Eksperts iesaka: kā ievingrināt balsi, lai Jāņu dziesmas skanētu tālu

Eksperts iesaka: kā ievingrināt balsi, lai Jāņu dziesmas skanētu tālu

20. Jun 2019, 13:11 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Jāņi jau izsenis bijuši vieni no gada nozīmīgākajiem svētkiem – latviešiem ir vairāk Jāņu dziesmu nekā visu pārējo svētku dziesmu, kopā ņemot. Esam dziedātāju tauta un to nedrīkst aizmirst arī gada visīsākajā naktī, taču, lai balss skanētu skaņi un tālu, pirms sēšanās pie ugunskura jāņubērniem ieteicams to ievingrināt. Par to, kā balsi iesildīt līgošanai, stāsta diriģents, XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku Sadziedāšanās nakts mākslinieciskais vadītājs un balss spēles “DzieDot” līdzautors Jānis Ozols.

Tāpat kā bez ugunskura, jāņuzālēm vai svaigi sieta siera rituļa goda vietā, Jāņu svinības nav iedomājamas arī bez dziedāšanas. Gada īsākajā naktī Līgo dziesmas dzirdamas visapkārt  – meitas un puiši viens otru apdzied, ļaudis aplīgo kaimiņus un jāņubērni vienojas dziesmā pie ugunskura. Īpaši nozīmīgas latviešiem ir līgotnes jeb tautasdziesmas ar tradicionālo piedziedājumu – “līgo, līgo”.

“Dziedāt vajag vairāk un dziedāt vajag visur!” aicina diriģents un Dziesmu un Deju svētku Sadziedāšanās nakts mākslinieciskais vadītājs Jānis Ozols. Lai gan daudzi mēdz sevi dēvēt par nedziedātājiem, apgalvojot, ka uz ausīm uzkāpis lācis, pieredzējušais diriģents zina teikt, ka lācis ir diezgan bailīgs dzīvnieks, tāpēc uz ausīm uzkāpušu lāci aizbiedēt var gana viegli, apņēmīgi mācoties dziedāt. Taču, tieši tāpat kā jebkuram ķermeņa muskulim pirms slodzes ir nepieciešama iesildīšanās, arī balss saites ir jāiesilda. Lai Jāņu vakarā balsis skanētu skaļi un tālu, darbu saraksta augšgalā, svētku vakaru sagaidot, ir iedziedāšanās.

M-m-m-m

Iesildīt balss saites un “pamodināt” elpošanu palīdzēs dziedāšana uz līdzskaņa “m”, mainot toņa augstumus.  Pakāpeniski iesildot balss saites, šis vingrinājums vienkārši un maigi sagatavo balsi dziedāšanai – lai Jāņu vakarā dziedāšana beigtos, vien saulei lecot, nevis tāpēc, ka nogurusi balss. 

S-s-s! Š-š-š!

Lai, ilgstoši dziedot, nepietrūktu elpas, talkā nāks “vēdera elpošana” – šādi elpojot, tiek vingrināts elpošanas aparāts. Īsa, aktīva nebalsīgo līdzskaņu atkārtošana, piemēram, “s-s-s-s-š-š-š-š-f-f-f-f-hu-hu!” lieliski trenēs elpu, lai, dziedot līgotnes, elpas pietiktu ne tikai pirmajam, bet abiem “līgo, līgo”.

Re-e-jā-ā-ā!

Kad elpošana ir pamodināta un balss iesildīta, jāsagatavojas dziedāšanai dažādos augstumos – gan augstajām, gan zemajām skaņām. Ikvienam koristam zināmajā “Re-e-jā-ā-ā!” vingrinājuma laikā tiek mainīti skaņu augstumi, katru nākamo piegājienu sākot no augstākas skaņas, tādējādi gatavojot un pielāgojot balsi dažādu augstumu skaņām. Turklāt, lai stimulētu artikulācijas aparātu, ievingrinoties būtiski arī skaidri un aktīvi izrunāt līdzskaņus “r” un “j”.

Iepazīties ar vingrinājumu paraugiem, kā arī iemācīties tos dziedāt iespējams balss spēlē “DzieDot”, kas par godu XXVI Vispārējiem latviešu Dziesmu un XVI Deju svētkiem pēc LNKC iniciatīvas izstrādāta Svētku lieldrauga Swedbank vadībā, lai sniegtu iespēju jebkuram nedziedātājam pārtapt dziedātājā. Jaunā spēle ļauj ne tikai iemācīties dziedāt latviešu tautasdziesmas četrbalsīgi, bet arī kļūt par daļu no Latvijā pirmā virtuālā kopkora, ar savu dziedājumu virtuāli nokļūstot uz lielās Dziesmusvētku skatuves vēl šogad. Lai piedalītos Latvijā iespaidīgākā virtuālā kora tapšanā, ikviens aicināts līdz 29. jūnijam pievienot savu tautasdziesmas “Tumša nakte, zaļa zāle” dziedājumu, izmantojot balss spēli “DzieDot”.

Plašāka informācija par spēli un tās lejupielādes iespējām savos viedtālruņos atrodama spēles mājaslapā www.dziedot.lv.