Lielajā Māmiņu Kongresā viesojas arī Ukraiņu Māmiņu Klubs. Fokusā - pēcdzemdību depresija

04. Dec 2023, 09:21 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Gada nogali ieskandinājis Lielais Māmiņu Kongress - tradicionālais vecāku organizācijas un medija “Māmiņu Klubs” pasākums, kurā vairāk nekā 1000 vecāku tiekas ar dažādiem speciālistiem, pavadot izzinošu dienu lekcijās, meistarklasēs, veselības pārbaudēs kopā ar vadošajiem speciālistiem mātes, bērna un ģimenes veselības lauciņā.

"Māmiņu Kongress ir Māmiņu Kluba izauklēts ikgadējs pasākums, kā lielākais gada notikums, ko Māmiņu Klubs sniedz vecākiem. Daudz vecāku ar mazulīšiem gan punčos, gan ratiņos! Daudz vadošo speciālistu, māmiņu un bērnu preču kompānijas ar izzinošiem stendiem. Visiem mums šeit ir viens mērķis - lai sākums kopā ar bērnu ģimenē būtu patiesi veselīgs, tāpēc mēs ieklausāmies ārstu padomos, kā būt veselīgākiem un apzinātākiem vecākiem saviem bērniem," stāsta Māmiņu Kluba vadītaja Sadija Salaka.

Lielais Māmiņu Kongress īpašu uzmanību šogad pievērsa tieši pēcdzemdību depresijai un jaunās māmiņas atbalstam. Diskusijā par pēcdzemdību depresijas profilaksi piedalījās psihoterapeite Diāna Zande, ginekoloģe Līva Ķīse, biedrības Tēvi vadītājs Gatis Smidrovskis, Latvijas dūlu apvienības vadītāja Evija Ridūze-Skujiņa un vecāki. Diāna Zande atzīmē, ka pēcdzemdību depresija nav nolemtība. Tā ir problēma, ar ko jātiek galā, bet tam nepieciešams atbalsts. Gatis Smidrovskis (biedrība Tēvi) uzsver lielo tēvu nozīmi pēcdzemdību depresijas profilaksē- tētiem būtu vairāk jāuzzina par to,kā atbalstīt jaunās mammas. Ginekoloģe Līva Ķīse uzsvēra ginekologu un vecmāšu nozīmi agrīno depresijas simptomu apzināšanā - jo tie ir galvenie un pirmie speciālisti,kas ierauga sievieti viņas grūtniecības un pēcdzemdību laikā, taču viņu uzvedums nav ārstēt depresiju, bet gan to atpazīt un dot tālākas rekomendācijas, kurp vērsties pēc palīdzības.

Bērnu veselībai tika veltītas pārbaužu zāles ar speciālistiem no MFD Veselības grupas - mazajiem pārbaudīja gan stāju, gan mutes veselību, bet visai ģimenei arī acu gaišumu un holesterīna līmeni.

Māmiņu Kongresā skaistajā piejūras viesnīcā Jūrmalā, Semara Hotel Lielupe, labi jutās gan lieli, gan mazi. Īpašas attīstošās rotaļas, smiekli un labi kopā pavadīts laiks!

Īpaši gaidītas Kongresā bija ukraiņu māmiņas. Māmiņu Kluba paspārnē esošais Ukraiņu Māmiņu Klubs bija ieradies pilnā sastāvā, lai baudītu Kongresa programmu un tiktos ar speciālistiem savā, īpašā zālē. Kopā ar PEP mammām tika pārrunāts emocionālais un praktiskais atbalsts, ko jaunās mātes var saņemt Latvijā; mammu mentori un kouči palīdzēja ar praktiskiem instrumentiem, kā sakārtot savu ikdienu, lai solis ar bērniem vieglāks,tāpat bija iespēja saņemt gan fizioterapeitu konsultācijas, gan piedalīties mammu un mazuļu meistarklasēs. 

Jūlija, Ukraiņu Māmiņu Kluba patstāvīgā dalībniece, Kongresa apmeklētāja: "Šeit ir tik grandiozs pasākums! Pirmo reizi esam tādā! Esam ļoti priecīgi piedalīties. Mēs satiekamies (Klubiņā) regulāri, apspriežam savas mammu lietas. Pie mums bieži viesojas dažādi lektori, kouči, stāsta interesantas tēmas. Man šis atbalsts ir ne tikai vajadzīgs, tas ir nepieciešams! Mēs esam šeit svešā valstī. Draudzenes atrast ļoti grūti, bet Māmiņu Klubā mēs visas satiekamies ar līdzīgām interesēm. Un, mēs esam no Ukrainas, tāpēc cita citu labi saprotam. Tas ir ļoti liels atbalsts, ko saņemam - gan psiholoģiskais, gan morālais."

Ukraiņu Māmiņu Klubam iespējams pievienoties ikvienai ukraiņu mammai ar bērniem (sākot no gaidību laika); laipni gaidītas arī ģimenes sievietes - vecmāmiņas, māsas, jo regulāri pieejamas psiholoģiskā atbalsta grupas.

Paldies visiem atbalstītājiem, kas palīdzēja tapt Māmiņu kongresam un padarīt to demokrātiski pieejamu ikvienam vecākam! Tiekamies nākamgad!

Ukrainas māmiņu kluba aktivitātes tiek īstenots ar Eiropas Savienības fonda, Rīgas Domes un Māmiņu Kluba Labdarības fonda atbalstu.

Projekta finansējumu nodrošina Eiropas Savienība Patvēruma, migrācijas un integrācijas fonda ietvaros.