Anti age jeb pretnovecošanās krēmus piedavā gandrīz katra kosmētikas sērija ar savu unikālo sastāvu, kas cīnās ar novecošanās procesiem. Krēmu sastāvdaļu saraksts ir ļoti garš un daudzveidīgs, un katra no sastāvdaļām iedarbojas uz noteiktiem procesiem ādā, aizkavējot novecošanos.
Lielākais apjukums sākas par to, no kāda vecuma jāsāk lietot šos krēmus – tas ir patiešām individuāli, bet vispārīgi varētu teikt, ka tiklīdz parādās pirmās novecošanās pazīmes - krunciņas, nevienmērīgs ādas tonis, pastiprināta pigmentācija, tad jāsāk arī piemeklēt atbilstošu krēmu. Populārākās antiage krēmu sastāvdaļas ir C vitamīns, retionols, hialuronskābe, antioksidanti, AHA skābes u.c.
Pats pirmais, ko ikviens cilvēks var darīt ikdienā neatkarīgi no vecuma un finansēm, lai aizkavētu ādas novecošanos, ir lietot SPF jeb saules aizsargkrēmus. Jo vairāk saulē būsim, jo ātrāk āda novecos. Protams, novecosim mēs visi, tomēr šo procesu iespējams palēnināt un ievērojami samazināt nevēlamu pigmentāciju, paplašinātus asinsvadus, krunciņas, paplašinātas poras un ādas tonusa zudumu.
Ikviena sieviete vēlas justies skaista jebkurā vecumā, tādēļ rūpes par sevi ir pats labākais ieguldījums nākotnē.
Gandrīz katrā anti age kosmētikas sērijā atradīsiet kādu produktu, kas satur retinolu vai C vitamīnu. Šīs ir vispopulārākās, visefektīvākās, kā arī visvairāk pētītās produktu sastāvdaļas. Lai saprastu, kāpēc tās lietot, lasi tālāk!
Jaunības vitamīns sejai – retinols jeb A vitamīns
A vitamīns ir šūnu atjaunotājs. Krēmos tiek izmantotas dažādas A vitamīna formas, kas uzlabo ādas elastību, samazina sīko krunciņu veidošanos, uzlabo sejas ādas krāsu un samazina pigmentplankumus.
Retinoīdi ir sintētiski A vitamīna analogi, kas ir daudz spēcīgāki kā dabīgais A vitamīns un tiem ir vairāki darbības mehānismi uz ādas šūnām:
- ietekmē šūnu dalīšanās ātrumu un nobriešanu,
- atloba epidermas atmirušās šūnas;
- piemīt pretiekaisuma efekts un samazina tauku dziedzeru aktivitāti, tādējādi tiek ārstēta akne;
- stimulē fibroblastus, šūnas, kas atrodas dermā un sintezē kolegēna un elastīgās šķiedras, kas nodrošina ādas stingrību un elastību.
Ilgtermiņā lietojot A vitamīna produktus, āda pakāpeniski kļūst tvirtāka, samazinās sīkās krunciņas.
Retinoīdus saturošus krēmus dermatoloģijā izmanto jau kopš 70tajiem gadiem, kad atklāja to ārsniecisko efektu aknes ārstēšanā. Pacienti, kuri ārstēšanā saņēma retinoīdus sturošus krēmus ievēroja, ka mazinās ne tikai iekaisums ādā, bet ir arī „patīkams blakus efekts” - pazūd sīkais krunciņu tīklojums ādā, mazinās pigmentplankumi un sejas āda vizuāli izskatās jaunāka. Tas veicināja retinoīdu izmantošanu estētiskajā dermatoloģijā un mūsdienās ir pieejams plašs retinoīdu un retinolu saturošu krēmu klāsts.
Izšķir retinoīdu un retinolu saturošus krēmus. Retinoīds ir spēcīgāks, sintētiskā A vitamīna koncentrācija krēmā ir lielāka, tādēļ šos krēmus iespējams iegādāties aptiekā tikai ar ārsta izrakstītu recepti, un visbiežāk dermatologs tos izraksta medicīnisku indikāciju dēļ, piemēram, aknes ārstēšanai. Vidēji pozitīvu efektu novēro jau pēc 4 -8 nedēļām. Tā kā retinoīdi ir spēcīgāki, arī iespējamie blakusfeketi ir daudz biežāk novērojami, proti, ādas sausums, lobīšanās, apsārtums, retāk nieze. Visbiežāk šīs blakusparādības novēro pirmajās krēma lietošanas nedēļās, kas pakāpeniski pāriet.
Retinolu saturošie krēmi pēc būtības un efekta ir tādi paši kā retinoīdus saturošie, bet to koncentrācija ir ievērojami mazāka, pieejami bez receptes, daudz mazāk izraisa blakus parādības, ir drošāk lietojami, bet vēlamo efektu sniedz aptuveni 12 nedēļu laikā. Retinolu nereti apzīmē par retinoīda „maigāku versiju”. Ikdienas lietošanai retinolu saturošie krēmi sniedz labu kosmētisko efektu, vien jāatceras, ka tas būs redzams ne ātrāk kā pēc 3 mēnešiem, tomēr katram cilvēkam tas ir individuāli. Par produkta “stiprumu” gan nevajag satraukties, jo efekts veidojas ilgtermiņā, turklāt, jo lielāka retinola koncentrācija, jo izteiktāks būs ādas kairinājums (sausums, apsārtums, lobīšanās).
Krēmus, kas satur A vitamīnu ieteicams uzklāt vakarā pirms gulētiešanas, jo ādas šūnas visintensīvāk dalās tieši nakts laikā, kā arī kairinājums, ko rada krēma uzklāšana, nakts laikā pakāpeniski mazināsies. Tāpat ieteicams lietot uz nakti, jo dienas laikā, UV staru ietekmē retinols oksidējas un tā aktivitāte ādā ievērojami samazinās. Retinolu saturošos produktus neklāj uz lūpām vai acīm, jo šeit āda ir plānāka un jūtīgāka, ātri veidosies kairinājums. Uzsākot krēmu, kas satur retinolu, lietošanu, nevajag sabaidīties no tā, ka āda var kļūt sausāka vai pat lobīties. Pakāpeniski šīs sūdzības izzūd, turklāt, lietojot mitrinošu serumu un krēmu, iespējams, ka to pat nepamanīsi.
Retinola lietošanas laikā izvairies lietot sejas skrubi, alkoholu saturošus sejas kopšanas produktus un lokāli lietojamus ārstnieciskos krēmus, jo šāda kombinācija ādu sakairinās. Pirms uzklāt krēmu uz visas sejas ādas, sākotnēji uzklāj nelielu krēma daudzumu kakla sānu daļā, lai pārliecinātos vai neveidojas alerģiska reakcija.
A vitamīnu saturošus krēmus ieteicams lietot no 30-35 gadu vecuma.
Svarīgi! Lietojot retinolu saturošus krēmus, noteikti jālieto saules aizsargkrēms, kas satur SPF 50 (UVA/UVB), jo retinola lietošanas laikā āda ir daudz jutīgāka pret UV stariem, kas var radīt ādas pastiprinātu jutīgumu, kā arī veicināt jaunu pigmentplankumu veidošanos. Der atcerēties, ka gan dabīgā gan mākslīgā ultravioletā starojuma dēļ, āda noveco ievērojami ātrāk, tādēļ saules aisargkrēmus ieteicams lietot visu cauru gadu, bet jo īpaši svarīgi to ir atcerēties lietojot retinolu.
Retinolu saturošus krēmus aizliegts lietot grūtniecības laikā, tādēļ lieliska alternatīva ir krēmi, kas satur no augiem iegūtas vielas, kas darbojas līdzīgi kā retinols, piemēram, bakuhiols. Tāpat tā ir lieliska alternatīva, ja retinols kairina ādu vai rada pārāk izteiktu sausumu.
C vitamīns jeb L – askorbīnskābe
C vitamīns ir viena no visvairāk pētītajām produktu sastāvdaļām, ir ļoti daudz pētījumu par tā pozitīvo ietekmi uz ādu, kā arī dažādām vielu kombinācijām, kas pastiprina C vitamīna iedarbību. C vitamīns jeb L-askorbīnskābe (viena no C vitamīna ķīmiskajām izoformām, kas visbiežāk sastopamas kosmētikas produktos) ir antioksidants, kam piemīt ādu atjaunojošs efekts. Papildus tam:
- neitralizē brīvos radikāļus ādā, kuri savukārt veicina ādas priekšlaicīgu novecošanos
- samazina hiperpigmentācijas veidošanos (melasma, saules plankumi, pēciekaisuma hiperpimentācija)
- palielina kolagēna daudzumu ādā, jo enzīmi, kas piedalās šajā procesā nevar pilnvērtīgi strādāt bez C vitamīna
- samazina MMP-1 jeb matrices metaloproteināzes aktivitāti ādā, kas ir enzīms, kas noārda ādā esošo kolagēnu
Iespējams, izklausās pārāk labi, lai būtu patiesība, bet patiešām C vitamīnam piemīt visas šis iepriekš uzskaitītās funkcijas, tomēr problēmas rada šī vitamīna nestabilitāte apkārtējā vidē – tas ātri oksidējas un zaudē savu efektu dienas gaismā, jo tas ir ūdenī šķīstošais vitamīns.
C vitamīna lielā popularitāte ir tādēļ, ka tas darbojas gan kā antioksidants, gan samazina pastiprinātas pigmentācijas veidošanos. Vārds antioksidants nozīmē to, ka tas neitralizē ādā brīvos radikāļus, kas veidojas no gaisa piesārņojuma, UV stariem, smēķēšanas, strikta diēta, stress, pārmērīga fiziskā slodze utt. Brīvie radikāļi ir spēcīgas, nestabilas skābekļa molekulas, kurām trūkst viena elektrona un, lai atgūtu šo nestabilitāti, tās mijiedarbojas ar ādas šūnu molekulām, lai atņemtu šo trūkstošo elektronu. Diemžēl šis process atkārtojas atkal un atkal no jauna, izraisot oksidatīvo stresu, kas veicina ādas priekšlaicīgu novecošanos ar visām no tā izrietošajām sekām. Tādēļ ir tik svarīgi lietot kosmētikas produktus, kas satur antioksidantus.
Askorbīnskābes koncentrācija sejas kopšanas līdzekļos variē no 3-25%. Protams, jo lielāka koncentrācija, jo spēcīgāka iedarbība uz ādas, tomēr jārēķinās arī ar lielāku risku uz ādas kairinājumu. Uzsākot lietot produktus ar C vitamīnu, jāizvēlas produkts ar mazāku koncentrāciju un tad tā pakāpeniski jāpalielina; tas palīdzes izvairīties no ādas kairinājuma. Koncentrāciju palielina atbilstoši ādas tipam un konkrētās problēmas, ko vēlas risināt. Anti age produktos visbiežāk tiek izmantota 10-15% askorbīnskābe.
Askorbīnskābe jāuzklāj uzreiz pēc ādas attīrīšanas, lai citi kosmētikas produkti netraucētu tā iesūkšanos ādā. C vitamīna produkti lieliski kombinējas ar pārējiem sejas kopšanas līdzekļiem, izņemot produktus, kas satur vara jonus un benzilperoksīdu ( bieži izmantota viela aknes ārstēšanai), jo tie var inaktivēt askorbīnskābi. Uzmanīgi jālieto kombinācijā ar alfa hidroksiskābēm un retinoīdiem, lai ādas kairinājums nebūtu pārāk liels.
Problēma ar produktiem, kas satur C vitamīnu, tie satur dažādas C vitamīna formas un ne visas strādā vienādi aktīvi un efektīvi. Lielākā problēma ar C vitamīna produktiem ir tāda, ka tie ir salīdzinoši nestabili un ātri sabrūk, kļūstot par neaktīvu dehidroaskorbīnskābi, īpaši, kad produkts ir pakļauts gaismai un skābeklim, un sākas oksidācijas process. Tas nozīmē, ka produkts pakāpeniski zaudē savu aktivitāti. To cik ātri tas notiks, lielākoties nosaka produkta ķīmiskā formula un kvalitāte. Tāpēc ražotāji cenšas C vitamīnu iepakot tumšās stikla pudelītēs vai ampulās, lai produkts neoksidētos un ilgāk saglabātu savu stabilitāti un attiecīgi arī efektu.
Sākot lietot C vitamīnu pirmās pāris dienas līdz pāris nedēļas var būt viegli kņudinoša sajūta, kas pakāpeniski pāriet. Galvenokārt šīs sajūtas rada produkta zemais pH, kas stabilizē C vitamīnu un nodrošina produkta iekļūšanu dziļāk ādā.
Kā jau iepriekš minēts, C vitamīns ir ūdenī škīstošs un tas ātri oksidējas (zaudē savu stabilitāti un efektu) gaismas un skābekļa ietekmē, tāpēc to kombinē ar eļļainām bāzēm, lai šo oksidācijas procesu kavētu un produktu varētu lietot ilgāku laiku.
Cilvēkiem, kuriem ir problēmas ar hiperpigmentāciju (melasma, pēciekaisuma hiperpimentācija u.c.), C vitamīns obligāti jāiekļauj savā ikdienas sejas kopšanas rutīnā.
Lietošana – 1 reizi dienā no rīta uz tīras ādas un pēc tam turpina savu ikdienas kopšanas rutīnu.
Dermatoloģe Kristīne Kalniņa