Arvien biežāk kakla sāpju ārstēšanā tiek izmantota sen zināmā metode - kakla skalošana

04. Mar 2021, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Sāpošs kakls rada diskomfortu kā pieaugušajiem, tā bērniem, tāpēc ir svarīgi, lai šādos gadījumos vienmēr būtu tuvumā pirmā palīdzība, kas nodrošina ātrāku atveseļošanos. Māmiņu Kluba uzrunātie ārsti atzīst, ka kakla sāpju novēršanā aizvien populārāka pēdējā laikā kļuvusi sen zināmā metode – kakla skalošana.

Runājot par kakla sāpēm, RSU docents un Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Apvienotās laboratorijas atbildīgais ārsts Aigars Reinis norāda, ka faringīta gadījumā ir ļoti svarīgi atšķirt, vai faringīts ir vīrusa, vai arī baktēriju dabas.

Vislabāk to var noteikt, izmantojot laboratorās metodes, taču ir dažādas pazīmes, kas var palīdzēt izšķirt faringīta dabu arī bez tām. Piemēram, bakteriālas dabas kakla sāpju gadījumā bez kakla apsārtuma, sāpēm un augstas temperatūras uz mandelēm parādās arī balts aplikums, savukārt sāpes ir tik intensīvas, ka pat dzerot siltu dzērienu, tās norīšanas brīdī nenorimst.

Ārsts norāda, ka vīrusa dabas faringīta gadījumā antibakteriālie preparāti nepalīdzēs, savukārt bakteriālas dabas faringīta gadījumā, tieši otrādi, bez tiem neiztikt. “Skalodami kaklu panākam, ka tiek tiek izvadītas bojāgājušās baktērijas un šūnas, tiek mehāniski attīrīta iekaisuma vieta un mitrināta gļotāda, veicinot tās reģenerāciju. Vesela gļotāda ir ļoti svarīga aizsardzības barjera, kas imunitātei palīdz organismu pasargāt pret dažādiem infekcioziem aģentiem,” stāsta RSU docents Aigars Reinis.

Runājot par kakla sāpju ārstēšanu, Veselības centra 4 ģimenes ārste Karīna Vernere zina teikt, ka iekaisums parasti attīstās rīkles aizmugurējā sienā, kas ir pietiekoši tālu, līdz ar to, sūkājot pret kakla sāpēm domātās tabletes, to saturs nenonāk līdz vietai, kur attīstās iekaisums. Viņa norāda, ka tāpēc kakla sāpju ārstēšanā aizvien biežāk tiek atkal izmantota sen zināmā metode – kakla skalošana. “Gadiem ejot uz priekšu un medicīnai attīstoties, kakla skalošana ar sāls ūdeni vai zāļu uzlējumiem pakāpeniski tiek aizvietota ar daudz labākām un drošākām zālēm, kas aptiekās nopērkamas arī bez receptes,” norāda ģimenes ārste. Par labu tam, kāpēc izvēlēties speciālos preparātus, kas paredzēti kakla skalošanai, nevis izlīdzēties ar sāls ūdeni, liecina arī ārstes teiktais, ka kakla skalošana ar sāls ūdeni var radīt vēl lielākas sāpes gadījumā, ja ir iekaisusi gļotāda un brūces, kas, protams, neveicina gļotādas atjaunošanos un neaptur iekaisuma progresiju.

Ģimenes ārstes Karīnas Verneres teiktajam pievienojas arī ārsts Aigars Reinis, kurš teic, ka rūpnieciski ražotu preparātu izmantošana, kuru kvalitāti nodrošina ražotājs, panāk arī ātrāku izveseļošanos. “Piemēram, A grupas streptakoka gadījumā savlaicīgi uzsākta terapija 24 stundu laikā samazina risku, ka pacients turpina aplipināt citus cilvēkus, jo pēc 24 stundām baktēriju izdalīšanās beidzas. Tāpat ir svarīgi, ka šķīstošais līdzeklis ir ar plašu darbības spektru un pārklāj bakteriālā faringīta ierosinātājus, kā arī tam ir zema rezistence, līdz ar to tas ir efektīvs, tādējādi panākot ātrāku pacienta izveseļošanos,” uzsver ārsts.