Māmiņas atgūšanās pēc dzemdībām. Speciālista ieteikumi

30. Nov 2022, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Gaidību laikā topošajai māmiņai tiek pievērsta liela uzmanība, taču pēc dzemdībām visu skatieni tiek vērsti mazulīša virzienā, par jauno māmiņu aizmirstot. Tomēr arī pēcdzemdību periodā sievietei nepieciešamas īpašas rūpes.

Pēcdzemdību periods var ilgt pat vairākus mēnešus, taču saudzīgs režīms, atbalstošas personas blakus un speciāli palīglīdzekļi var krietni uzlabot atlabšanu pēc dzemdībām.

Māmiņu Kluba Vecāku skolas lektore, vecmāte Sanita Šidlovska atgādina, ka pēc dzemdībām muskuļi ir izstaipījušies, tāpēc svarīgi vingrināt starpenes muskuļus. “Tos savelk, 10 sekundes notur un tad atlaiž. To atkārto 10 reizes. Šis vingrinājums palīdz ne tikai starpenes muskuļiem, bet arī hemoroīdu gadījumā,” skaidro vecmāte Sanita Šidlovska.

Papildu vingrinājumiem, pēc dzemdībām, tostarp arī veikta ķeizargrieziena, ieteicams lietot pēcdzemdību jostu, jo tā nodrošinās atbalstu novājinātajiem, nestabilajiem vēdera pamatnes muskuļiem. Jostas saudzīgā kompresija paātrinās arī šķidruma izvadīšanu no organisma un atkopšanos pēc grūtniecības un dzemdībām, kā arī pozitīvi iedarbosies diastāzes gadījumā.

Pēcdzemdību posmā īpaša uzmanība jāpievērš arī krūtīm. “Pirmajās divās nedēļās, kamēr krūtis pierod pie zīdīšanas, var veidoties mikroplaisas. To gadījumā ieteicams lietot krēmus vai speciālus uzliktņus, kas palīdz dziedēt krūts galus, bet speciālos gēlu spilventiņus var izmantot gan kā siltas, gan arī kā aukstas kompreses,” rekomendē vecmāte.

Siltas kompreses veicina piena veidošanos, savukārt vēsums nomierina jutīgas krūtis un mazina diskomfortu, ko izraisa piena sastrēgumi.