Es izskaitīju. Kopš 2018.gada esam bijuši deviņos izbraucienos kā ģimene. Gan Jēkabs, gan Toms un arī Nora savu dzīvīšu pašā sākumā jau ir bijuši te Daugavpilī, te Ventspilī.
Ja vēlies palasīt varāk manus rakstus par mūsu ikdienu un pieredzi, tiekamies blogā "annamamma"!
Pirmos braucienus atceros kā tādu pamatīgu somu čupu. Izdomāt un salikt mantas sev jau ir uzdevums, bet tagad vēl jāparedz ko vilks mazais, cik bieži viņš nošmulēsies, kādi būs laikapstākļi, vai naktī nebūs auksti un vai galu galā pēkšņi martā nesāksies vasara? Un ko darīt ar lietusbiksēm – ja būs silts, kombinzons būs par karstu, bet ja līst, tad vajadzēs ko biezāku. Ar Jēkabu tā arī bija. Sāku krāmēt somu iepriekšējās dienas vakarā un ņēmām līdzi visu[!]. Paņemt vairāk esot labāk, nekā saprast, ka kaut kas pietrūkst. Un ko tagad darīt ar trim?
Mūsu pēdējam braucienam gatavojāmies tās pašas dienas rītā. Pēc garajām brokastīm un ilgas domāšanas: gribās braukt vai tomēr pavadīt nedēļas nogali mūsu jaunajā siltumnīcā. Ceļš tāls, jābrauc uz Kurzemi un uz divām naktīm.
Laika gaitā esam iepazinuši pašu pamatu, kas nepieciešams. Tā lai visa pietiek, nekā netrūkst, bet, lai nav nekas neizmantots jāved atpakaļ mājās. Apģērbu pamatu, ko var kombinēt un pārkombinēt, justies ērti un silti, lai vai kādas naktsmājas mums priekšā. Mums ir sava speciālā braucienu ēdienkarte, kuru cenšamies nodalīt no ikdienas pirkumiem. Un mums pats brauciens, tā braukšana, kas sākumā baida, ir viena no labākajām visa brauciena daļām.
Izplānot braucienu
Par mūsu braucieniem laikam jau lielais paldies jāsaka Mārcim, viņa aizraušanai ar skriešanu un “Stirnubukam”, “Noskrien ziemu” un “Latvijas maratoni”. Šīs tautas sporta sacensības notika (un notiek vēljoprojām) vairākos posmos un dažādās Latvijas reģionos.
No sākuma Mārcis brauca viens – aizbrauca, noskrēja, brauca mājās, nesagaidījis apbalvošanu un tradicionālo izlozi starp dalībniekiem. Tā teikt – tiek vien puse no pasākuma.
Tas bija 2018.gads, kad uz “Stirnubuku” posmu aizbraucām kopā un uz visu nedēļas nogali. Šādi 2020. gada vasara bija saplānota pilna – kur Mārcis skrien, tur mēs sameklējam kādu viesnīcu, hoteli vai apartamentus un braucam visi. Tad pasaule apstājās, pasākumi atcēlās, bet mēs lēnām atsākam šad tad izrauties no mājām.
Nakstmītnes meklējam caur Booking.com. Manuprāt, tas tiešām ir viens no ērtākajiem veidiem, kur atrast izdevīgāko variantu. Tā ir vēl viena ērti lietojama aplikācija [iOS][Anroid], kur uzreiz redz visu piedāvājamu, bildes un atsauksmes. Vēl esmu atradusi Facebook grupu, kur arī var apjautāties vai kādam nav kāda vieta padomā un kas nav reģistrēta Bookingā.
Veicot rezervāciju, vienmēr piezvanu vai aizrakstu e-pastu ar trim jautājumiem:
- Vai bērniem naksņošana ir bez maksas?
Parasti tiek norādīts, ka bērniem līdz 3, citreiz līdz 7 gadu vecumam nakšņošana ir bez maksas, bet ja vien guļ vienā gultā ar vecākiem vai līdzpaņemtā ceļojuma gultā. - Vai ir iespējams bērniem gulēt savās gultās (2 papildu guļvietas) vai mums jāņem savas ceļojuma gultas?
Vienā viesnīcā papildu gultasvieta bērnam bija istabā novietotā ceļojuma gulta. Gandrīz tāda pati, kā mūsējā, kas stāvēja mašīnā. Ir labi noskaidrot arī šādas lietas, lai nebūtu pārsteigumu. - Vai iespējams numurā sagatavot vēl divus gultas veļas komplektus? Vai tas būs par piemaksu?
Tas Jēkabam un Tomam. Ja viesnīcā būs divas papildu gultas vietas, tad, protams, šis vairs nav svarīgi. Taču vienā kempingā, lai gan bērniem nakšņošana un gultasvietas bija bez maksas, samaksājām par izmantoto gultas veļu.
Pats ceļš ir ceļojums!
Ar bērniem pati braukšana ir interesanta. Toms un Nora aizmieg jau pirmajos kilometros, Jēkabs turas ilgi, skatās un vēro ainas. Pa ceļam izklaidējamies filmējot kadrus “Kārkliņi brauc”videofilmiņām. Kad bērni pamostas, izdomājam, kur piestāt, ko apskatīt. Tā veidojas saraksts ar mūsu pašu atrastām Latvijas mazajām pērlēm – vietas, kur noteikti jāiebrauc, ēdieni, kas noteikti jānobauda, kad atkal būsim “pa ceļam”. Kurzemē tā noteikti ir Sabile, pati pilsēta mums atgādina mazo Norvēģiju (mūsu medusmēneša galamērķi). Ja braucat uz Zemgali, noteikti iebraucat Skrīveru novadā pēc pāris svaigām “Gotiņām”. Un tepat tuvu manai pilsētai Valmierai ir dikti jauks krodziņš “Kece”, tur arī pa ceļam – pēc šokolādes fondanta.
Ja ceļa laikā nepieciešama pauze, kāpēc gan nepamakšķerēt ūdenstilpnē, kas pirmā pa ceļam. Šī būtu arī tā iespēja beidzot piestāt pie tā ceļmalas krodziņa, kuram visu laiku brauc garām. Var arī pasekot līdzi brūnajām ceļa norādēm, tur arī ceļa galā atrodas vienmēr kas interesants. Vēl varu ieteikt lietotni “3+ karte” [iOS][Anroid], kur atrodas piedāvājumi, atlaides daudzbērnu ģimenēm. Dodot piekļuvi savai lokācijai, tā parādīs tuvākos izklaides parkus, ēdināšanas vietas, kur lielās ģimenes gaida vilinoši piedāvājumi.
Katrā ziņā pats brauciens ir daļa no ceļojuma, tāpēc jābrauc mierīgi, ar atvērtu prātu un ar pāris liekām stundām kabatā.
Esam vienmēr gatavi ceļam!
Pirms dodies ceļā pārliecinies, ka mašīnā atrodas bērniem piemēroti sēdeklīši, aptieciņa, trijstūris un ugunsdzēšamais aparāts. Ceļam noteikti noderēs ūdens pudele, mīksts pleds, spilventiņš un mitro salvešu paciņa.
Mūsu mašīna arī tagad, stāvot zem loga, patiesībā ir gatava ceļam uz laukiem, pludmali vai ciemos.
Tur vienmēr stāv mūsu “ceļojumu rati”. Chicco Ohlala pirkām, kad Jēkabs bija pavisam maziņš un kādu brīdi tie arī bija mūsu galvenie pastaigu rati. Tie ir VIEGLI! Tiešām. Vien 3,8 kilogrami. Ja vajag kur uzkāpt, var mierīgi paķert ratus padusē. Mazie ritenīši iet cauri visam, jo ir bloķējami. Rati der arī mazākiem bērniņiem, jo mugura nolaižas pilnībā taisna un kopā ar Cybex Cocoon var pārvērsties par ideālu vasaras/rudens ratu variantu. Vēl viena īpašība, ko noteikti novērtēs jaunie vecāki: rati ērti un plāni saliekas un tiem var atrast vietu, deru, ka jebkurā mašīnā.
Vēl tur ir ceļojuma gulta Norai. Arī to mēs ieliekam līdzi mašīnas salonā, kad plānojam kur doties pa nakti. Gultiņa atgādina mazu šūpulīti. To var salikt pāris sekunžu laikā, pie gultas kājām ir ritenīši, tāpēc to viegli pārvietot pa istabu. Uz brauciena laiku gultu liekam salonā, jo saliktā veidā, auduma maisā, tā viedo stingru un mīkstu pamatni māsas pārtīšanai.
Ja naktsmītnē nav iespējams brāļiem iedot atsevišķas gultas, tad varam paķert vēl vienu ceļojuma gultiņu. Tā ir pavisam vienkārša un cieta, tāpēc ar šo gultu reizē mašīnā jāatrod vieta kādai mīkstākai segai. Taču vēlviens bonuss šai gultai: vienā pusē iestrādāts rāvejslēdzējs un to var izmantot kā manēžu, kur spēlēties puišiem.
Bez šī visa mašīnas salonā ziemas sezonā mētāsies kādi cimdu pārīši, bet vasarā būs kāds dvielis un brāļu peldšorti.
Somas. Ko krāmējam līdzi?
Mums visiem parasti sanāk iekrāmēties četrās somās un divos maisiņos. -Paga, paga- Jā, zinu izklausās daudz, bet pagaidi. Katrai somai un maisam ir savs uzdevums. Ja apstājamies, ejam pastaigā vai sasniedzam naktsmājas, mums pirmajā momentā pietiek ar divām. Manu mugursomu un Mārča mugursomu, kas patiesībā arī ir mūsu ikdienas un darba somas.
Viss pārējais – mammas un bērnu apģērbu soma, tēta apģērbu soma, segu un dvieļu maisiņš var palikt mašīnā līdz pirmajai vajadzībai (ja viesnīca sola gultas veļu un dvieļus nodrošināt, tad šajā maisā līdzi brauc Noras sedziņa un varbūt kāda mīkstā mantiņa). Otrs maiss paredzēts pārtikai. Ceļa laikā tas ir mašīnas salonā, bet sasniedzot Bpunktu šo maisu vajdzētu no tās izkrāmēt.
Savā rakstā “Favorīti’20” jau pieminēju lietotni “Google keep” [iOS][Anroid], kas noteikti noderēs plānojot lietas līdzņemšanai.
Tā ir visu svarīgākā soma un braucienos tai vienmēr vieta ir priekšējā sēdeklī. Manējā ir šāda tipa soma ar daudz ārējām kabatām.
Ārējās kabatas svarīgajām lietām. Telefons, maks, dokumenti, atslēgas, sejas aizsargmaska, knupīši.
Aptieciņa. Maza somiņa ar visu, kas palīdzēs jebkam: galvassāpēm, kakla sāpēm, iesnām, vēdera sāpēm, kā arī bērnu vitamīni, pretalerģijas tabletes, ziedes, acu pilieni, pretodu līdzekļi…
Mini higiēnas somiņa. Pirmās nepieciešamības lietas mammai, piemēram, pakete, zobudiegs, matusprādze, matu gumija, maza smaržiņa (testera izmēra), “Nivea” krēms un dekoratīvā kosmētika: acu laineris, tuša, uzacu zīmulis un maza izmēra lūpukrāsa (testeris).
Saldumu kaste. Katram brālim sava palstmasas kastīte ar vāku, kā sarkanā poga, ja ceļš sāk palikt par grūtu. Tur iekšā parasti saberu garšīgākos kelogsus, šokolādes gabaliņus, želejkončas – visu, kas aktuāls.
Pamperi ceļam un bodijs Norai, ja sanāk nošmucēties.
Mitrās salvetes
Viss maisījuma pagatavošanai. Karstā ūdens pudele, burciņa ar maisījumu, tīra pudelīte ar atdzesētu ūdeni un karotīte maisījuma dozēšanai.
Mazās mašīnītes un uzlādēts “vecais” telefons brāļu izklaidēšanai.
Tēta mugursoma
Par tēta mugursomas saturu atbild tētis. Tur es tikai pieskatu vai paņēmušies līdzi arī telefonu lādētāji.
Mammas un bērnu apģērbu soma
Mūsējā ir šāda tipa un tur tiešām nekā cita nav kā vien drēbes. Krāmējot lielo somu, jāņem vērā arī apģērbs, ar kuru braucat mašīnā. Man parasti ir džinsa bikses, T-krekls un jaka vai džemperis. Puiši brauc ērtās, legingu tipa biksēs, T-kreklā un jakā. Māsa visērtāk jūtas rāpulītī/lācītī.
Priekšējās kabatās atrodas maiss netīrai veļai un apakšveļa mammai un bērniem (t.sk. zeķītes māsai), katrai dienai svaiga + vēl pa pārim, ja nu kas.
Apģērbu vienmēr lieku pēc vienas receptes.
Drēbes puišiem (2 un 3 gadi), katram:
2 Tkrekli ar īsām rokām
2 Tkrekli ar garām rokām
2 garās bikses (vienas izejamās, vienas ērtas)
2 šorti (vasarā)
1 džemperis vai jaka (ja braucam vēsā laikā, tad 2)
Pidžamma
Rezerves apavi
Drēbes māsai (7 mēneši):
3 bodiji
2 rāpuļi/lačīši
2 krekliņi (viens ar īsām un otrs ar garām rokām)
2 plānas bikses
Plāna jaciņa (vēsā laikā divas)
Kleitiņa smukām fotogrāfijām
Pidžamma
Un, jā, arī pāris drēbes mammai: katrai dienai savs T-krekls, ērtas bikses, ērta kleita, rezerves džemperis vai jaka un pidžamma
Šī recepte paredzēta braucieniem uz divām naktīm, katrai nākamajai naktij pievienojam vēl pa vienam no visa klāt. Ziemā skaidrs kā diena, bet arī vasarā vērts paķert līdzi arī kādu siltāku āra jaku ne tikai bērniem, bet arī pašiem – ja nevajag uzreiz, lai stāv mašīnā.
Tēta drēbju soma
Arī Mārča drēbju soma ir viņa paša atbildībā, kas sportam, kas ikdienai. Viņa somā liekam mūsu visu higiēnas somu (jo manējā nekad nepietiek tai vietas).
Higiēnas somā:
Zobu pasta, zobu birstes un zobu diegs
Dezoderants
Matu ķemme
Micelārais ūdens
Vatītes mic. ūdenim
Dušas želeja
Sejas krēms
Higiēniskā lūpu krāsa
Receptes ceļam
Ar līdzi ņemamo ēdienu jāizturas kā skolas ekskursijā. Ir jābūt našķiem, bet ir arī jāpaēd un ir jāpaēd visiem, gan lieliem, gan maziem. Te būs pāris lietas, kas atrodas mūsu pārtikas somā.
- Siera nūjiņas “Piknik” un “Lāču” burkānmaize vai “Ķelmēnu” rupjmaize. Brāļi ļoti labprāt ēd siera nūjiņas un pieaugušajiem tiek kārtīgas siermaizes.
- Garneles un citrons. Notecinām lieko šķidrumu, uzspiežam citronu un sanāk sātīgi salāti.
- Kelogsi plasmasas trauciņā un Rasēna pieniņi. Viegls veids, kā izbraucienos tikt pie kelogsiem ar pienu, neņemot līdzi lielo piena paku.
No sirds un vēdera varu ieteikt Veriberi augļu konfektes. Tās veidotas no augļu sulas un ir 100% dabīgas, tāpēc nav jāuztraucas, ka bērni izēd veselu paciņu uzreiz.
___
Atceries, ka ceļošana kopā ar ģimeni ir kas vairāk par izmaksām un vienu nakti svešā vietā. Tas ir laiks. Laiks būt. Un veidot atmiņas. Divas dienas (un viena nakts) izraušanās no pierastā. Kamēr mājās vari iet ar acīm ciet, pagaidu mājās būs kādu laiku jāpastaigā uz pirkstgaliem, bet tur jau tas skaistums. Jūs visi kopā, jums visiem nezināmā vietā, pilsētā vai valstī. Savā iepriekšējā rakstā “Dienasgrāmata: 7.janvāris 2020” stāstīju par mūsu braucieniem un kāpēc tos gaidu ar nepacietību, izlasi arī to!
Ja vēlies palasīt vēl kādu manu rakstu, tiekamies manā blogā "annamamma"!