Būsim uzmanīgi Jaunā gada svinībās!

Būsim uzmanīgi Jaunā gada svinībās!

24. Sep 2010, 21:12 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Vecgada vakarā un Jaungada brīvdienās Neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMP) dienesta mediķi aicina Latvijas iedzīvotājus saudzēt savu un sev tuvāko veselību.

 

Dzer ar mēru!

 

Mediķi uzsver, ka gadījumā, ja svētkos tiek lietots alkohols, jāievēro mērenība. Turklāt nedrīkst sēsties pie stūres pēc alkohola lietošanas. Alkohola ietekme uz organismu saglabājas ilgstoši, tāpēc arī pēcsvētku dienas rītā alkohola koncentrācija asinīs joprojām pārsniegs pieļaujamo normu.

 

Nepārēdies!

 

Lai izvairītos no smaguma sajūtas, piemēram, pēc cepeša ēšanas, to ieteicams baudīt kopā ar vārītiem dārzeņiem vai no dārzeņiem gatavotiem salātiem, nevis kartupeļiem un kāpostiem. Lai pasargātu sevi no dažādām zarnu trakta infekcijām, gaļa un zivis kārtīgi jāizcep vai jāizvāra.

 

Tāpat NMP dienesta mediķi iesaka izvairīties no tādu produktu iegādes, kas ātri bojājas, it īpaši, ja tie netiek uzglabāti ledusskapjos vai ledusskapja vitrīnās, kā arī bieži un rūpīgi mazgāt rokas, pārliecinoties, ka to dara arī bērni.

 

Uzmanīgi ar uguni!

 

Mediķi aicina ievērot ugunsdrošības noteikumus - neatstāt bez uzmanības aizdegtas sveces, ar svecēm rotātus adventes vainagus un eglītes, kā arī neatstāt bērnus vienus pašus telpās, kur ir iedegtas svecītes.

 

Ar pirotehniku nedrīkst rīkoties cilvēks, kurš no pārdevēja nav saņēmis lietošanas un drošības instrukciju. Turklāt pirotehnika jāiegādājas tikai no zinošiem pārdevējiem un speciālos veikalos, kur to atļauts pārdot, pretējā gadījumā tā var būt nekvalitatīva.

 

Nekādā gadījumā nedrīkst pirotehniku izgatavot pats, turklāt ar to nedrīkst nodarboties, esot alkohola reibumā. Pirotehnikas izmantotājiem arī rūpīgi jāiepazīstas ar lietošanas instrukciju. Jāpievērš uzmanība, lai pirotehnikas izstrādājumi nenonāk nepilngadīgo rokās, kā arī bērniem jāstāsta par to, cik nopietnas sekas var būt, ja, lietojot pirotehniku, netiek ievērota tai klāt pievienotā pamācība un drošības noteikumi. Ja kādu raķeti neizdodas "iedarbināt", nedrīkst to palaist vēlreiz vai pētīt un mēģināt saskatīt, kas nav kārtībā. Pirotehniku nekādā gadījumā nedrīkst vērst pret sevi vai apkārtējiem, jo raķete var traumēt ne tikai cilvēkus, bet arī ielidot māju logos, balkonos un malkas šķūņos.

 

Nodrošinies!

 

Gadījumā, ja svētki tiek svinēti ārpus mājas, piemēram, mežā, ir jāpārliecinās, vai līdzi ir uzlādēts mobilais telefons, pietiekams degvielas daudzums transporta līdzekļa bākā, silts dzēriens, pārtika, maiņas drēbes un apavi, kā arī citas nepieciešamas lietas.

 

Uzmanīgi uz ceļa!

 

Tā kā svētku dienās ceļi varētu būt apledojuši, mediķi iesaka būt uzmanīgiem, nebraukt pārgalvīgi un ievērot ceļu satiksmes noteikumus.

 

Šajā laikā tiek rīkoti dažādi svētku pasākumi, kuri beidzas vēlās vakara stundās vai naktīs, tādēļ ieteicams jau laikus nodrošināt sevi un savus tuviniekus ar atstarotājiem, lai nesagādātu nepatīkamus pārsteigumus ne sev, ne citiem ceļu satiksmes dalībniekiem.

 

Ko darīt traumu gadījumā?

 

Gadījumā, ja ir gūta trauma, jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība, jo neprofesionālim izvērtēt traumas nopietnību ir grūti. Ja savainotā ķermeņa daļa stipri asiņo, jāuzliek žņaugs vai arī pie brūces jāpieliek tīrs, sauss pārsējs un jāpiespiež. Nekādā gadījumā brūces apstrādei nevajadzētu izmantot spirtu saturošus šķidrumus, jo tie vēl vairāk apdedzinās savainojumu. Ja ir iespēja, brūci var nomazgāt ar tīru ūdeni.

 

Ja norauta kāda ķermeņa daļa, tā jāieliek tīrā, sausā polietilēna maisiņā. Šis maisiņš labi jāaizsien un jāievieto citā maisiņā ar vēsu ūdeni. Norauto ķermeņa daļu nekādā gadījumā nedrīkst likt uz ledus, jo tā sasals un to piešūt atpakaļ vairs nebūs iespējams. Cietušajam jāatturas no ēšanas, dzeršanas, alkohola lietošanas, viņš jāapgulda tā, lai viņam pēc iespējas mazāk sāpētu.

 

Ja cilvēks ir smagi cietis, viņu nevajadzētu vest uz slimnīcu pašu spēkiem - tas jāuztic mediķiem - neprasmīga transportēšana var pasliktināt cietušā stāvokli. Tomēr ir gadījumi, kad cietušais nevar gaidīt, līdz ierodas mediķi, vai pie cietušā nav iespējams piebraukt. Tādos gadījumos jānodrošina apstākļi, lai medicīniskais transports var nokļūt pie cietušā, piemēram, jānotīra sniegs no ceļa vai cietušais jāaizved līdz iepriekš norunātai satikšanās vietai, kur gaidīs medicīniskais transports.

 

Dažreiz, savainojoties alkohola reibumā, cilvēks var nejust, ka gūta nopietna trauma. Pēc atskurbšanas, jūtot lielas sāpes, nekavējoties jāvēršas pēc mediķu palīdzības, mudina mediķi.

 

Ņemot vērā, ka joprojām ir gripas sezona, saslimšanas gadījumā mediķi aicina palikt mājās un nedoties uz svētku svinībām, lai saudzētu savu un apkārtējo veselību.

 

Lai mums laimīgs un uzmanīgs Jaunais Gads!