Kā pasargāt bērnus un sevi no saules negatīvās ietekmes

Kā pasargāt bērnus un sevi no saules negatīvās ietekmes

27. Jul 2023, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Saule ir ultravioletā starojuma (UV) avots, un bērnu āda ir ļoti jutīga pret to. Katrs saules apdegums bērnībā palielina risku saslimt ar ādas vēzi pieaugušā vecumā, tādēļ ir īpaši svarīgi sargāt savas atvases no saules negatīvās ietekmes. Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) aicina mācīt bērniem piesardzības pasākumus, uzturoties saulē, jau agrīnā vecumā, un vecākiem neaizmirst, ka no saules starojuma jāpasargā ne tikai bērni, bet arī sevi.

Saules aizsargkrēms – ikdienas paradums

Bērniem līdz divu gadu vecumam, it īpaši zīdaiņiem, nevajadzētu uzturēties saulē, un, pat atrodoties ēnā, jāsaudzē mazuļa āda ar nosedzošu apģērbu un galvassegu. Vecākām atvasēm var sākt piemeklēt bērniem paredzētu saules aizsargkrēmu, jo nereti pieaugušo saules aizsargkrēmiem pievienotas dažādas smaržvielas vai papildvielas, piemēram, pret ādas novecošanos. Der atcerēties, ka arī ēnā un mākoņainā dienā āda var saņemt kaitīgo UV starojumu. Ieteicams izvēlēties SPF30 vai SPF50 aizsargkrēmu – tie aiztur lielāku starojuma daudzumu un aizsargā ādu ilgāk. Būtiski saules aizsargkrēma uzklāšanu padarīt bērnam interesantu un ieviest kā ikdienas paradumu, kuru kopīgi veic visa ģimene. Esiet radoši un piedāvājiet bērnam arvien jaunus veidus, kā uzklāt saules aizsargkrēmu rotaļu veidā, lai process asociējas kā jautra un patīkama nodarbe. Piemēram, ļaujiet vispirms bērnam ar krēmu uzrakstīt sava vārda pirmo burtu uz katras ķermeņa daļas. Vai uzlieciet uz ādas vairākus mazus punktus ar krēmu, aicinot bērnu ar pirkstiņu tos savienot – pēc tam ieziediet ķermeni ar krēmu pietiekamā daudzumā. 

Saules aizsargkrēms jālieto ne tikai pludmalē, bet arī spēlējoties bērnu rotaļu laukumā, pastaigājoties, atpūšoties dārzā un veicot citas ikdienas aktivitātes ārpus telpām. Lai aizsargkrēms pilnvērtīgi darbotos, tas atkārtoti jāuzklāj ik pēc divām stundām uz ķermeņa zonām, kuras nenosedz apģērbs. Bērni ir aktīvi – vienu brīdi spēlējas smiltīs, nākamajā jau bauda ūdens priekus. Pēc peldes vai noslaucīšanās ar dvieli aizsargkrēma kārtu nepieciešams atjaunot, jo ūdens un berzes ietekmē tas zaudē efektivitāti.

“Kampaņas "Necepies! Izvēlies dzīvot!" veiktā aptauja* liecina  – pieaugušie apzinās, ka saules aizsargkrēma lietošana bērniem ir īpaši svarīga. Šādi norādījuši 88% Latvijas iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 74 gadiem. Tomēr pieaugušie nav tik atbildīgi, domājot par savas ādas veselību  – 55% Latvijas iedzīvotāju, atrodoties saulē, saules aizsargkrēmu nelieto. Aicinām visu ģimeni attiekties atbildīgi pret savas ādas veselību un atcerēties, ka bērni mācās no vecākiem. Rādot labu piemēru un mācot piesardzības pasākumus jau no mazotnes, varam pasargāt gan sevi, gan bērnus no būtiskām, saules starojuma negatīvās ietekmes izraisītām veselības problēmām,” atgādina “Derma Clinic Riga” dermatologs un biedrības “Dermatologi pret ādas vēzi” valdes priekšsēdētājs Dr.Raimonds Karls.

Piemērots apģērbs ne tikai bērnam

Ieteicams izvairīties no uzturēšanās saulē laika periodā no plkst. 10.00 līdz plkst. 16.00 – izklaides svaigā gaisā un peldes var veikt agri no rīta vai pēc plkst. 16.00. Atrodoties saulē, pēc iespējas jānosedz ķermenis, taču apģērbam vienlaikus jābūt vieglam, lai tajā nepārkarstu. Velciet gaišu, plānu, ķermeni nosedzošu apģērbu un galvassegu, kas apēno seju, ausis, sprandu un degunu. Bērnu paraugs ir vecāki, tāpēc bērnam nevajadzētu būt vienīgajam ģimenes loceklim, kura pienākums ir uzvilkt cepuri pirms došanās ārā. 

“Saulīte ar zobiņiem” – UV radiācijas indekss 

UV indekss norāda, kāds ultravioleto staru daudzums nonāk līdz zemei. UV starojums var būt augsts arī mākoņainās dienās, tāpēc ieteicams noskaidrot to pirms došanās ārā, lai izvairītos no negaidītiem apdegumiem. Informācija par UV radiāciju atrodama meteoroloģiskā dienesta mājaslapā, kā arī dažādās laikapstākļu prognozes lietotnēs. Ja skaitlis ir līdz divi, UV starojums ir zems un nav bīstams. Ja indekss ir 3–5, jāievēro piesardzība. Savukārt 6–7 visbiežāk novērojams vasarā – šāds indekss tiek uzskatīts par augstu un bīstamu. Indeksa skala noslēdzas ar 11, taču Latvijā starojums parasti nav augstāks par 8. Ja plānots doties ceļojumā, jāatceras, ka citās valstīs starojums var būt spēcīgāks nekā Latvijā – šādā gadījumā piesardzības pasākumi un izvairīšanās no tiešiem saules stariem ir vēl svarīgāka.

3U princips

Ieviesiet jaunu ģimenes tradīciju un nedodieties ārā pirms neesat pārliecinājušies, ka visi esat ievērojuši 3U principu – uzklāj, uzvelc, uzmanies! Uzklājiet saules aizsargkrēmu, uzvelciet cepuri, saulesbrilles un nosedzošu apģērbu, kā arī uzmanieties no atrašanās saulē dienas karstākajā laikā – no plkst. 10.00 līdz plkst. 16.00!

Lai mazinātu UV starojuma negatīvo iedarbību un uzturētos saulē droši, iedzīvotāji aicināti iepazīties ar SPKC sagatavotajiem informatīvajiem materiāliem: https://www.spkc.gov.lv/lv/necepies

Par kampaņu “Necepies! Izvēlies dzīvot!”

Sabiedrības informēšanas kampaņa “Necepies! Izvēlies dzīvot!” tiek organizēta, lai aicinātu iedzīvotājus aizdomāties par sauļošanās – gan saules jeb dabīgi iegūtā iedeguma, gan solāriju jeb mākslīgi iegūtā iedeguma radīto kaitējumu veselībai, kā arī par nepieciešamību ievērot ādas apdeguma un ādas onkoloģisko slimību profilakses pasākumus

 

*SPKC un pētījumu aģentūras “Norstat” organizētajā sabiedriskās domas aptaujā 2023.gada jūnijā tiešsaistē piedalījās 1011 Latvijas iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 74 gadiem.