Šī ir lieliska attīstošā aktivitāte, kuru pedagogi praktizē bērnudārzos, lai veicinātu bērnu interesi par kognitīvajām un pētnieciskajām aktivitātēm.
Mazais cilvēks ir pilns intereses atklāt pasauli sev apkārt, tāpēc dārziņa ierīkošana uz palodzes būs lielisks veids, kā paplašināt bērna redzesloku un iegūt plašākas zināšanas par dabu, to, kā attīstās augi un kas tiem ir nepieciešams.
Ko jūs iegūsiet no dārziņa ierīkošanas uz savas palodzes?
- Tā būs forša izklaide, kā pavadīt laiku, kad nekur nedrīkst iet;
- Paplašināsi bērna izpratni par augiem, viņš iegūs jaunas zināšanas par to, kā aug sīpoli, dilles, salāti;
- Bērns attīstīs interesi par dabu un apkārtējo pasauli;
- Tiks attīstītas komunikācijas, sadarbības un mijiedarbības prasmes;
- Bērns attīstīs prasmi novērot;
- Protams, mazais dārznieks arī uzzinās, kas nepieciešams augiem, lai tiek izaugtu.
Ar ko sākt?
Sākotnēji kopā ar bērnu izdomājiet, ko jūs audzēsiet. Protams, vēlmes var būt neierobežotas, taču ir vairāki kritēriji, kurus būtu svarīgi ņemt vērā:
- Ieteicams izvēlēties sēklas, kas ātri sadīgst;
- Augam vajadzētu būt ātraudzīgam, lai bērnam būtu interese sekot dienu no dienas līdzi, kā tas aug;
- Augam vajadzētu būt izturīgam, jo var gadīties, ka kādu dienu mazais dabas pētnieks lielajās rūpēs augu aplaistīs pat vairākkārt.
Ko audzēt uz palodzes?
Zaļumi. Tie ir lieliski audzēšanai uz palodzes, jo neaizņem daudz vietas. Jūs varat audzēt sīpolus, dilles, salātus, pētersīļus, piparmētras. Piemēram, ūdenskresēm rezultātu redzēsiet jau nākamajā dienā, bet ar pētersīļiem būs jābūt pacietīgākiem.
Pākšaugi. Zirņi, aunzirņi, pupas – ideāli piemēroti mini dārziņam uz palodzes. Pirmos rezultātus mazais pētnieks varēt ieraudzīt jau pēc pāris dienām.
Augļi, ogas, dārzeņi. Gurķi, melones, tomāti. Tie aug ātri, ir skaisti un ar garšīgu rezultātu, taču, atšķirībā, piemēram, no sīpollokiem, tiem vajadzēs vairāk vietas.
Kas šajā pavasarī aug uz jūsu palodzes?