Ko gan nozīmē veselu nedēļu būt pie vecvecākiem? Katru dienu ēst pankūkas un šokolādi? Spēlēties ar suni un kaķi? Izpētīt apkārtni un meklēt “apslēptos dārgumus”vai atstāt uz šķīvja pusi porcijas un nedabūt brāzienu? Brīvdienas pie vecvecākiem bērniem parasti ir īpašs piedzīvojums.
Gatavošanās
Dienas kārtība pie vecvecākiem
Vecvecāku mājās, protams, ka valda cita kārtība, nekā pie vecākiem, un ome un opis var, un viņiem pat vajaga izdomāt arī savus spēles noteikumus. Piemēram, pat ja mamma atļauj, bet vecvecāki nav tā ieraduši, bērns nesēdēs stundām ilgi pie televizora. Mazuļus brīvdienās seniori droši var nedaudz palutināt, tad arī bērni saprot, ka brīvdienas ir izņēmums un ikdienā tā nenotiek. Par dienas režīmu vajadzētu vienoties vecvecāku un mazbērnu starpā, vai arī, ja mazuļi ir mazi, tad vecvecāku un vecāku starpā.
Ja mazbērniņi ir lielāki, tad var noteikt, ka vienu dienu dienas aktivitātes nosaka mazais, otru dienu - vecvecāki. Pat ja bērns no sākuma neizrādīs sajūsmu par iespēju iet staigāt pa parku, vai arī iet uz leļļu teātri, nevajadzētu ļaut novirzīt sevi no nospraustā mērķa. Daudzas aktivitātes var pielāgot bērna vajadzībām, bet pamatā jaunajai paaudzei šajās dienās vajadzētu iegūt cita veida pieredzi, nekā to var izdarīt mājās.
Kopīgie pasākumi
Bērniem pie vecvecākiem ir ļoti aizraujoši kaut vai vērot ikdienas dzīvi un tajā piedalīties. Dažbrīd šķietami banālas lietas mazuļiem liekas neprātīgi aizraujošas, piemēram, darbi dārzā ar omi vai opi var būt ļoti interesanta laika pavadīšana! Arī kopēja ēst gatavošana ir skaista nodarbe, par kuru mazbērni pēc tam ir gatavi stāstīt nedēļām ilgi.
Vecvecāki māja vai dzīvoklis ir aizraujošs arī no tāda aspekta, ka tas bieži vien ir ģimenes vēstures uzskats “objekts”. Šeit bērni var skatīties fotogrāfijas, kur redzami viņa vecāki bērnībā, tas paver bērnam jaunu skatu perspektīvi uz lietām. Vecvecāki var pārvērst ģimenes vēstures izklāstu par kaut ko aizraujošu, stāstot mazbērniem, uz kura krēsla mammītei vislabāk patika sēdēt, vai pagatavot tēta mīļāko ēdienu.
Vecvecāku mājās parasti trūkums ir bērnu spēļmantas, tādēļ jau laicīgi, zinot, ka ieradīsies mazbērni, būtu par to jāparūpējas. Vecvecāki var vai nu nopirkt kādas spēles vai mantas, vai arī bibliotēkā paņemt bērnu grāmatas. Pirms miega vienmēr ir jauki, ja kāds palasa priekšā!
Ilgas pēc mājām
Lai izvairītos no situācijas, kad bērniem uznāk neprātīgas ilgas pēc mājām, vecvecākiem jānodrošina regulāras iespējas bērniem sazināties ar vecākiem. Omīte un opis var ierosināt,mazajiem piezvanīt vecākiem un pastāstīt, kas tad dienas laikā ir piedzīvots! Tomēr gadās, ka bērniem ilgas pēc mājām tomēr uznāk, šādā gadījumā vecvecākiem nevajadzētu sev neko pārmest vai justies aizvainotiem. Bērni ilgojas pēc vecākiem, bet tas nenozīmē, ka viņi nemīl vecvecākus.
Ja nu tomēr šķiršanās sāpes ir tik lielas, ka bez asarām neiztik, tad vecvecākiem ir jaņem palīgā īstais mierināšanas materiāls, proti, vecāki nedrīkst aizmirst iepakot līdzi ņemšanai mīļāko mantiņu, vai mīļāko sedziņu, kas šādos brīžos var līdzēt. Arī vecāku un mājas fotogrāfijas palīdz!
Vecvecākiem jāpadomā arī par sevi
Vairāku dienu mazbērnu apciemojums var senioriem būt diezgan nogurdinošs pasākums, tādēļ ir svarīgi laiku pa laikam atpūsties un netēlot supervaroņus. Vecāki bērni no tā mācās, ka cilvēki gados ir jāpasaudzē un viņiem ir jāpalīdz.
Attiecības ir jākopj
Svarīgi ir atcerēties, ka ar kopīgām brīvdienām nekas nebeidzās! Attiecības ar mazbērniem vecvecākiem ir jāveido regulāri, sazvanoties, plānojot nākamo tikšanos, pārunājot iepriekšējo, vecākiem bērniem vecvecāki var arī sūtīt E-pastus vai īsziņas, ja omīte vai opis nav draugos ar modernajām tehnoloģijām, vienmēr paliek vecās, labās vēstules!
Lietas, kas vecākiem jāiepako bērniem līdzi:
1. Medikamenti(ja tādi ir jālieto, drošības pēc arī prettemperatūras zāles) un lietošanas pamācība kā tie lietojami.
2. Saraksts ar vecāku darba telefoniem, draugu telefoniem, u.c. numuriem, uz kuriem var zvanīt, ja nevar sazvanīt vecākus pa mobilo tālruni.
3. Bērna mīļākās spēļmantiņas.
4. Fotoalbūms, ja uzmācās ilgas pēc mājām.
5. Apģērbs dažādiem dzīves gadījumiem, ne tikai netīrās bikses pagalmam, bet arī svētku drēbes pastaigai pa pilsētu.