Latvijas kandidātēm, kas piedalīsies Speciālajā olimpiādē Turīnā 2025. gadā.

Ornella un otra Latvijas daiļslidotāja, divpadsmitgadīgā Agata Miščenkova, parakstījušas līgumu ar Latvijas Speciālo olimpiādi, kas pārstāv sportistus ar mentālās veselības traucējumiem. Latvijā šobrīd vairāk zināms par Paralimpiskajām spēlēm, kurās piedalās sportisti ar fizisku invaliditāti, bet abu meiteņu panākumi ļauj cerēt, ka sabiedrība un arī atbalstītāji vairāk uzzinās arī par šo kustību. 

Trenējas kopā ar parastiem bērniem

Speciālās olimpiādes kandidātes Ornella un Agata, kurai ir autiskā spektra traucējumi, trenējas vienā grupā ar parastiem bērniem. "Trenere piemēro uzdevumus un slodzi atkarībā no bērna spējām, bet principā visi trenējas pēc vienas programmas," stāsta meitenes mamma Diāna Ručevska, piebilstot, ka ļoti par labu nāk komunikācija ar citiem bērniem, turklāt sports audzina un norūda arī raksturu.

"Daiļslidošana man patīk jau sen, draudzene pirms pieciem ieteica pamēģināt uz treniņiem sūtīt arī Ornellu – un tagad viņa trenējas pie Ievas Gailes "Ozo klubā". Trenere pret visiem izturas vienādi, vienīgā atšķirība ir tā, ka Ornellai reizēm kaut kas jāpaskaidro ilgāk un var paiet ilgāks laiks, kamēr viss izdodas, bet izdodas labi!" gandarīta ir Diāna.

Redzot meitas progresu, Diāna sākusi interesēties par iespējām piedalīties sacensībās. "Tas ir ļoti motivējoši, tādējādi meitai ir mērķis, uz ko tiekties. Tieši tāpēc, kad par to uzzinājām, par mērķi izvirzījām piedalīšanos Speciālajā olimpiādē. Pirmās sacensības, kurās Ornella piedalījās, bija Somijā, Tamperē, tām sekoja braucieni uz Skotiju un Vāciju, tāpēc var teikt, ka jau uzkrāta ievērojama pieredze. Nesen atgriezāmies no nometnes Zviedrijā, šo braucienu jau palīdzēja īstenot sponsori, tiešsaistes tirdzniecības platforma "Joom"."

Progress ne tikai sportā

Pateicoties treniņiem, Ornellai ne tikai kļuvusi daudz sportiskāka, uzlabojusies motorika un koordinācija, bet arī runa. "Progress ir patiešām jūtams, to redzam arī saziņā ar cilvēkiem, vispārinot var teikt – meita iekļaujas sabiedrībā," par sasniegto gandarīta ir Diāna, piebilstot, ka jebkura bērna attīstība prasa vecāku uzmanību, ieguldījumu un rūpes. "Tieši tāpat ir ar īpašajiem bērniem, bet, protams, uzmanības un resursu vajag vēl vairāk. Tomēr sekmes neizpaliek."

Diāna cer, ka Speciālās olimpiādes kustība Latvijā gūs lielāku atpazīstamību, jo sports ļoti palīdz arī mentālās veselības problēmu gadījumā. "Esmu domājusi, ka varētu rīkot, piemēram, sacensības Baltijas līmenī. Iedvesmojos no sacensībām Skotijā, kur bija daudz bērnu, ar ko sacensties. Protams, ir vajadzīgs vecāku un arī sponsoru atbalsts. Pateicoties viņiem, mums kopā ar treneri ir iespēja regulāri braukt uz speciāli rīkotām sacensībām, kurās startē bērni ar intelektuālās un mentālās attīstības problēmām. Noteikti piekristu palīdzēt arī citi uzņēmumi, kad uzzinātu, cik ļoti sports palīdz šiem bērniem."

Viss kā lielajā olimpiādē

Speciālā olimpiāde tāpat kā olimpiskās un paralimpiskās spēles notiek pēc līdzīga plāna: norisinās atlase, notiek saziņa ar olimpiskās komitejas pārstāvjiem, kuri novērtē un apstiprina valstu kandidātus. "Olimpiskajā ciematā visi dzīvos dzīvo divas nedēļas, viss kā parastajā olimpiādē. Ornellai līdzi būs asistents – vai nu braukšu es pati, vai viņa dosies ceļā ar vecmāmiņu," plānus iezīmē Diāna.

Ornella paralēli daiļslidošanai apmeklē arī vairākas citas nodarbības, logopēdu, zīmēšanu. Tomēr daiļslidošanai viņas dzīvē ir ļoti svarīga loma.

"Bērnībā ārsti nebija pārāk optimistiski noskaņoti, meitai bijusi arī sirds operācija. Kad viņa piedzima, mediķi prognozēja, ka viņa labākajā gadījumā iemācīsies braukt ar riteni. Tagad piecpadsmitgadīgā Ornella ne tikai brauc ar riteni, bet trenējas veikt daiļslidošanas lēcienus un prot daudzas citas lietas. Gribētos, lai par šīm iespējām uzzina pēc iespējas vairāk vecāku. Pirms gadiem pieciem sabiedrībā mazāk varēja just to, ka ir arī īpašie bērni, kuriem tāpat vajag nodarboties dažādos pulciņos, sportot un attīstīties. Šobrīd daudz kas mainās, integrācija sabiedrībā uzlabojas," atzīst Diāna Ručevska.

Kā pozitīvu piemēru jaunās daiļslidotājas mamma min britu modele ar Dauna sindromu – Elliju Goldšteinu, kura 21 gada vecumā Ellija Goldšteina jau ir sasniegusi tādas karjeras virsotnes, par kādām lielākā daļa var tikai sapņot. Viņa redzama uz britu "Vogue" 2023. gada maija numura vāka, filmējās nesenā "Gucci" kampaņā un piedalījās "Adidas" videoklipā. "Turcijā lidostā redzēju lielu Ellijas plakātu – viņas gaitām jau seko puspasaule! Viņa ir liels malacis. Daudz palīdzējusi arī popularitāte, bet var teikt, ka viņa ir pilnībā integrējusies sabiedrībā," piebilst Diāna.

Kas ir Speciālā olimpiāde?

Par Speciālo Olimpisko spēļu sākumu Latvijā var runāt sākot ar 1989. gadu, kad Latvijā viesojās Pasaules Speciālās Olimpiādes prezidents Sārdžents Šraivers no ASV ar mērķi paplašināt Starptautiskās Speciālās Olimpiskās komitejas darbību Austrumeiropā un uzaicināja Latviju piedalīties šajā kustībā.

Šobrīd Latvijas Speciālās Olimpiādes Nacionālā direktora pienākumus pilda Sveķu internātskolas direktors Aigars Lasis un brīvprātīgu administratīvo darbu veic četri LSO valdes locekļi, saņemot atbalstu no skolu vadītājiem un sporta pedagogiem.

Latvijas Speciālās Olimpiāde ir organizācija, kuras darbība ir vērsta speciālo skolu audzēkņu, bērnu, kuriem ir intelektuālās jeb mentālās attīstības traucējumi, integrēšanai sabiedrībā, organizējot tiem un iesaistot tos sporta spēlēs un ar tām saistītos pasākumos reģionālā, nacionālā, Eiropas un pasaules līmeņos.

Latvijas Speciālās Olimpiādes sportisti jau piedalījušies 12 Pasaules vasaras un ziemas Speciālās Olimpiādes spēlēs. Nākamā ziemas olimpiāde plānota Turīnā, Itālijā, 2025. gadā.