Lauris Bokišs: Kad tu dziedi, tu nespēj dusmoties

Lauris Bokišs: Kad tu dziedi, tu nespēj dusmoties

01. Feb 2022, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Biedrības “Tēvi” nodarbību vadītājs Lauris Bokišs par to, ka svarīgi runāt un izglītot vecākus, aizdomājies pirms vairākiem gadiem, kad strādājis par Iespējamās misijas skolotāju.

Lauris atzīst, ka viņam ļoti paticis darbs ar bērniem, taču vienlaikus nav pametusi sajūta, ka bērni pie viņa nonāk tikai uz īsu brīdi, tāpēc ne mazāk svarīgi būtu strādāt arī ar vecākiem. “Atskatoties uz šo laiku, saprotu, ka tas bija sākuma posms, kad saskāros ar izglītošanu un noformulēju sev sajūtu, ka tad, lai mūsu dzīve būtu labāka, nepietiek tikai ar to, ka strādājam ar bērniem. Ir jāstrādā arī ar vecākiem! Tas bija starta posms tam, kāpēc izvēlējos pamatā strādāt ar vecākiem,” saka Lauris Bokišs.

Piesaisti ar savu primāro aprūpētāju bērns veido pirmā dzīves gada beigās, bet vēlāk – ar pārējiem sev tuvajiem cilvēkiem. Viss, kas bērniem gan šajā, gan arī turpmākajā periodā vajadzīgs, ir drošība. “Tas, ka tiec sadzirdēts, saredzēts un pieņemts labs tāds, kāds esi,” stāsta Lauris, piebilstot, ka bērnam ir svarīgi, lai viņa vajadzībām atsaucas, jo tad mazinās stress, bērns apzinās, ka ir labs, un arī apkārt esošā pasaule ir laba.

Biedrības “Tēvi” nodarbību vadītājs Lauris Bokišs stāsta, ka piesaiste kā psiholoģisks fenomens ir tas, kas iedod musturu jeb rasējumu tam, kā veidosies tālākās attiecības dzīvē. “Ja pamatā ir droša piesaiste, tad spējam veidot labākas, vieglākas, kompetentākas un veselīgākas attiecības ar citiem cilvēkiem. Spējam uzticēties gan sev, gan citiem, gan pasaulei,” stāsta Lauris. Viņš piemetina, ka tad, ja pieaugušajiem nav drošas piesaistes, viņi kļūst nepieejami citiem, tostarp, arī saviem bērniem.  Kamēr pieaugušais neapzinās, ka visa pamatā ir nedroša piesaiste, tas vijas cauri visām attiecībām, kā arī ir grūti veidot drošu emocionālo piesaisti bērnam.

Kā nomierināties?

Vaicāts par to, kāds ir labākais veids, lai nedusmotos, Lauris Bokišs saka, ka tā ir dziedāšana. “Kad tu dziedi, tu nespēj dusmoties! Tas nomierina tevi, nomierina bērnu,” stāsta viņš, piebilstot, ka nomierināties palīdz ūdens padzeršanās. Tas palīdz nomierināties, apdomāt savu rīcību un vārdus, kas ir mēles galā, lai neļautos pirmajam impulsam. “Tā ir pirmā lieta, ko iemācīties gan vecākiem, gan arī bērnam paškontrolei,” iesaka L. Bokišs.

Biedrības “Tēvi” nodarbību vadītājs mudina vecākus arī tajos brīžos, kad bērns plkst. 4 naktī raud, atcerēties par dziedāšanu, lai nomierinātos gan pats, gan arī bērns. “Veicot aprūpes funkcijas, jābūt iekšā arī emocionāli,” viņš atgādina.

Eksperts