Inhalācijas ir saudzīgs ārstēšanas veids, un savlaicīgi uzsāktas inhalācijas bieži vien neļauj attīstīties smagākam slimības stāvoklim. Kādi jautājumi par inhalācijām jānoskaidro pie sava ārsta, un kā izvēlēties piemērotāko inhalatoru, skaidroja Māmiņu Klubs.
Sarunvalodā bieži vien dzirdam vārdu “nebulaizers”. Tulkojot no latīņu valodas, vārds “nebu” nozīmē “migla”. “Tas nozīmē, ka zāles tiek pārveidotas nelielā migliņā, lai tās nokļūtu līdz elpošanas ceļiem,” skaidro Evolu Electronics Latvija pārstāve Zane Bite-Miliha. Viņa norāda, ka savulaik inhalatori bija ļoti liela izmēra, dārgi, tāpēc pieejami tikai ārstniecības iestādēs, taču mūsdienās tos var iegādāties teju jebkurā aptiekā.
Izvēloties inhalatoru, pievērs uzmanību, cik smalkas daļiņas tas veido, pārvēršot zāles migliņā. Jo tās ir smalkākas, jo dziļāk elpceļos zāles nokļūs.
Pieejami trīs inhalatoru veidi:
- Kompresijas;
- Membrānas;
- Ultraskaņas.
Populārākais no tiem ir kompresijas inhalators. “Jebkura veida kompresijas inhataltors būs skaļāks par citu veidu inhalatoriem. Tas izskaidrojams ar motora uzbūves specifiku,” skaidro Zane Bite-Miliha.
Viens no lielākajiem kompresijas inhalatoru plusiem ir tāds, kas tajā var lietot visa veida inhalācijas zāles.
Pirms uzsākt inhalācijas procesu, vienmēr ir ļoti svarīgi pirms tam konsultēties ar ārstu, jo tikai speciālists var norādīt, cik bieži jāveic inhalācijas, un kāds ir inhalējamo zāļu daudzums.
To uzsver arī ģimenes ārste, pediatre Larisa Zaharova, kura teic, ka inhalators ir medicīniska iekārta, līdz ar to inhalācijas ir medicīniska procedūra, un pirms to uzsākšanas vajadzētu savam ārstam pavaicāt:
- Kādas devas lietot;
- Cik reizes dienā veikt inhalācijas;
- Cik ilgai jābūt inhalācijai;
- Kad samazināt devu vai mainīt medikamentu;
- Kad pārtraukt inhalācijas.