Jūnija sākumā sēdes kvoruma trūkuma dēļ Saeima tā arī nepievērsās galīgajā lasījumā skatāmajam Civilās savienības likumprojektam, tā pagarinot jau tā ieilgušās debates par šo jautājumu.
Māmiņu Klubs uz sarunu aicināja kustības “Dzīvesbiedri” vadītāju, apvienības “Mozaīka” valdes locekli Kasparu Zālīti, lai noskaidrotu, kāpēc Latvijas ģimenēm Civilās savienības likums ir tik svarīgs.
Kustība “Dzīvesbiedri” ir neformāla grupa, kas apvieno dažādas organizācijas un jomu speciālistus, lai iestātos par visu ģimeņu tiesisko aizsardzību. “Zinām, ka vienīgās ģimenes, kuras ir aizsargātas ar likumu, ir tad, kad esat laulībā. Tad jums pienākas virkne tiesību, taču tas ir pozitīvais modelis, bet ne realitāte,” stāsta Kaspars Zālītis, uzsverot, ka ģimenes ir ļoti dažādas – viena vecāka ģimenes, divu vecāku ģimenes, viendzimuma ģimenes u.tml. “Spektrs ir ļoti plašs, tāpēc nevaram ģimeni nodefinēt, taču aizsardzība vajadzīga tām visām,” norāda K. Zālītis.
Pirmsākumi diskusijai par Civilās aizsardzības likumu meklējumi jau tālajā 1999.gadā, taču 2022.gadā šis jautājums ir aktuāls aizvien. “Problēma nepastāv tikai viendzimuma pāriem, bet arī daudziem pretējā dzimuma pāriem, kuri nevēlas laulāties,” Civilās aizsardzības likuma nozīmi uzsver K. Zālītis.
Sabiedrības attieksme pret viendzimuma pāriem
Vaicāts, kāda ir sabiedrības attieksme pret viendzimuma pāriem, Kārlis Zālītis teic, ka šis ir ļoti duāls jautājums. “Ja uzdodam jautājumu, vai esat par dzīvesbiedru likumu, kas aizsargātu paplašinātas, nelaulātas ģimenes, tad “jā” saka vairāk nekā 50%, taču uz jautājumu, vai šādas tiesības jādod arī viendzimuma pāriem, “jā” atbilžu īpatsvars nokrīt līdz aptuveni 44%,” saka K. Zālītis, piebilstot, ka šim rādītājam tomēr pēdējos gados bijis milzīgs pieaugums.
Atbalsta grupas vecākiem
LGBT un viņu draugu apvienībā “Mozaīka” tapusi atbalsta atbalsta grupa vecākiem, kuras rašanos iniciējuši paši vecākie, kuriem ir LGBT bērni. Kārlis Zālītis stāsta, ka vecākiem, uzzinot, ka viņu bērni pieder LGBT, bieži rodas jautājums, kā rīkoties tālāk. “Man tad ir pretjautājums – vai mīlat savu bērnu? Jums jāturpina mīlēt savu bērnu, jo tas ir vienīgais, ko nepieciešams darīt. Nepieņemiet lēmumus bērnu vietā,” tā K. Zālītis. Vecākiem, kuriem ir aizdomas, ka bērns varētu būt no LGBT kopienas, iesaku veidot tādu vidi, kurā bērns jūtas droši un pieņemts.
“Ja jums šķiet, ka bērns ir iznācis vai arī pieder LGBT kopienai, nedomājiet, ka jums ir jāatver kāda jauna pasaule, jums vienkārši jāturpina mīlēt savu bērnu,” atgādina viņš.