Eksperts skaidro: Kam pievērst uzmanību, iegādājoties ģimenes mājokli

28. Mar 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Ikkatra ģimene sapņo par savu mājokli, tomēr ceļš līdz tam var būt izaicinošs. Kam pievērst uzmanību mājokļa izvēlē, kā iegādāties un, vissvarīgākais, kur rast atbalstu jaunās ģimenes ligzdiņas finansējumam? Vaicājam pēc padoma “Luminor” ekspertam Kasparam Sausajam.

Vēloties iegādāties mājokli, svarīgs aspekts ir sapņu un iespēju salāgošana. Šeit talkā nāk bankas speciālisti, kuri sarunas laikā un finanšu konsultācijas procesā palīdz nonākt līdz ģimenes reālajām iespējām mājokļa iegādē. “Galvenā lieta, ko banka vērtē, ir klienta ienākumi. Tiem jābūt stabiliem, regulāriem, pārskatāmiem un prognozējamiem. Otra sadaļa, savukārt, ir esošās saistības,” skaidro “Luminor” eksperts Kaspars Sausais.

Finansiālās situācijas izvērtēšana ļaus vieglāk izsvērt mājokļa piedāvājumus, kā arī noskaidrot iespējamo pirmās iemaksas apmēru un ikmēneša maksājumu. Nereti gan tiek kļūdaini uzskatīts, ka vispirms ir jāatrod īpašums un tikai tad jāvēršas pie bankas, taču vērts darīt otrādi – iesākumā pārliecināties par savām iespējām mājokļa iegādē, piesakoties bezmaksas konsultācijai bankā. Šāda konsultācija palīdzēs objektīvi izvērtēt savas ģimenes iespējas, kā arī noskaidrot iespējamo pirmās iemaksas apmēru un ikmēneša maksājumu.

Galvenās prasības, lai ģimene varētu saņemt mājokļa kredītu:

  • Kopējais kredītu apjoms nedrīkst pārsniegt sešu gadu ienākumus, vienlaikus kopējais kredītu maksājums nedrīkst būt lielāks par 30-40% no mājsaimniecības ienākumiem.
  • Izvērtējot piešķiramā mājokļa kredīta apmēru, tiek ņemts vērā arī minimālais mājsaimniecības ikdienas tēriņu apjoms, kas nepieciešams komunālajiem maksājumiem, pārtikai, transportam un citiem izdevumiem.

Kur ģimenei ņemt pirmo iemaksu mājoklim?

Kā atzīst “Luminor” eksperts, pirmā iemaksa ir viena no lielākajām barjerām sava īpašuma iegādē. Tās apmēru nosaka vairāki faktori: īpašuma veids, atrašanās vieta, stāvoklis, kā arī klienta profils. “Pirmā iemaksa ir obligāta, tas noteikts likumdošanā, taču ir pieejami papildu risinājumi, piemēram, Altum,” stāsta Kaspars Sausais.

  • “Altum” garantija ģimenēm ļauj samazināt pirmās iemaksas apjomu līdz pat 5% no kopējās kredīta summas. Ģimenēm ar bērniem “Altum” atbalsts ir 5-50% apmērā no aizdevuma atkarībā no bērnu skaita ģimenē, īpašuma atrašanās vietas un energoefektivitātes.
  • Daudzbērnu ģimenēm ir iespēja saņemt subsīdiju “Balsts” līdz 12 tūkst. EUR, kas nav jāatmaksā.

Ar atbalsta programmām iespējams iepazīties gan banku mājas lapās, gan arī “Altum”, taču visērtāk ir pieteikties konsultācijai bankā, kur speciālists izvērtēs atbilstību programmām un ieteiks piemērotāko un ģimenei izdevīgāko.